06 08 2021

Morwa biała – uprawa

Morwa biała – nie lada gratka. Drzewo kiedyś bardzo popularne, dziś rzadziej sadzone w ogrodach, a szkoda, bo jest łatwe w uprawie i rodzi pyszne owoce. Poznajcie z bliska tę niezwykłą i pożyteczną roślinę.

Warunki do uprawy morwy

Morwa jest bardzo dobrym drzewem do ogrodów miejskich, bo jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, poradzi sobie także w niezbyt urodzajnej glebie. Ma niewielkie wymagania. Poza cięciem nie potrzebuje innych zabiegów, to dodatkowo ułatwia jej uprawę. Pamiętajcie aby posadzić ją w słońcu – to jedyny warunek jaki musicie spełnić, aby dobrze rosła i owocowała.

Morwa biała może osiągnąć bardzo duże rozmiary. Niecięta może osiągnąć ponad 9 metrów wysokości. Zanim urośnie taka wysoka na pewno minie wiele lat, niemniej z roku na rok coraz trudniej będzie zerwać owoce ze stale rosnącego drzewa.

drzewo morwy białej

My proponujemy, aby prowadzić ją tak, jak my to robimy – w formie niewielkiego, bardziej dostępnego drzewka. Dbamy o to, aby gałęzie były nisko rozpostarte – to ułatwia zbiór owoców. Warto pilnować, żeby gałązki nie były zbyt długie, bo są kruche i może połamać je wiatr.

Owoce morwy białej

Nasza morwa ma już owoce! Trzeba było poczekać na nie kilka lat, pierwsze owocowanie był słabe, ale teraz morwa się rozkręciła i owoców jest mnóstwo. Na dodatek dojrzewają stopniowo, przez co morwa w sumie owocuje około miesiąca. Owoce morwy są bardzo słodkie, można nawet powiedzieć, że mdłe. Bardzo je lubimy, ale mamy sporą konkurencję. Są przysmakiem ptaków, więc kto pierwszy ten lepszy – trzeba się spieszyć, aby zdążyć zjeść owoce zanim znajdą je ptaki.

Rada: Zbiór owoców będzie łatwiejszy, jeśli pod drzewem rozłożycie matę, na którą będą spadać dojrzałe morwy.

Owoce morwy białej, pomimo swojego słodkiego smaku, nie zawierają dużo cukru. Mogą jeść je diabetycy, bo morwa znana jest ze swoich właściwości obniżających poziom cukru we krwi. W ziołolecznictwie wykorzystuje się także liście, które mają właściwości antyoksydacyjne, są też doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. I jak tu nie kochać morwy?

Zazwyczaj drzewa owocowe chronimy przed skrzydlatymi złodziejaszkami rozciągając na drzewie siatkę, jednak w przypadku morwy nie zawsze jest to możliwe. Dojrzewające owoce morwy są bardzo miękkie i wystarczy czasem zaledwie potrącić gałązkę, aby wszystkie owoce spadły.

Jeśli więc chcecie ochronić owoce morwy przed ptakami, pamiętajcie, żeby rozłożyć siatkę na drzewie ZANIM zacznie owocować.

Jak i kiedy ciąć morwę

Morwę tniemy bardzo wcześnie – tylko na przedwiośniu. Cięta wiosną będzie płakać. Do kolejnego cięcia morwy, np. w celu ograniczenia jej wielkości, możecie przystąpić dopiero, gdy morwa skończy owocować.
Jest bardzo uniwersalna. Możecie prowadzić ją formie drzewa, dużego krzewu, a nawet żywopłotu. Jeśli zdecydujecie się na żywopłot, pamiętajcie, że strzyżenie go pozbawi Was części (lub nawet wszystkich) owoców.

informacje na temat cięcia i uprawy morwy znajdziecie w książce „Szkoła cięcia 2”

W naszej książce „Szkoła cięcia 2” znajdziecie informacje na temat cięcia i uprawy morwy białej. Zapraszamy do sklepu.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments

  […] Koniecznie przeczytajcie o niej artykuł <klik> […]

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.