10 01 2021

Kompost liściowy

Kompost ze zdrowych liści to bezcenna próchnica, przydatna do wysiewów i sadzenia niektórych roślin. Właśnie teraz, kiedy opadają liście, macie jedyną okazję, aby założyć mały kompostownik przeznaczony tylko dla liści.

Zróbcie niewielką zagrodę z siatki i 4 palików ustawionych na planie kwadratu w lekko ocienionym miejscu. Na dole ułóżcie warstwę chrustu, a potem układajcie na przemian warstwy liści (20 cm) i warstwy ziemi ogrodowej (5 cm). Co jakiś czas trzeba ten kompost udeptać i dodać kolejne warstwy, gdyż liście osiadają i bardzo się kurczą. Otrzymana w ten sposób próchnica będzie gotowa za 2-3 lata. Taki kompost świetnie poprawia strukturę gleby, jest niezastapiony przy przygotowaniu mieszanki do wysiewów, sadzenia do doniczek, a także wymagany przy uprawie roślin poszycia leśnego, takich jak np. przylaszczki.

Dodatkowo nasz ekspert, dr Tomasz Trelka radzi:  „Kompost z liści dojrzewa dłużej niż pozostałe resztki roślinne, ponieważ w swoim składzie liście mają dużo węgla a mało azotu. Brak azotu sprawia, że bardzo wolno rozwijają się w pryzmie drobnoustroje rozkładające suche liście na próchnicę. Chcąc przyspieszyć rozkład liści, przesypujcie je nawozem azotowym, np. mocznikiem czy azotanem amonu i polewajcie wodą.

Dodatkowo można zastosować specjalny aktywator kompostu, ale przy użyciu nawózów azotowych zwykle nie jest to konieczne. Nie radzę posypywania liści wapnem.”

UWAGA: Na kompost nie nadają się liście chore oraz liście dębu, orzecha i olchy, gdyż zawierają garbniki, czyli substancje hamujące wzrost innych roślin.

Jeszcze o ziemi liściowej

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.