Kompost ze zdrowych liści to bezcenna próchnica, przydatna do wysiewów i sadzenia niektórych roślin. Właśnie teraz, kiedy opadają liście, macie jedyną okazję, aby założyć mały kompostownik przeznaczony tylko dla liści.
Zróbcie niewielką zagrodę z siatki i 4 palików ustawionych na planie kwadratu w lekko ocienionym miejscu. Na dole ułóżcie warstwę chrustu, a potem układajcie na przemian warstwy liści (20 cm) i warstwy ziemi ogrodowej (5 cm). Co jakiś czas trzeba ten kompost udeptać i dodać kolejne warstwy, gdyż liście osiadają i bardzo się kurczą. Otrzymana w ten sposób próchnica będzie gotowa za 2-3 lata. Taki kompost świetnie poprawia strukturę gleby, jest niezastapiony przy przygotowaniu mieszanki do wysiewów, sadzenia do doniczek, a także wymagany przy uprawie roślin poszycia leśnego, takich jak np. przylaszczki.

Dodatkowo nasz ekspert, dr Tomasz Trelka radzi: „Kompost z liści dojrzewa dłużej niż pozostałe resztki roślinne, ponieważ w swoim składzie liście mają dużo węgla a mało azotu. Brak azotu sprawia, że bardzo wolno rozwijają się w pryzmie drobnoustroje rozkładające suche liście na próchnicę. Chcąc przyspieszyć rozkład liści, przesypujcie je nawozem azotowym, np. mocznikiem czy azotanem amonu i polewajcie wodą.
Dodatkowo można zastosować specjalny aktywator kompostu, ale przy użyciu nawózów azotowych zwykle nie jest to konieczne. Nie radzę posypywania liści wapnem.”
UWAGA: Na kompost nie nadają się liście chore oraz liście dębu, orzecha i olchy, gdyż zawierają garbniki, czyli substancje hamujące wzrost innych roślin.

[…] 3. Zagrabione liście możesz przeznaczyć na kompost (najlepiej je rozdrobnić, szybciej się rozłożą), zrobić z nich ziemię liściową (układać na oddzielnej pryzmie lub w workach), albo oddać na odpady zielone (ale trochę szkoda). Warto też posypywać kompost liściowy mocznikiem (link), aby szybciej się rozłożyły. Jeśli po sezonie pozostała Ci niezużyta gnojówka, ja również śmiało możesz wylać na kompost i na liście. Dobrym dodatkiem do takiego kompostu bedą też wióry rogowe (link), które zwiększą zawartość azotu i do wiosny zdążą się częściowo rozłożyć. O tym, jak kompostować liście, możesz przeczytać tutaj: https://twojogrodnik.pl/2021/01/10/kompost-lisciowy/ […]