10 01 2021

Kompost liściowy

Kompost ze zdrowych liści to bezcenna próchnica, przydatna do wysiewów i sadzenia niektórych roślin. Właśnie teraz, kiedy opadają liście, macie jedyną okazję, aby założyć mały kompostownik przeznaczony tylko dla liści.

Zróbcie niewielką zagrodę z siatki i 4 palików ustawionych na planie kwadratu w lekko ocienionym miejscu. Na dole ułóżcie warstwę chrustu, a potem układajcie na przemian warstwy liści (20 cm) i warstwy ziemi ogrodowej (5 cm). Co jakiś czas trzeba ten kompost udeptać i dodać kolejne warstwy, gdyż liście osiadają i bardzo się kurczą. Otrzymana w ten sposób próchnica będzie gotowa za 2-3 lata. Taki kompost świetnie poprawia strukturę gleby, jest niezastapiony przy przygotowaniu mieszanki do wysiewów, sadzenia do doniczek, a także wymagany przy uprawie roślin poszycia leśnego, takich jak np. przylaszczki.

Dodatkowo nasz ekspert, dr Tomasz Trelka radzi:  „Kompost z liści dojrzewa dłużej niż pozostałe resztki roślinne, ponieważ w swoim składzie liście mają dużo węgla a mało azotu. Brak azotu sprawia, że bardzo wolno rozwijają się w pryzmie drobnoustroje rozkładające suche liście na próchnicę. Chcąc przyspieszyć rozkład liści, przesypujcie je nawozem azotowym, np. mocznikiem czy azotanem amonu i polewajcie wodą.

Dodatkowo można zastosować specjalny aktywator kompostu, ale przy użyciu nawózów azotowych zwykle nie jest to konieczne. Nie radzę posypywania liści wapnem.”

UWAGA: Na kompost nie nadają się liście chore oraz liście dębu, orzecha i olchy, gdyż zawierają garbniki, czyli substancje hamujące wzrost innych roślin.

Jeszcze o ziemi liściowej

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments

  […] 3. Zagrabione liście możesz przeznaczyć na kompost (najlepiej je rozdrobnić, szybciej się rozłożą), zrobić z nich ziemię liściową (układać na oddzielnej pryzmie lub w workach), albo oddać na odpady zielone (ale trochę szkoda). Warto też posypywać kompost liściowy mocznikiem (link), aby szybciej się rozłożyły. Jeśli po sezonie pozostała Ci niezużyta gnojówka, ja również śmiało możesz wylać na kompost i na liście. Dobrym dodatkiem do takiego kompostu bedą też wióry rogowe (link), które zwiększą zawartość azotu i do wiosny zdążą się częściowo rozłożyć. O tym, jak kompostować liście, możesz przeczytać tutaj: https://twojogrodnik.pl/2021/01/10/kompost-lisciowy/ […]

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.