12 08 2022

Zmniejszamy berberys, ratujemy chorą wiśnię

Bywa, że rośliny chorują lub nadmiernie rozrastają się, tracąc ładny wygląd. Trzeba wtedy sięgnąć po sekator, aby im pomóc. Jak to zrobić? Przeczytaj w artykule, jak zmniejszyć berberys i pomóc wiśni ozdobnej, która została zaatakowana prze moniliozę.

Jak ciąć berberys

W naszym frontowym ogródku rośnie berberys, który bardzo się rozrósł. Wygląda ciężko i niezgrabnie. Postanowiłyśmy, że chcemy dodać mu lekkości, „unieść” nieco od spodu, wycinając najniżej położone gałęzie. Taką pracę najlepiej wykonać wraz z drugą osobą, która podtrzyma krzew, ułatwiając dojście do głębiej położonych gałęzi. Mnie przy pracy pomagała Mama Lucynka, która grabiami uniosła kłujące gałęzie i przytrzymała je, abym mogła swobodnie ciąć.

Zanim przystąpisz do cięcia swojej rośliny, stań dwa-trzy kroki od niej i z dystansu przyjrzyj się, które gałęzie i w którym miejscu uciąć, aby roślina zachowała swój naturalny pokrój i nie miała wyciętych dziur.

cięcie berberysa

Przed cięciem przygotowałam także odpowiednie narzędzia. Sekator musi być odpowiedni do cięcia danej rośliny i do danego etapu prac. Ja najpierw skróciłam wystające gałązki nożycami do żywopłotów, zmniejszając ogólne wymiary krzewu, potem sekatorem o długich ramionach wycięłam położone wewnątrz krzewu gałązki, a na końcu zastosowałam cięcia kosmetyczne, usuwając drobne, martwe gałązki sekatorem codziennym. Używałam wtedy rękawic ochronnych, dzięki którym nie pokłułam dłoni. W naszym ogrodzie używamy narzędzi, które możesz też kupić w naszym sklepiku internetowym – są sprawdzone, używamy ich od lat.

nożyce do cięcia żywopłotów
Nożyce do żywopłotów świetnie sprawdzą się przy formowaniu krzewów i przycinaniu nowych przyrostów
Sekator do cięcia gałęzi drzew i krzewów

Dobrze jest pomyśleć wcześniej także o tym, co będzie się działo po cięciu, dlatego rozłożyłam dookoła krzewu włókninę, na którą będą spadały odcięte kawałki berberys. Dzięki temu szybciej i łatwiej uporam się ze sprzątaniem po cięciu. Berberys ma kolce, więc wybieranie gałązek spod krzewu rękami może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Gałązki wycinam stopniowo – lepiej ciąć mniej, a później poprawić. Nawet jeśli przesadzisz, krzew odrośnie i odzyska pokrój, ale zanim tak się stanie, będziesz musiał/a patrzeć przez jakiś czas na skutki swojej fantazji, lub dyplomatycznie odwracać wzrok, będąc w jego pobliżu (zasadę stopniowego przycinania dobrze zastosować także podczas eksperymentowania u fryzjera, założę się, że niejedna kobieta już się o tym przekonała 😉 ).
Tnę zatem po trochę, co chwilę sprawdzając efekt. Mama odsuwa wtedy grabie, abym mogła zobaczyć, jak układają się gałązki. Chcemy, aby roślina po cięciu wyglądała maksymalnie naturalnie. Głęboko położone gałęzie wycinam w całości. przycinając je tylko od zewnątrz, z wierzchu, odsłoniłabym te głębiej położone, które nie mają liści. Tego nie chcę. Podczas cięcia wskazana jest cierpliwość – pośpiech jest złym doradcą. Już lepiej zostawić część pracy na inny termin.
Na samym końcu, po wycięciu największych gałęzi, sięgam po sekator codzienny i wycinam niewielkie odstające gałązki, znowu sprawdzam efekt z odległości, jeszcze parę ostatnich cięć i gotowe! Jestem bardzo zadowolona. Krzew nabrał lekkości, zyskał ładną formę, nie pokłada się już na ziemi. Poprawiła się także cyrkulacja powietrza wokół niego.

Cięcie wiśni ozdobnej

Berberys już uporządkowany, ale to nie koniec pracy z sekatorem na dziś. Naszej pomocy wymaga wiśnia ozdobna – według nas najpiękniejsza, 'Kiku-Shidare-Zakura’, która wiosną była dosłownie oblepiona obłędnymi, różowymi kwiatami w kształcie uroczych pomponików. Na pierwszy rzut oka nic jej nie jest – ma ładną koronę, zielone liście, ale patrząc uważnie z bliska, można zauważyć, że została zaatakowana przez chorobę grzybową, moniliozę, która powoduje zamieranie pędów wiśni.
Wiśnie ozdobne, podobnie jak owocujące, tniemy latem, przy czym te owocujące dopiero po zbiorze owoców. Tej naszej można i trzeba pomóc już teraz. Naszym zadaniem jest wycięcie wszystkich zaatakowanych chorobą gałązek – można je łatwo poznać, bo są to brązowo-brunatne kikuty z uschniętymi liśćmi, albo nawet całkiem gołe, pozbawione liści gałązki.

cięcie chorej wiśni – usuwanie zaatakowanych przez moniliozę gałązek

Wszystkie prace przy wiśniach wykonuj w słoneczne, bezdeszczowe dni, aby rany powstałe w wyniku cięcia zdążyły zaschnąć.

Zabieram się zatem do pracy. Zanim zacznę ciąć, podobnie jak pod berberysem, pod wiśnią, rozkładam włókninę. Tym razem ma ona inne zadanie – dzięki niej, odcięte chore liście nie opadną w podłoże pod wiśnią, gdzie zarodniki choroby mogłyby przezimować na kolejny rok. W ten sposób również ograniczamy możliwość rozprzestrzenienia się chorobie na inne rośliny z naszego ogrodu.

Pamiętaj, aby nigdy nie wyrzucać na kompost części roślin z oznakami choroby. Należy je spalić lub oddać na odpady zielone.

Wiśnia jest sporym drzewem, o gałęziach różnej grubości. Do pracy przyda mi się piłka lisi ogon, którą z łatwością odetnę grubszy konar, dwuręczny sekator, używany wcześniej przy wycinaniu gałęzi berberysa, sekator na wysięgniku, sekator codzienny oraz drabina.

piła ręczna składana do wycinania konarów
składana piła ręczna „lisi ogon”, świetna do wycinania konarów i grubszych gałęzi

Zaczynamy od planu – postanowiłyśmy, że najpierw na drabinie wytnę te największe gałęzie, które trzeba usunąć w całości, następnie przejdziemy do wycinania kolejnych, mniejszych gałęzi ze środka korony. Jeśli tniesz grubsze i długie gałęzie, pamiętaj, aby najpierw podciąć je od dołu, inaczej gałąź mogłaby się wyłamać pod wpływem swojego ciężaru i uszkodzić zdrową korę drzewa.
I znowu – zanim zaczęłam ciąć, musiałam przyjrzeć się dokładnie i sprawdzić, które gałązki należy wyciąć w całości, a które tylko skrócić. Jeśli gałązka jest ciemnobrązowa, nie ma liści, najpewniej oznacza to, że została porażona w całości, jest martwa i należy ją wyciąć. Może się zdarzyć też, że tylko część z niej będzie zaatakowana chorobą i część z niej będzie miała liście i pąki. Takiej gałązki nie wytnę w całości – odetnę tylko porażoną część rośliny.
Przy tej wiśni było naprawdę sporo pracy. Postanowiłyśmy też, że po usunięciu zaatakowanych chorobą gałęzi, wykonamy oprysk przeciwko chorobom grzybowym. Zabieg ten powtórzymy w przyszłym roku na przedwiośniu i wiosną.

Cięcie jeżówek

usuwaj przekwitające kwiatostany jeżówek by przedłużyć ich kwitnienie

Jeśli podobnie jak ja, uwielbiasz kwitnące jeżówki, możesz cięciem przedłużyć ich kwitnienie. Aby to zrobić, ścinaj przekwitłe kwiatostany. Rób to do końca wakacji; kwiaty, które zakwitną we wrześniu zostaw w spokoju. Zasuszone główki jeżówek będą naprawdę ładnie wyglądały na jesiennej i zimowej rabacie. Ponadto jeżówki lubią się wysiewać, może się zatem okazać, że w kolejnym sezonie na rabacie wyrośnie ich znacznie więcej.
Jak ciąć jeżówki, aby produkowały nowe kwiaty i powtórzyły kwitnienie? Nie ścinaj rośliny nisko, usuwaj jedynie przekwitnięte główki kwiatów, a zanim utniesz sprawdź, bo zapewne łodygi tuz pod główką kwiatu mają nowe pąki. Uważaj, aby nie odciąć łodyżki z pąkiem.

Jeśli chcesz zobaczyć nasze zmagania z opisanymi roślinami, zapraszamy Cię na YouTube. Obejrzyj odcinek Letnie cięcie roślin cz. 2 – tniemy berberys, wiśnię ozdobną i jeżówki.

Wciąż możesz dołączyć do Letniej Szkoły Cięcia i odebrać listę 70. roślin, które tniemy latem. Zapraszamy! 👇

Alicja Grabowska, ogrodniczka

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments

  […] Zmniejszamy berberys, ratujemy chorą wiśnię https://twojogrodnik.pl/2022/08/12/zmniejszamy-berberys-ratujemy-chora-wisnie/3. Cięcie bylin latem w naszym ogrodzie […]

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.