Na nowych osiedlach widać coraz więcej świeżo upieczonych ogrodników, którzy chcą sami urządzać zieleń wokół swoich domów, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Oto kilka rad, które na pewno przydadzą się na początku.
Zaczynamy od trawnika
Zwykle chcemy zacząć od trawnika. Najpierw powinniśmy się uporać z wyrównaniem terenu. Dobrze, jeżeli wierzchnia warstwa gleby – ta najbardziej urodzajna – nie została wymieszana z piachem lub gliną, które są głębiej położone, np. podczas wykopu fundamentów, a jak została, to mówi się trudno. Po oczyszczeniu terenu i nawiezieniu urodzajnej ziemi, należy ją wymieszać glebogryzarką, którą można wypożyczyć. Po wyrównaniu gleby możecie wysiać nasiona traw (techniką siała baba mak), a następnie przygnieść je do gleby wałem. Pamiętajcie o codziennym zraszaniu trawnika. Kupując mieszankę nasion traw, zwróćcie uwagę, aby miała ona jak najwięcej kostrzewy czerwonej (ponad 60%), gdyż ten gatunek trawy rośnie wolno, ma wąskie źdźbła, a trawnik wygląda jak angielski dywan. Jeżeli kupicie tanią mieszankę zawierającą szybko rosnące gatunki, to trawnik będzie przypominał pastwisko, a wy będziecie biegać z kosiarką i co chwilę ostrzyć u niej nóż tnący.
Jednoroczne szybko rosną

Gdy mamy już trawnik, warto zająć się roślinami, które możecie posadzić według własnych upodobań – „pod sznurek” albo z fantazją. W pierwszym roku warto wysiać kwiaty jednoroczne, gdyż szybko rosną i są niezawodne, a dodatkowo będą kwitły do mrozów. Z czystym sumieniem mogę polecić: słoneczniki, aksamitki, cynie, nasturcje, kosmos, astry, mietelnik żakula, nagietki, smagliczkę. Część tych roślin kupicie u ogrodnika w formie rozsady, inne zdążycie jeszcze wysiać, bo wiele z nich wysiewamy do gruntu od połowy kwietnia do końca maja. Przy pomocy roślin jednorocznych bardzo niskim kosztem możecie ukwiecić cały ogród.
Lilie, dalie, mieczyki
Polecam także rośliny cebulowe i bulwiaste takie jak lilie (które zimują), dalie oraz mieczyki, które niestety przed przymrozkami musicie wykopać i przechować przez zimę w miejscu bez mrozu – zapewniam jednak, że ten trud się opłaca.
Sadzenie roślin wieloletnich (czyli bylin), zostawiłbym na sam koniec, gdyż są one droższe; zakupy powinniście dobrze przemyśleć i poczytać fachową literaturę na temat ich uprawy i wymagań. Sadząc byliny, umieszczajcie je po kilka sztuk obok siebie, dzięki czemu będą stanowić wyraźne akcenty na rabacie. Z przodu sadzimy niskie, a z tyłu wyższe gatunki; muszą się także różnić terminem kwitnienia, żebyście jak najdłużej mogli się cieszyć kolorowymi kwiatami.
Kupujcie z głową
Będąc w centrum ogrodniczym, nie szalejcie zbytnio. Odradzam kupowanie hortensji czy różaneczników, gdyż rośliny te wymagają specjalnie przygotowanego podłoża i nie rosną zbyt dobrze w pełnym słońcu, a takie warunki zwykle macie na początku zakładania ogrodu (przysłowiowa patelnia). To samo dotyczy tanich krzewów róż, z których zwykle połowa lub mniej się przyjmuje. Proponuję kupić krzewy i drzewa, które są tak zwanymi pewniakami i które – mimo nie zawsze dobrze przygotowanego podłoża – przyjmą się, a niektóre zniosą także kilkakrotne przesadzanie. Kupcie więc takie krzewy jak: forsycje, jaśminowce, żylistek, ligustr, porzeczkę ozdobną o czerwonych kwiatach, bzy, kaliny oraz pęcherznice, a także gatunki iglaste, np.: kosodrzewiny, jałowce, cisy i tuje – najlepsza jest tuja ‘Smaragd’, bo nie wymaga przycinania i jest soczyście zielona przez cały rok. Z drzew polecałbym lipy, klony, akacje, a z iglastych drzew świerki, pamiętajcie jednak, aby rezerwować dla nich sporo miejsca, gdyż mocno się rozrastają. Jodeł nie polecam.
Warzywa i zioła
Jeżeli jesteście miłośnikami gotowania, nie zapomnijcie o grządce warzywnej i ziołowej. Zwykle bazylia, cząber, trybula, kolendra, tymianek i maggi (lubczyk) rosną dobrze na każdej glebie. Możecie wysiać fasolkę szparagową czy ogórki i posadzić kilka krzaków pomidorów koktajlowych, a na letniego grilla przyda się kilka krzaków z cukiniami.
Wszystkim początkującym ogrodnikom życzę powodzenia w sadzeniu i przesadzaniu, a najbardziej radości i satysfakcji z pracy w ogrodzie.
Dla tych roślin powinno się znaleźć miejsce w nowym ogrodzie Dalie to łatwe w uprawie, długo kwitnące piękne kwiaty Dalie mają wiele pięknych odmian © bynicola – Fotolia.com Bujna rabata bylinowa Rośliny trzeba dobierać odpowiednio do stanowiska – tu rabata cienista Rabata bylinowa w lipcu w naszym ogrodzie w Filipowicach
