25 11 2020

Rośliny na start – ogród dla początkującego ogrodnika

Na nowych osiedlach widać coraz więcej świeżo upieczonych ogrodników, którzy chcą sami urządzać zieleń wokół swoich domów, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Oto kilka rad, które na pewno przydadzą się na początku.

Zaczynamy od trawnika


Zwykle chcemy zacząć od trawnika. Najpierw powinniśmy się uporać z wyrównaniem terenu. Dobrze, jeżeli wierzchnia warstwa gleby – ta najbardziej urodzajna – nie została wymieszana z piachem lub gliną, które są głębiej położone, np. podczas wykopu fundamentów, a jak została, to mówi się trudno. Po oczyszczeniu terenu i nawiezieniu urodzajnej ziemi, należy ją wymieszać glebogryzarką, którą można wypożyczyć. Po wyrównaniu gleby możecie wysiać nasiona traw (techniką siała baba mak), a następnie przygnieść je do gleby wałem. Pamiętajcie o codziennym zraszaniu trawnika. Kupując mieszankę nasion traw, zwróćcie uwagę, aby miała ona jak najwięcej kostrzewy czerwonej (ponad 60%), gdyż ten gatunek trawy rośnie wolno, ma wąskie źdźbła, a trawnik wygląda jak angielski dywan. Jeżeli kupicie tanią mieszankę zawierającą szybko rosnące gatunki, to trawnik będzie przypominał pastwisko, a wy będziecie biegać z kosiarką i co chwilę ostrzyć u niej nóż tnący.


Jednoroczne szybko rosną

Dla tych roślin powinno się znaleźć miejsce w nowym ogrodzie


Gdy mamy już trawnik, warto zająć się roślinami, które możecie posadzić według własnych upodobań – „pod sznurek” albo z fantazją. W pierwszym roku warto wysiać kwiaty jednoroczne, gdyż szybko rosną i są niezawodne, a dodatkowo będą kwitły do mrozów. Z czystym sumieniem mogę polecić: słoneczniki, aksamitki, cynie, nasturcje, kosmos, astry, mietelnik żakula, nagietki, smagliczkę. Część tych roślin kupicie u ogrodnika w formie rozsady, inne zdążycie jeszcze wysiać, bo wiele z nich wysiewamy do gruntu od połowy kwietnia do końca maja. Przy pomocy roślin jednorocznych bardzo niskim kosztem możecie ukwiecić cały ogród. 

Lilie, dalie, mieczyki


Polecam także rośliny cebulowe i bulwiaste takie jak lilie (które zimują), dalie oraz mieczyki, które niestety przed przymrozkami musicie wykopać i przechować przez zimę w miejscu bez mrozu – zapewniam jednak, że ten trud się opłaca.
Sadzenie roślin wieloletnich (czyli  bylin), zostawiłbym na sam koniec, gdyż są one droższe; zakupy powinniście dobrze przemyśleć i poczytać fachową literaturę na temat ich uprawy i wymagań. Sadząc byliny, umieszczajcie je po kilka sztuk obok siebie, dzięki czemu będą stanowić wyraźne akcenty na rabacie. Z przodu sadzimy niskie, a z tyłu wyższe gatunki; muszą się także różnić terminem kwitnienia, żebyście jak najdłużej mogli się cieszyć kolorowymi kwiatami.


Kupujcie z głową


Będąc w centrum ogrodniczym, nie szalejcie zbytnio. Odradzam kupowanie hortensji czy różaneczników, gdyż rośliny te wymagają specjalnie przygotowanego podłoża i nie rosną zbyt dobrze w pełnym słońcu, a takie warunki zwykle macie na początku zakładania ogrodu (przysłowiowa patelnia). To samo dotyczy tanich krzewów róż, z których zwykle połowa lub mniej się przyjmuje. Proponuję kupić krzewy i drzewa, które są tak zwanymi pewniakami i które – mimo nie zawsze dobrze przygotowanego podłoża – przyjmą się, a niektóre zniosą także kilkakrotne przesadzanie. Kupcie więc takie krzewy jak: forsycje, jaśminowce, żylistek, ligustr, porzeczkę ozdobną o czerwonych kwiatach, bzy, kaliny oraz pęcherznice, a także gatunki iglaste, np.: kosodrzewiny, jałowce, cisy i tuje – najlepsza jest tuja ‘Smaragd’, bo nie wymaga przycinania i jest soczyście zielona przez cały rok. Z drzew polecałbym lipy, klony, akacje, a z iglastych drzew świerki, pamiętajcie jednak, aby rezerwować dla nich sporo miejsca, gdyż mocno się rozrastają. Jodeł nie polecam.


Warzywa i zioła


Jeżeli jesteście miłośnikami gotowania, nie zapomnijcie o grządce warzywnej i ziołowej. Zwykle bazylia, cząber, trybula, kolendra, tymianek i maggi (lubczyk) rosną dobrze na każdej glebie. Możecie wysiać fasolkę szparagową czy ogórki i posadzić kilka krzaków pomidorów koktajlowych, a na letniego grilla przyda się kilka krzaków z cukiniami.

Wszystkim początkującym ogrodnikom życzę powodzenia w sadzeniu i przesadzaniu, a najbardziej radości i satysfakcji z pracy w ogrodzie.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.