10 01 2021

Ogród przed zimą

Kategoria:

Przygotowanie ogrodu do zimy tak naprawdę rozpoczyna się znacznie wcześniej poprzez utrzymywanie roślin w dobrej kondycji w ciągu całego roku. Zdrowe, odpowiednio odżywiane i nawadniane krzewy łatwiej znoszą trudne warunki. Od końca lipca należy zaprzestać nawożenia, zwłaszcza nawozami azotowymi, bo zbyt długie dokarmianie roślin wydłuża wegetację. Młode gałązki drzew, które wyrosły od wiosny, muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą.

Twoim roślinom zagraża nie tylko mróz, ale przede wszystkim duże skoki temperatury, zwłaszcza na przedwiośniu, silne, wysuszające wiatry i brak wilgoci w glebie. Najbardziej narażone na uszkodzenia są zimozielone krzewy liściaste, takie jak: rododendron, bukszpan, wrzos i wrzosiec, berberys gruczołkowaty i berberys Julianny, ostrokrzew, a także ognik i irga (niektóre odmiany), laurowiśnia, pieris.

W odróżnieniu od drzew i krzewów zrzucających liście, zimozielone nie zapadają w głęboki sen zimowy, lecz tylko nieco przysypiają. Pamiętaj, że ich soki krążą w zwolnionym tempie, a liście, igły lub łuski cały czas odparowują wodę. Ponieważ korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi, musisz te rośliny podlewać także zimą. Wystarczy podlać trzy, cztery razy w odstępach kilkutygodniowych, kiedy mróz odpuszcza. Podlać trzeba przede wszystkim późną jesienią, przed mrozami.

Pod większe krzewy iglaste i rododendrony wlej co najmniej wiadro wody. Pod mniejsze krzewy wystarczy pół wiadra. Potem ziemię wokół korzeni przykryj warstwą kory, trocin, torfu lub suchych liści, co zabezpieczy glebę przed głębokim zamarzaniem i przed wyparowywaniem wilgoci, a także ułatwi korzonkom pobieranie wody. Gałęzie krzewów i młodych drzewek okryj stroiszem, czyli gałązkami drzew iglastych. Możesz wykorzystać także maty słomiane i trzcinowe, lub włókninę. Nie wolno stosować folii, gdyż moze być zabójcza dla roślin. Pod folią nie ma przewiewu, rozwijają się choroby grzybowe, a na przedwiośniu z powodu przegrzania zbyt wcześnie zaczynają przyrastać nowe pędy, które z kolei są uszkadzane przez przymrozki.

Laurowiśnia okryta stroiszem na rusztowaniu z patyków

Młode są wrażliwe

Osłona ułatwia krzewom przeżycie nie tylko zimy. Chroni je także przed ostrym słońcem na przedwiośniu. Właśnie wtedy powstają największe straty. Pędy krzewów silnie nagrzewają się w ciągu dnia (rozhartowują się), zaś nocą przymarzają. Taka huśtawka temperatur może doprowadzić do obumarcia gałęzi, a niekiedy do śmierci całej rośliny.

Zapamiętaj zelazną zasadę:
okrywasz wszystkie krzewy, drzewka, byliny kłączowe i cebulowe, które posadziłeś w tym roku, czyli to, co ma przed sobą pierwszą zimę. Na pewno okrycie przyda się także krzewom dwu- i trzyletnim. Przykrycia bez względu na wiek wymagają także mniejsze klony palmowe i cyprysiki japońskie, hortensje, piwonie drzewiaste i młode magnolie. Kopczykiem ziemi trzeba obsypać na wysokość 25-30 cm szyjkę korzeniową (to jest część rośliny łącząca pień lub gałęzie z systemem korzeniowym) pnączy takich jak powojnik (clematis), milin amerykański, hortensja pnąca, winorośl.

Kopczyki wokół róż

Różom wielkokwiatowym, rabatowym, parkowym i pnącym wystarczy kopczyk kompostu lub ziemi. Natomiast róże pienne delikatnie przygnij do ziemi po to, aby całą koronkę przysypać kopczykiem ziemi, bo w przypadku tych róż na przemarznięcie jest narażona właśnie koronka. Przyginając koronkę do ziemi, uważaj, by nie wyłamać szlachetnej części z pieńka.

Starsze róże pienne mają grubszy pień i łatwiej obwiązać je chochołem ze słomy lub trzciny albo owinąć podwójną warstwą włókniny. Zabezpiecz całą różę łącznie z pieńkiem. Owinięcie samej koronki grozi jej wyłamaniem. Dół chochoła obsyp kopczykiem ziemi, wtedy będzie bardziej stabilny.

Zabezpiecz tuje i jałowce

Kolumnowe jałowce i tuje powinieneś obwiązać sznurkiem, aby mokry, ciężki śnieg nie wyłamał lub nie powyginał gałęzi. Starsze okazy kulistych tui lub cyprysików także wymagają obwiązania, bo śnieg może wygnieść w środku korony dziurę. Jeżeli nie zdążyłeś okryć krzewów przed mrozami, zrób to jak najprędzej. Jednak weź pod uwagę, że w czasie mrozów gałązki są zesztywniałe i łatwiej się łamią. Przed okryciem laurowiśni czy ostrokrzewu, postaraj się wbić w ziemię tuż przy krzewie i między jego gałązkami kilka grubszych, mocniejszych, rozwidlonych u góry patyków. Patyki będą podtrzymywać okrywę i tym sposobem gałązki nie połamią się. Na koniec jeszcze jedna rada. Gałązek iglastych nazbieraj w lesie nieco więcej. W przypadku lekkiej zimy nie musisz grubo okrywać swoich krzewów. Niech część stroiszu leży na kupce w pogotowiu na wypadek silniejszych mrozów.

Lucyna Grabowska, ogrodniczka

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +