10 01 2021

Kompost – naturalny nawóz ogrodniczy

Kategoria:

Nie każdy wie, że z odpadków organicznych jakie zbierają się w naszym domu i ogrodzie, np. obierek z warzyw i owoców, fusów po kawie, skorupek jaj czy skoszonej trawy można przygotować naturalny nawóz. Kompost, bo o nim mowa, doskonale użyźnia glebę i jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Dobrze przygotowany kompost to najlepszy naturalny materiał poprawiający żyzność i strukturę gleby. Powstaje on w procesie rozkładu substancji organicznej na proste związki, za pomocą mikroorganizmów.

Na kompost nadają się obierki ze świeżych warzyw

Decydując się na kompostownik należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, materiał na ten nawóz organiczny należy układać w warstwach o grubości 10 -15 cm. Na samym dnie powinna się znaleźć część drenażowa wykonana z gałązek. Zapewni ona dobry dopływ powietrza do całego kompostu. Kolejna warstwa powinna zatrzymywać składniki pokarmowe wypłukiwane przez wodę. Do jej ułożenia można wykorzystać torf, słomę, ziemię ogrodową lub częściowo rozłożony materiał z zeszłego roku. Następne poziomy układamy na przemian z resztek organicznych z domu i ogrodu oraz ziemi lub dojrzałego kompostu. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie wrzucać do kompostownika zbyt dużych ilości skoszonej trawy, tylko układać ją cienkimi warstwami razem z rozdrobnionymi gałęziami, pędami bylin lub wiórami. W przeciwnym wypadku zbije się ona, a następnie zgnije powodując nieprzyjemny zapach. Ostatnią warstwę naszego kompostownika powinna stanowić ziemia lub torf.

Pamiętajmy, że materiał użyty do kompostowania musi być różnorodny i dobrze rozdrobniony. Doskonale nadaje się do tego trawa, liście, wióry, chwasty, połamane gałęzie, odpady roślinne, resztki warzyw, fusy po kawie i herbacie czy skorupki jaj. W żadnym wypadku do przygotowania tego nawozu nie należy używać materiału roślinnego porażonego przez choroby i szkodniki, gotowanego mięsa i warzyw, resztek ryb, odchodów, skórek cytrusów, kości, tłuszczy czy tektury. Nie nadaje się również materiał nieorganiczny taki jak szkło, plastik, metal, gruz, piasek oraz środki chemiczne.

Aby proces kompostowania (tzw. organiczny recykling) przebiegał szybko, należy zadbać o następujące warunki: dobre napowietrzenie, wysoką wilgotność, odpowiednią temperaturę oraz ilość mikroorganizmów. Przygotowany przez nas materiał organiczny należy więc regularnie nawadniać, zwłaszcza w czasie upalnych dni. Masa nie może być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Swoją strukturą powinna ona przypominać nasączoną gąbkę. Należy również pamiętać, aby po upływie 2-3 tygodni przemieszać wierzchnią warstwę pryzmy. Zwiększy to jej napowietrzenie i przyczyni się do lepszego rozwoju bakterii tlenowych odpowiedzialnych za rozkład materii organicznej.

Proces organicznego recyklingu możemy także skutecznie przyśpieszyć za pomocą aktywatora kompostu marki Florovit. Jego zastosowanie na każdej z warstw naszej pryzmy skutecznie pobudzi rozwój mikroorganizmów i będzie sprzyjało powstawaniu naturalnej próchnicy. Dzięki temu dużo szybciej uzyskamy kompost o wysokiej żyzności. Dodatkowym atutem zastosowania aktywatora kompostu marki Florovit jest to, że redukuje on nieprzyjemne zapachy powstające w procesie rozkładu  materii organicznej.

Jeśli chcemy w prosty i pożyteczny sposób pozbyć się odpadków organicznych z naszego domu i ogrodu, zdecydujmy się na produkcję kompostu. Dzięki temu zutylizujemy sporą część śmieci, otrzymując w zamian darmowy naturalny nawóz.

Florovit aktywator kompostu:Aktywator kompostu marki Florovit

– skutecznie przyspiesza proces kompostowania resztek organicznych z domu

i ogrodu,

– sprzyja powstawaniu naturalnej próchnicy,

– pobudza rozwój pożytecznych mikroorganizmów,

– redukuje nieprzyjemne zapachy.

 Sposób stosowania:
1. Kompostowane materiały układamy warstwami o grubości 10-15 cm.
2. Każdą z nich posypujemy aktywatorem kompostu w ilości 25-30 g/m2.
3. Materiał tworzący kompost powinien przypominać nasączoną gąbkę, dlatego pryzmę kompostową należy zraszać/podlewać, szczególnie w okresach suszy.
4. Po upływie 2-3 tyg. zaleca się przemieszać pryzmę.

 Materiał został przygotowany przez Grupę Inco SA, producenta Florovit aktywator kompostu.

www.florovit.pl

O kompostowaniu trawy można przeczytać tutaj, a o cennym kompoście liściowym w kolejnym artykule

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.