Róże wymagają przycinania nie tylko wiosną, ale także latem. Wiosenne cięcie róż ma na celu pobudzenie ich do wypuszczenia nowych pędów oraz odmłodzenie, natomiast cięcie letnie ma na celu wydłużenie okresu kwitnienia.
Jak ciąć różne gatunki róż?

Ogławianie róż wielkokwiatowych (po lewej) i bukietowych (po prawej) pobudzi wypuszczenie nowych kwiatów

Nie zwlekajmy z usuwaniem zwiędłych kwiatów róż parkowych
Letnie cięcie jest bardziej pracochłonne, bo prawie każdego dnia musisz usuwać przekwitające kwiaty lub całe kiście kwiatów. Nie możesz ciąć jednakowo wszystkich róż, bo cięcie zależy od gatunku.
Przekwitłe kwiaty róż wielkokwiatowych ścinamy pojedynczo wraz z częścią gałązki, pół centymetra nad pierwszym lub drugim liściem. Przekwitające kwiaty róż rabatowych (bukietowych) ścinamy całymi pęczkami. Ucinamy gałązkę pół centymetra nad pierwszym lub drugim liściem położonym pod pękiem kwiatów. Nie zostawiamy dłuższego kikuta, bo można w ten sposób zahamować wypuszczenie nowej gałązki.
Zwiędnięte kwiaty róż parkowych powtarzających kwitnienie usuwamy natychmiast. Dłuższe pozostawienie ich na gałązkach niepotrzebnie osłabia krzew i blokuje zawiązywanie nowych kwiatów.
Cięcie róż pnących powtarzających kwitnienie, wielkokwiatowych, rabatowych, parkowych powtarzaj w taki sposób przez całe lato. Odcinaj przekwitłe kwiaty. Te brzydnące usuwamy na bieżąco także u róż piennych. Robimy to w przypadku róż wielkokwiatowych, rabatowych i miniaturowych zaszczepionych na pniu. Natomiast kwiatów róż fontannowych szczepionych na pniu nie ścinamy. Po kwitnieniu usuwamy w całości kilka najstarszych gałęzi, aby odmłodzić i prześwietlić krzew.
Przekwitających róż parkowych i pnących kwitnących raz w sezonie nie przycinamy latem wcale, powalając, aby zawiązały się na nich czerwone, błyszczące owoce, które będą ozdobą krzewów jesienią i zimą.
Lucyna Grabowska, ogrodniczka
Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat cięcia róż, kup naszą książkę „Szkoła cięcia” o cięciu roślin ozdobnych. Kliknij w poniższą grafikę aby przejść do naszego sklepu i obejrzeć ją.


Dzień dobry. W zeszłym roku nabyłam u Pań „Szkołę cięcia”. Zawiera dużo dobrych rad, takich dla ogrodnika amatora. Dziękuję i pozdrawiam.
Irena Cejba
Bardzo się cieszymy, mamy nadzieję, że książka będzie służyć aktywnie przez wiele lat i dziękujemy śliczne za wiadomość zwrotną! pozdrawiamy, Alicja i Lucyna