22 11 2020

Szklarnia i tunel

Kategoria:

PODLEJ ROŚLINY PRZECHOWYWANE W DONICZKACH

Podlej rośliny przechowywane w doniczkach w szklarni i w tunelu foliowym. W lutym zdarzają się kilkudniowe odwilże. Wykorzystaj je na podlanie roślin przechowywanych przez zimę w szklarni, zwłaszcza zimozielonych, na przykład wrażliwych trzmielin japońskich, trytom, niektórych juk, hebe. Podlać trzeba także sadzonki bylin, które zrobiłeś w ubiegłym roku i które pierwszą zimę spędzają w szklarni.

ZRÓB SADZONKI AKANTA

Z wykopanego jesienią, przechowywanego w szklarni akanta możesz zrobić sadzonki korzeniowe i w ten sposób rozmnożyć tę piękną roślinę. Warto to zrobić, ponieważ akant jest poszukiwaną rośliną, a niełatwo go kupić. Własne, młode sadzonki w doniczkach są dobrą „walutą przetargową” przy wymianie z miłośnikami roślin.

Sadzonki korzeniowe to nic innego, jak kawałki korzeni długości 5 cm ułożone płasko w doniczce i przysypane 2-cm warstwą ziemi. Robimy je w okresach odwilży, bowiem wiosną będzie dużo innych, pilnych prac. W przypadku nawrotu mrozów doniczki z sadzonkami trzeba wynieść do pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.

ZAPLANUJ, CO BĘDZIESZ SIAŁ I SADZIŁ W SZKLARNI LUB W TUNELU

Zaplanuj, co będziesz siał i sadził w szklarni i w tunelu przez cały rok. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, na pewno pomoże ci nasz „Kalendarz prac w warzywniku”, który przygotowaliśmy specjalnie dla naszych Czytelników w lutowym numerze „Twojego Ogrodnika” (2/2013).

SZCZYPIOR I NATKA W SZKLARNI

Już teraz możesz przygotować donice lub skrzynki do pędzenia szczypiorku i natki w szklarni lub w tunelu foliowym. Wypełnione ziemią lub substratem torfowym skrzynki wnieś do szklani i dobrze je okryj włókniną i folią pęcherzykową. Chodzi o to, by podłoże ogrzało się. Po kilku dniach posadź kępy korzeni szczypiorku, które przechowywałeś w piwnicy od jesieni. Posadź także korzenie pietruszki, jeśli są bardzo długie, możesz je skrócić.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.