02 08 2020

Rozmnażanie i cięcie

Kategoria:

ODMŁADZAJ IRYSY

Jeśli kosaćce kwitły od 2 do 4 tygodni temu, możesz je odmłodzić. Jak to zrobić, przeczytasz w lipcowym numerze Twojego Ogrodnika.

ZETNIJ ANAFALIS

Jeśli nie zrobiłeś tego w połowie czerwca, teraz jeszcze możesz ściąć w połowie niektóre łodygi anafalisa perłowego. Dzięki temu przedłużysz jego kwitnienie, a kępa będzie bardziej zwarta (skrócone gałązki będą podpierać te wyższe).

ŚCINAJ GROSZEK I CZARNUSZKĘ

Nawet kilka łodyżek groszku wstawionych do wazonika napełni pokój pięknym zapachem. Dzięki regularnemu ścinaniu kwiatów (co 10 dni), groszek będzie kwitł całe lato. Do wazonu można dołożyć też parę kwiatków czarnuszki damasceńskiej. Kwiaty najlepiej ścinać rano.

ZADBAJ O NIEZAPOMINAJKI

Niezapominajki już dawno przekwitły oraz wydały nasiona. Możesz już usunąć zaschnięte części roślin. Gdy je wyrywasz, uważaj, bo młode niezapominajki zdążyły już wykiełkować. Jeśli nie masz niezapominajek w swoim ogrodzie, teraz jest dobry moment na zakup nasion i siewy.

ROZMNAŻAJ POWOJNIKI

Od teraz do sierpnia możesz samodzielnie rozmnożyć powojniki z sadzonek półzdrewniałych. Instrukcję jak to zrobić, wraz z rysunkami krok-po-kroku, znajdziesz w lipcowym numerze Twojego Ogrodnika.

PRZYTNIJ WINOROŚL

To ostatni moment na letnie cięcie winorośli. Usuń wszystkie pędy, na których nie ma owoców, a te, na których są, przytnij nad 4-5 liściem powyżej ostatniego grona.

ZRÓB SADZONKI Z LAWENDY

Jeśli chcesz mieć zawsze w zapasie kilka doniczek lawendy, zrób sadzonki z gałązek, które nie kwitną.

ROZMNAŻAJ PELARGONIE

Teraz jest dobry czas na robienie sadzonek z pelargonii – wybierz te pędy, które nie kwitną, posadź je do doniczek i umieść w szklarni

ZRÓB ODKŁADY Z BORÓWKI

Możesz spróbować rozmnożyć borówkę wysoką robiąc tzw. odkłady poziome. Wybierz długą gałązkę, przyszpil ją do ziemi drutem w kształcie litery U, następnie w tym miejscu usyp kopczyk wys. 10 cm. Zielona końcówka gałązki powinna wystawać na zewnątrz

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.