
PRZYTNIJ WINOROŚL
Teraz jest ostatni moment na zimowe cięcie winorośli. Przytnij krzew radykalnie, zostawiając tylko grubsze, główne gałęzie. Wszystkie inne skróć nad 2-3-cim pąkiem.
PRZYGOTUJ SIĘ DO ROZMNAŻANIA KRZEWÓW OZDOBNYCH
Do rozmnażania krzewów ozdobnych można się przygotować jeszcze teraz. Jeśli nie zrobiłeś tego w grudniu ani w styczniu, możesz w lutym ściąć gałązki takich krzewów, jak forsycja, ligustr, jaśminowiec, dereń, tawuła, hortensja drzewiasta i bukietowa, kalina koralowa, krzewuszka cudowna, winobluszcz pięcioklapowy, oliwnik, pięciornik krzewiasty, tamaryszek, wierzba, winorośl, porzeczka złota i alpejska i innych i przechować je do marca w piwnicy w skrzyneczce wypełnionej piaskiem. Jeśli twoja piwnica jest za ciepła, ustaw skrzynkę na działce w zacisznym miejscu i okryj ją słomą, liśćmi, kartonami, itp.
Najlepsze na sadzonki są ubiegłoroczne, dobrze zdrewniałe gałązki, grubości co najmniej ołówka. Piasek powinien być lekko wilgotny.


ROZPOCZNIJ CIĘCIE KRZEWÓW OWOCOWYCH
Możesz rozpocząć cięcie krzewów owocowych takich jak porzeczki i agresty, gdyż są stosunkowo najbardziej odporne na mróz. Do cięcia wybieraj dni bezmroźne. Teraz, póki nie ma liści, dobrze widać, które gałęzie są najstarsze (te najciemniejsze, łuszczące się), które się krzyżują albo są skierowane do środka korony albo pokładają się na ziemi. Takie gałązki trzeba wycinać tuż przy ziemi. Z porzeczek czerwonych, białych i agrestu usuwaj co roku 2-3 gałązki, które mają 4 i więcej lat, z porzeczek czarnych usuwaj co roku 2-3 gałązki, które mają 3 i więcej lat.
RÓB NADAL SADZONKI KORZENIOWE
Nadal możesz robić sadzonki z korzeni takich roślin jak przegorzan, żywokost, dziewanna, floks wiechowaty, sasanka. O tym, jak się robi sadzonki korzeniowe, na przykładzie akanta, możecie przeczytać w naszym kalendarium w drugim tygodniu lutego.


PRZYTNIJ AKTINIDIĘ
Aktinidia (kiwi) powinna być regularnie cięta. Musisz dbać, aby zanadto się nie zagęściła; nie pozwól, aby długie, zupełnie niepotrzebne pędy osłabiały krzew. Cięcie wykonaj koniecznie w lutym, zanim zaczną krążyć soki, bo potem aktinidia będzie płakać, czyli wydzielać nadmierne ilości soków. Przytnij o połowę długie gałęzie wyrastające z samego dołu. Skróć do 60 cm gałązki, które wyrastają z głównych pędów tworzących szkielet krzewu. Zostaw gałązki krótkie, bo na nich będą owoce.
