22 11 2020

Na skalniaku

Kategoria:

UGNIEĆ WYPCHNIĘTE PRZEZ MRÓZ ROŚLINY

Mróz często wypycha do góry byliny skalne, zwłaszcza te najmniejsze, młode kępki, które posadziliśmy w ubiegłym roku. Najbardziej narażone na „wysadzenie” z gruntu są sadzonki, które posadziliśmy jesienią, bowiem one nie zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Te wypchane z ziemi kępki trzeba docisnąć rękami do gruntu, aby korzonki złapały kontakt z glebą. W większości przypadków taka pomoc na przedwiośniu roślinom skalnym wystarcza.

ZRÓB BILANS PO ZIMIE

W dzień pochmurny usuń gałązki iglaste ze skalniaka, ale jeszcze ich nie wyrzucaj, niech leżą w pogotowiu na wypadek nawrotu mrozów. Dokładnie obejrzyj glebę i gdy tylko zobaczysz leżące na wierzchu cebulki kwiatów, natychmiast zagłębiaj je w ziemi; na pewno w ten sposób zdołasz choć część z nich uratować. Mimo, że jesienią sadzimy cebulki z dużą starannością i na odpowiedniej głębokości, to czasem wiosną znajdujemy je na powierzchni gruntu. Zwykle mają niewielkie korzonki i kilka zielonych listków.

DZIEL ROŚLINY GÓRSKIE

Wczesna wiosna to najlepszy termin dzielenia i ukorzeniania w doniczkach wielu roślin górskich, które dość szybko się starzeją i trzeba je odmładzać co kilka lat. Wiosną odmładzamy m.in. dzwonki drobne i ciemne, pięciorniki złote, zawciągi, astry alpejskie, chiastofile naprzeciwlistne, lepnicę Schafta, miecznicę wąskolistną, pełniki niskie, marzankę, akantoliomon błoniasty, goryczki, miniaturowe pierwiosnki, skalnice. Jak odmłodzić byliny skalne, przeczytasz w naszym kalendarium w przyszłym tygodniu.

ODCHWASZCZANIE SKALANIAKA

Rozpocznij odchwaszczanie skalniaka; wyrywaj chwasty póki są małe

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.