22 11 2020

Na skalniaku

Kategoria:

WYSIEJ LEWIZJE, SKALNICE, GŁODKI I INNE SKALNIAKI

Wysiej lewizje, skalnice, głodki i inne skalniaki, które do wykiełkowania wymagają przemrożenia. Doniczki z nasionami zostaw na dworze, niech przykryje je śnieg, niech zmrozi je mróz. Można je nakryć szkłem, albo siatką, aby podczas odwilży nasion nie wygrzebały koty albo ptaki.

Wiele roślin skalnych do wykiełkowania potrzebuje chłodu, a nawet przemrożenia. Najlepiej wysiewać je późną jesienią i zostawić pojemniki pod gołym niebem. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, w lutym jest ostatni dzwonek.

OSŁOŃ ZIMOZIELONE PODUSZKI BYLIN SKALNYCH

Osłoń gałązkami iglastymi zimozielone poduszki roślin skalnych w przypadku, kiedy nie ma śniegu. Dotychczas bezpiecznie przeżyły mrozy pod śniegiem, ale teraz, po wielu tygodniach chłodów byliny w ogrodzie skalnym są osłabione, a ostre lutowe słońce może przypalić zielone rozetki liści, dlatego potrzebują lekkiej, przewiewnej osłony.

UCHYL DASZKI

Nabrzmiewają pąki wczesnych roślin skalnych takich jak głodki czy skalnice. Jeśli u ciebie w ogrodzie te rośliny są nakryte szklanymi albo foliowymi daszkami, to w drugiej połowie lutego, podczas słonecznych dni mogą się nadmiernie nagrzewać, a tym samym rozwijać swoje kwiaty w przyspieszonym tempie. Kiedy słońce mocnej przygrzewa, warto na kilka godzin dziennie nieco uchylić daszki. Oczywiście trzeba pamiętać, aby ponownie nakryć nimi rośliny, aby nie padał na nie śnieg ani deszcz, bo nie lubią zamakać.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.