22 11 2020

Szklarnia i tunel

Kategoria:

PRZYGOTUJ WODĘ DO PODLEWANIA

Wstaw do szklarni beczkę albo inny pojemnik na wodę. W marcu będzie przybywać roślin w szklarni (wysiewy, rozsada, sadzonki), które trzeba będzie systematycznie podlewać. Woda do podlewania nie może być zimna (ta z wodociągu czy oczka nie nadaje się), najlepiej, gdy temperatura wody jest taka, jak podłoże, w którym rosną rośliny w szklarni.

Jeśli chcesz szybko ogrzać wodę dla bardziej delikatnych roślin, napełnij nią butelki plastykowe po wodzie mineralnej i ustaw je tuż przy oknach od słonecznej strony.

WYSIEJ NOWALIJKI

Na grządce w szklarni albo w skrzyneczkach możesz wysiać pierwsze nowalijki – rzodkiewkę, sałatę, pietruszkę na natkę i koper. Przez kilka dni wcześniej miejsce pod te wysiewy nakryj podwójną włókniną po to, by ziemia ogrzała się, co przyspieszy kiełkowanie nasion. W skrzynce balkonowej możesz posadzić trochę cebuli dymki.

POSADŹ BYLINY DO DONICZEK

Póki w tunelu jest jeszcze sporo miejsca, można na wolnych powierzchniach ustawić doniczki z sadzonkami bylin, które teraz dzielimy. Są to m.in. pełnik, pragnia syberyjska, kopytnik, dzielżan, funkia, serduszka, kuklik, bodziszek, czyściec  i wiele innych. Ponieważ gleba jest na ogół jeszcze mokra i zimna, trudno podzielone byliny posadzić od razu wprost do gruntu. Będą miały o wiele lepszy start, jeśli posadzisz je do doniczek i potrzymasz kilka tygodni w szklarni. Przez ten czas ukorzenią się i o wiele szybciej przyjmą się w gruncie. Ta metoda jest przydatna zwłaszcza wówczas, gdy masz małą kępkę jakiejś cennej byliny i chcesz z niej szybko uzyskać nowe rośliny. W takim przypadku lepiej nie ryzykować i nie sadzić od razu do gruntu małych, osłabionych dzieleniem sadzonek.

WCZEŚNIEJSZE TRUSKAWKI

Możesz o dwa tygodnie wcześniej jeść własne truskawki, jeśli wykopiesz z ogrodu kilka krzaczków, posadzisz je do dużych donic do żyznej ziemi  i ustawisz w szklarni lub w tunelu. Jeśli wiosna będzie się opóźniać i utrzymają się chłody, dodatkowo nakryj truskawki włókniną.

WYSIEJ W SZKLARNI WARZYWA CIEPŁOLUBNE

Jeśli masz ogrzewaną szklarnię albo ciepły inspekt, rozpocznij wysiew warzyw takich jak: pomidory, papryka, cebula, bakłażan

PODLEWAJ PELARGONIE I INNE

 Rośliny przechowywane przez zimę w ciemnych pomieszczeniach, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wstaw do ciepłej szklarni i zacznij mocniej podlewać; mocno przytnij te, które straciły dużo liści

DBAJ O SIEWKI I ROŚLINY W SZKLARNI

Aby uniknąć gnicia siewek (lub roślin przechowywanych w szklarni) opryskaj je i podlej zapobiegawczo wodą ze środkiem grzybobójczym

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.