Czy wiecie, że lipiec jest bardzo dobrym momentem, aby zadbać i odnowić swój ogród? Wskazówki, o których przeczytacie będą odpowiednie zarówno do nowego ogrodu, gdy rośliny są młode, jak i do ogrodu, który ma już dobrych kilka lat, a rośliny są rozrośnięte, zajmują sporo miejsca i wchodzą na siebie.
Lipiec jest najlepszym momentem na analizę ogrodu, bo w połowie lipca rośliny zazwyczaj wyglądają pięknie – są w pełnym rozkwicie. Można zobaczyć swój ogród w pełnej krasie, ale teraz też widać wszelkie mankamenty i niedoskonałości. Dlatego w tym okresie najlepiej jest przyjrzeć się ogrodowi krytycznym okiem i sprawdzić:
- czy wszystkie rośliny pasują do siebie
- czy nie ma bałaganu wśród krzewów, czy za bardzo się nie porozrastały
- czy rośliny mają odpowiednie warunki, aby dalej kwitnąć
- czy trzeba rozplanować kolejne zasadzenia
Jednym słowem – właśnie przyszedł czas, aby zabawić się w projektanta ogrodu.
Jak zrobić przegląd ogrodu
Krok 1: Podejmijcie decyzję czy chcecie zebrać nasiona i samodzielnie rozmnożyć rośliny
Jeśli tak, to teraz jest na to najlepszy czas. Jeżeli w ogrodzie macie kwiaty, które już dojrzały (np. łubin), to teraz jest ostatnia szansa na zebranie nasion. Jeżeli nasiona dopiero za chwilę dojrzeją (np. dzwonki) – już teraz zetnijcie kwiatostany i połóżcie je do miski lub włóżcie do papierowej, oddychającej torby. Nie zapomnijcie ich podpisać! Dlaczego? Głównie dlatego, abyście wiedzieli jakie nasiona już macie, ale także, abyście sprawdzili, kiedy można je wysiać. Pamiętajcie, że nie wszystkie rośliny sieje się w tym samym momencie.
Krok 2: Zetnijcie wszystko, co przekwitło
Dlaczego warto ciąć rośliny? Dzięki temu jest szansa, że niektóre gatunki zakwitną ponownie, a z pewnością nie będą się wysilać na niepotrzebne, osłabiające zawiązywanie nasion. Wiele bylin i krzewów po usunięciu kwiatostanów albo krótkim przycięciu (w zależności od charakteru ich wzrostu) na nowo odbije i będzie zdobić ogród w kolejnych miesiącach. Byliny, które teraz warto ściąć nisko przy ziemi to m.in: przekwitłe szałwie, przywrotnik miękki, chabry górskie, ostróżki, Natomiast krzewy ,którym warto usuwać przekwitłe kwiatostany, to róże i budleje. Jeśli uprawiacie dalie, kosmosy, cynie, to również na bieżąco usuwajcie przekwitłe kwiatostany, a najlepiej nie pozwólcie do ich przekwitania, ścinajcie bukiety i zabierajcie je do domu!
Szczegółowo o różnych sposobach cięcia roślin możecie przeczytać w naszej książce o cięciu bylin, drzew i krzewów ozdobnych „Szkoła cięcia”.
Krok 3: Nawieźcie rośliny
To jest ostatni moment, aby nawieźć wszystkie rośliny. Koniecznie pamiętajcie o hortensjach, rododendronach czy borówkach amerykańskich – te rośliny wymagają kwaśnej ziemi i nawozimy je nawozem zakwaszającym, a nie uniwersalnym. Nawiezienie spowoduje wzrost roślin, dlatego nie możecie nawozić za późno, bo nowe przyrosty, które pojawiłyby się jesienią, nie zdążyłyby zdrewnieć i przemarzłyby.
Krok 4: Wyrwijcie odrosty korzeniowe.
W lipcu odrosty korzeniowe są bardzo mocno widoczne. To czas, aby je usunąć, ale pamiętajcie, aby zrobić to poprzez ich wyrwanie, a nie ucięcie.
Krok 5: Rozplanujcie wygląd ogrodu w następnych latach
Właśnie teraz, gdy ogród jest w pełnym rozkwicie, weźcie aparat w dłoń, oraz lub kartkę i coś do pisania i uwiecznijcie wygląd ogrodu oraz róbcie notatki. Dzięki temu będziecie wiedzieć, które rośliny gdzie rosną, gdzie jest pustka, a także które rośliny podczas kwitnienia współgrają ze sobą. Uwiecznienie ogrodu podczas kwitnienia pozwoli zaplanować jego wygląd w kolejnych latach. Dzięki temu będziecie wiedzieć, co przesadzić lub jakie rośliny dosadzić.
W planowaniu ogrodu pomoże Wam Planer Zaradnego Ogrodnika. Dzięki zawartym w nim radom już zawsze będziecie wiedzieć co jak i kiedy robić w ogrodzie. Znajdujące się w nim różne kalendarze, tabele oraz plany rabat i warzywnika a także miejsce na własne notatki i obserwacje, znacząco poprawią i ułatwią jakość pracy w Waszym ogrodzie. Szczególnie, jeśli w Waszym ogrodzie brakuje warzyw lub kwiatów – dzięki Planerowi będziecie wiedzieć tydzień po tygodniu, co kiedy wysiewać i dosadzać.
Krok 6: Udekorujcie ogród
Możecie to zrobić na kilka sposobów. Świetnie sprawdzą się duże donice z roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi bylinami (np. jeżówki, rozchodniki okazałe, bodziszki, śmiałki darniowe, imperata 'Red Baron’ czyli typowe byliny i trawy). Mogą to być również donice z typową rabatówką (pelargonia, surfinia, dalia). Do ogrodu możesz dodać też rzeźby lub szklane czy srebrne kule, które będą odbijać światło. W niewielkim ogrodzie postawcie na pnącza lub doniczki zawieszone na ścianach.
Więcej informacji znajdziecie w filmie „Pielęgnacja ogrodu w lipcu – co tniemy w lipcu”.