07 02 2024

Kwiaty jednoroczne w ogrodzie

Kwiaty jednoroczne przeżywają właśnie niesamowite odrodzenie, podobnie jak kilka lat temu dalie. Dlaczego powinnaś je uprawiać, jaka jest ich przewaga nad innymi roślinami (nawet moimi ukochanymi bylinami) oraz gdzie możesz szukać wiadomości o ich uprawie i ogrodniczych inspiracji – dowiesz się z tego artykułu.

Zacznijmy od podstaw, czyli co to są te kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne to takie rośliny, które w ciągu jednego sezonu kiełkują z nasionka, budują silną roślinę, wspaniale kwitną, wydają nasiona, a następnie obumierają. Wiele kwiatów jednorocznych obumiera z powodu zakończenia cyklu życia – po wydaniu nasion ich rola kończy się. Inne giną z powodu pogody – w naszym klimacie traktujemy je jak jednoroczne, bo nie wytrzymują zimy, natomiast w cieplejszych krajach są to rośliny wieloletnie (np. werbena patagońska, która ostatnio nawet i u nas zimuje, z powodu łagodniejszych zim).

Najbardziej popularne kwiaty jednoroczne to na przykład znane z pól chabry, maki polne, kosmosy (onętki), cynie, lwie paszcze, aksamitki, nagietki, groszki pachnące, czarnuszki, ostróżeczki, dzwony Irlandii i wiele innych.

kwiaty jednoroczne, uprawa kwiatów jednorocznych, kwiaty na bukiety
Rabata z kwiatami jednorocznymi w pełnym rozkwicie

Największą zaletą kwiatów jednorocznych jest to, że w ciągu jednego sezonu mogą wydać bardzo dużo kwiatów, dostarczając nam mnóstwo koloru, radości i materiału na bukiety. Wiele gatunków kwiatów jednorocznych to tzw. cut&grow czyli tnij, a odrosną. Oznacza to, że im więcej lub niżej tniesz, tym większą ilość kwiatów zobaczysz na swoich grządkach. Takie zachowanie wielu roślin wynika z tego, że chcą wydać jak najwięcej kwiatów i nasion, by przedłużyć życie gatunku. No a my na tym korzystamy.

kwiaty jednoroczne, uprawa kwiatów jednorocznych, kwiaty na bukiety
Złocień
Tytoń biały

Dlaczego warto uprawiać w ogrodzie kwiaty jednoroczne?

 • Masz szybko mnóstwo kwiatów, których nie żal Ci ścinać… a nawet jak je ścinasz, to one znów odrastają!
 • Kwiaty jednoroczne rosną szybko i możesz nimi łatwo wypełnić ogród, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogródkowaniem
 • Nasiona są tanie, z jednej paczki możesz mieć zazwyczaj od 20 do 100 roślin!
 • Co roku możesz testować i uprawiać nowe odmiany i nowe kwiaty, jedynie za cenę paczuszki nasion i swojej pracy – twój ogródek może co roku wyglądać inaczej!
 • Możesz robić mnóstwo bukietów, praktycznie za darmo, dekorować nimi dom i obdarowywać nimi bliskich
 • Możesz nawet w ten sposób dorobić, oferując lokalnie tanie, piękne i ekologiczne bukiety z odbiorem „po sąsiedzku”
kwiaty jednoroczne, uprawa kwiatów jednorocznych, kwiaty na bukiety
Cynia
kwiaty jednoroczne, uprawa kwiatów jednorocznych, kwiaty na bukiety
Aster chiński

Choć moją największą miłością są byliny, to jednak kwiaty jednoroczne mają ogromny urok i potencjał, przede wszystkim dlatego, że bezkarnie można je ścinać do bukietów, które po prostu uwielbiam. Nie chcę oszpecać sobie ogrodu i za bardzo buszować na bylinowych rabatach, dlatego posiadanie grządki z roślinami na kwiat cięty to super rozwiązanie! W tym roku zamierzam założyć ogródek kwiatów ciętych, koniecznie do mnie dołącz! Dzielę się informacjami na Instagramie i YouTube.

Obecnie uprawa kwiatów jednorocznych przeżywa ogromny rozkwit. Na całym świecie ludzie uprawiają ciekawe odmiany w swoich ogrodach i tworzą przecudne bukiety, a ich zdjęcia i filmiki możemy podziwiać na przykład na Instagramie.

Jak uprawiać kwiaty jednoroczne, kwiaty dwuletnie, kwiaty na bukiety

Powstają farmy kwiatowe, które dostarczają lokalnie, a więc ekologicznie, mnóstwa wspaniałych kwiatów i nowych odmian – jak kultowa Floret Farm z USA. Do Polski również dotarł ten trend, ale dostęp do wiedzy na temat uprawy jest utrudniony, nie ma jeszcze zbyt wielu źródeł a te, które do tej pory były, zawierały informacje „na jedno kopyto” i były mało instruktażowe. Dlatego wielką pomocą dla każdego, kto marzy o ogródku kwiatów ciętych i uprawie nowych gatunków będą ebooki dostępne w naszym sklepie. Już od dziś możesz je mieć w obniżonej cenie. Promocja trwa do 11.02.2024 r. Zamów w promocji, a otrzymasz w gratisie szczegółowy plan ogródka kwiatów ciętych!

kwiaty jednoroczne, uprawa kwiatów jednorocznych, kwiaty na bukiety
Groszek pachnący
kwiaty jednoroczne, uprawa kwiatów jednorocznych, kwiaty na bukiety
Driakiew

Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.