16 02 2023

Rośliny zimozielone do ogrodu

Zielone akcenty w porze zimowej to nie tylko iglaki, ale także liściaste krzewy zimozielone. Oprócz popularnych rododendronów, ogników, irg, wrzosów w szkółkach jest coraz więcej roślin o dekoracyjnych przez cały rok liściach, atrakcyjnych kwiatach i owocach. Należą do nich mahonie, niektóre berberysy, ostrokrzewy, pierisy, laurowiśnie, kiścienie.

Inne rośliny zimozielone, które są kolorowe przez cały rok, to także: białozielona lub złoto-zielona trzmielina pnąca, biało obrzeżony barwinek i złocisty ligustr pospolity ’Aureum’. Ciekawe kształty przybiera bluszcz pospolity. Posadzony przy odpowiedniej podporze może utworzyć kulę, drzewko, zielony nawis, albo gęsty daszek.

rośliny zimozielone do ogrodu

Rośliny zimozielone ożywiają ogród

Te krzewy mają dodatkową zaletę. Przy ich pomocy możesz wprowadzić wiecznie zielone elementy do istniejącego już ogrodu bez większych przeróbek. Jeśli w twoim ogrodzie królują iglaki, a ich widok wydaje ci się nieco smętny, spróbuj ożywić ich przytłumioną kolorystykę poprzez dosadzenie kilku zimozielonych krzewów liściastych. Możesz bez większych problemów ,,wcisnąć’’ je między rosnące już krzewy, gdyż nie są duże i nie rosną bardzo szybko, a nawet jeśli zaczną zbytnio się rozrastać, zawsze można je przyciąć, bo większość z nich dobrze znosi cięcie.

rośliny zimozielone, Trzmielina płożąca 'Emerald'n Gold'
Trzmielina płożąca 'Emerald’n Gold’

Na tle ciemnej zieleni cisów, albo tui bardzo ładnie będzie wyglądała kępa niższych krzewów składająca się z ligustru o złotych liściach, pierisu o liściach zaróżowionych i kiścienia o zielonych liściach biało nakrapianych, zimą przebarwiających się na kolor bordowy. Rosnącą na trawniku kępę iglaków można podkreślić dywanem z trzmieliny pnącej ’Emerald Gaiety’ o liściach biało-zielonych, albo ’Emerald’n Gold’ o liściach złoto-zielonych. Trzmieliny posadź co 20-30 cm i co roku je przycinaj, aby się rozkrzewiały.

Ostrokrzewy i mahonie

Ostrokrzewy kolczaste są bardzo dekoracyjne nie tylko dzięki błyszczącym liściom zakończonym kłującymi wyrostkami, ale przede wszystkim dzięki czerwonym owocom. Szczególnie piękne są krzewy o liściach ze złocistym brzegiem, albo o liściach białozielonych. Jednak te kolorowe ostrokrzewy mają kłopoty z przeżyciem naszych zim. Jeśli już ,,zachorowałeś’’ na taki ostrokrzew, radzę sadzić go w dużej donicy i przenosić na zimę w cieplejsze, zaciszne miejsce, otulać, albo trzymać w szklarni, także pod przykryciem.

rośliny zimozielone
Liście mahonii pięknie się przebarwiają

Najpewniej w naszym klimacie czuje się ostrokrzew Meservy o zielonych liściach, z mnóstwem czerwonych, lśniących owoców. Także mahonia ma błyszczące, lekko kłujące liście, ale nie tak mięsiste, jak ostrokrzew. Jesienią przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy i taki kolor mają przez całą zimę, a wiosną wracają do swojej zielonej barwy. Wiosną mahonia bardzo ładnie kwitnie na żółto, a latem ma mnóstwo granatowych owoców podobnych do malutkich śliweczek.

Ligustr szybko rośnie, jest doskonałym materiałem na żywopłot.

Pierisy i kiścienie

Te krzewy należą do dużej rodziny roślin wrzosowatych, lubią przepuszczalne, umiarkowanie żyzne, kwaśne gleby. Nie odpowiada im zbyt mocne słońce, a więc są przydatne na miejsca lekko ocienione. Pieris ma bardzo dużo odmian i różnią się one nie tylko wyglądem, ale także rozmiarami. Odmiana ’Variegata’ ma liście z białym brzegiem i dorasta najwyżej do metra. Atrakcyjne są młode liście, które wiosna maja kolor czerwony. Odmiana ’Debutante’ także rośnie wolno, ale bardzo obficie kwitnie. Pierisy już od jesieni mają mnóstwo pąków, a zakwitają wcześnie wiosna. Ich kwiaty to białe lub kremowe dzwoneczki bardzo gęsto osadzone na końcach gałązek.

Kiścień wawrzynowy ma długie ciemno czerwone gałązki, podłużne, błyszczące liście, które zima przebarwiają się na kolor czerwony. Są odmiany o liściach kremowo nakrapianych, a zima ciemno bordowych z jaśniejszymi plamkami. Białe, małe kwiaty zebrane w grona, nie są zbyt widoczne, gdyż chowają się pod liśćmi.

rośliny zimozielone, bukszpan
bukszpan

Zimozielone krzewy ożywia twój ogród, ale musisz odpowiednio o nie zadbać. Ponieważ przez cały rok mają liście, więc bez przerwy oddychają i wyparowują wilgoć. Podczas mrozów mogą mieć problemy z pobraniem wilgoci z ziemi, gdyż jest zamarznięta. Dlatego jeszcze przed nastaniem mrozów musisz im dać się napić na zapas. Jeśli jesień jest sucha, trzeba je podlać wcześniej kilka razy, aby w okres zimowy weszły w dobrej kondycji. Rośliny zimozielone bardziej od mrozów boja się zimnych wiatrów, dlatego na zimę powinieneś je osłonić matami, parawanami, gałązkami iglastymi. Nie sadź ich na przeciągu, gdyż zimny, wysuszajacy wiatr może je uszkodzić. Zdecydowanie wolą miejsca zaciszne, w otoczeniu innych roślin, gdzie zwykle powietrze jest bardziej wilgotne niż na otwartej przestrzeni.

rośliny zimozielone, barwinek
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rośliny zimozielone – tajniki uprawy

 • Ważny jest wybór odpowiedniego miejsca i terminu sadzenia. Wrażliwsze gatunki lepiej jest sadzić wiosną niż jesienią. Wówczas zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą. Najlepsze jest miejsce osłonięte i zaciszne, a dla większości gatunków także półcieniste. Unikajmy wschodniej wystawy. Jedynie najbardziej wytrzymałe gatunki (mahonia pospolita, wrzos i trzmielina) nie są narażone na uszkodzenie liści przez ostre słońce w mroźny dzień. Sprawdza się też sadzenie tych roślin przy nagrzewającej się po południu ścianie domu.
 • Dopasujmy gatunki do wymagań glebowych. Na kwaśnej ziemi posadźmy zimozielone rośliny wrzosowate (kiścienie, pierisy, rododendrony, golterie), hebe, kalinę sztywnolistną, runiankę, natomiast w zasadowej glebie jukę, lawendę, bukszpan, ostrokrzew, laurowiśnię, irgę i ognika.
 • Podczas nawożenia i podlewania roślin zimozielonych kierujmy się zasadą, że lepiej za mało, niż za dużo. W większości przypadków jako nawóz wystarczy zwykły kompost, a jedynie rośliny ozdobne z kwiatów oraz mocno cięte egzemplarze warto zasilić wiosną specjalnym nawozem granulowanym o przedłużonym działaniu. Obfitsze podlewanie jest konieczne jedynie w okresach suszy (także tej w bezmroźne zimy) oraz przed nastaniem mrozów i wczesną wiosną. Nigdy nie lejmy wodą po liściach, aby nie spowodować ich uszkodzenia.
 • Szczególnie wrażliwe gatunki, oraz młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu musimy okryć na zimę (wykorzystajmy substrat i korę na kopczyki, gałązki jedliny i agrowłókninę zimową). Podczas dużego mrozu i słonecznej pogody warto też cieniować niektóre rośliny zieloną cieniówką.
 • Rośliny zimozielone lubią ściółkowanie korą. Sprzyja to utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża.
 • Wiele gatunków zimozielonych nie wymaga cięcia oprócz pozimowych cięć sanitarnych i usuwania przekwitłych kwiatostanów. Formowane bukszpany albo trzmieliny tnijmy zawsze przy pochmurnej pogodzie. W przypadku roślin o dużych liściach używajmy sekatora, a nie nożyc, aby nie uszkodzić trwale tkanki liściowej.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krystyna

  Dziękuję za wiadomości o roślinach zimozielonych. Już wiem dlaczego niektóre z nich w moim ogrodzie źle się mają. Pozdrawiam serdecznid

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.