Jeśli macie w swoich ogrodach goździki lub gęsiówkę, które chcielibyście rozmnożyć, to wczesna jesień jest odpowiednią na to porą.
Do rozmnożenia wybrałyśmy kępę gęsiówki, która rośnie przed wejściem do domu. Zauważyłyśmy, że coraz słabiej kwitnie i płoży się po kostce brukowej, nie mogąc ukorzenić. Ucinamy więc pędy przy samej ziemi.

Na początek ważna rada – jeśli będziecie rozmnażać sadzonki w dzień słoneczny, przygotujcie konewkę z wodą albo spryskiwacz, abyście mogli zrosić roślinę od razu po ścięciu. W celu ochrony przed słońcem, warto też nakryć czymś pojemnik. Gęsiówka ma stosunkowo duże liście i po odcięciu, szybko mdleje.


Parę kroków dalej rosną także goździki, które także będziemy rozmnażać, zatem pobieramy również sadzonki tych roślin. Nasz goździk jest spiętrzony, tworzy poduchę, której nie będziemy rozdzielać, a po prostu pobierzemy sadzonki przez odrywanie. Jeśli Wasza roślina wygląda podobnie, to zanim przystąpicie do pobierania sadzonek, dokładnie sprawdźcie, skąd wyrasta, aby przez przypadek nie pobrać zbyt krótkich sadzonek. Może się zdarzyć, że Wasz goździk będzie miał zbyt krótkie łodyżki, wtedy po prostu wykopcie go.
Sadzonki pobrane, idziemy więc do szopki – tam będziemy robić sadzonki.
Jak zrobić sadzonki gęsiówki
Zacznijcie od przygotowania stanowiska pracy i zgromadźcie wszystkie niezbędne rzeczy. Na naszym blacie mamy:
- drenaż do doniczek – używamy keramzytu, ale mogą to być też drobne kamyczki lub żwir,
- piasek do rozrzedzenia podłoża,
- drobne kamyczki – dodajemy je na wierzch doniczek, w których rosną rośliny skalne. Są potrzebne, aby woda szybciej odpływała z okolicy szyjki korzeniowej co uchroni ją przed zamakaniem i gniciem,
- zraszacz – jeśli macie sporo sadzonek do przygotowania, pamiętajcie, aby zraszać roślinki zanim trafią do doniczek,
- doniczki – zwykłe, plastikowe, niewielkie, dopasowane do wielkości sadzonki. Im mniejsza doniczka, tym szybciej roślina utworzy bryłę korzeniową. My staramy się niewielkie rośliny skalne sadzić do doniczek wielkości P7 i P8,
- podłoże – do robienia sadzonek używamy podłoża przeznaczonego do wysiewu i pikowania. Ważne, aby nie trzymać go na zewnątrz, gdzie może zamoknąć lub nadmiernie wysuszyć się od słońca, bo może stracić swoje właściwości. Worki z podłożem przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu, na przykład piwniczce. My podłoże przed sadzeniem zwilżamy, tak, by było już wstępnie wilgotne, robimy to na wyczucie.
Mamy już wszystko, mieszamy trochę piasku z podłożem (1:2) i przystępujemy do pracy.



Przygotowanie sadzonek gęsiówki nie jest trudne. Polega na oddzieleniu pojedynczych łodyżek od kępy i oberwaniu suchych i zżółkniętych liści. Najlepsze sadzonki poznacie nie po ilości liści, lecz po długiej łodyżce, z której po posadzeniu wyrosną korzenie rośliny. Może się zdarzyć, że łodyżki Waszych sadzonek będą już miały takie cienkie wąsiki – nie odcinajcie ich. Odrzućcie natomiast cienkie i słabe sadzonki, bo nic z nich nie będzie.


Teraz czas na dobór doniczek – pisałyśmy wcześniej o tym, że dopasowujemy je do wielkości sadzonki – im dłuższa łodyżka, tym wyższa powinna być doniczka. Nie warto jednak popadać w przesadę, bo wysokość doniczki często rośnie proporcjonalnie do jej pojemności. Jeśli łodyżka sadzonki jest zbyt długa i mocno opiera się o dno doniczki, po prostu ją troszkę przytnijcie.
Jak posadzić sadzonki gęsiówki
Na dno pojemnika wsypujemy drenaż – mamy niewielką doniczkę, więc będzie to kilka kuleczek keramzytu – i wypełniamy doniczkę wilgotnym podłożem, uganiamy je, by osiadło i uzupełniamy. Następnie palcem lub pikownikiem robimy wgłębienia, w które wkładamy sadzonki. Nasze doświadczenie mówi, że najlepiej ukorzeniają się sadzonki posadzone przy ściankach pojemników – takiego sposobu sadzenia nauczył nas Monty Don, gospodarz programu telewizyjnego Gardeners’ World.
Koniecznie sprawdźcie to na swoich sadzonkach – jesteśmy niezmiernie ciekawe, czy będziecie mieli podobne obserwacje.
Wkładamy po kilka sadzonek do jednej doniczki, następnie ugniatamy ziemię wokół, ale nie przy samych sadzonkach. Robimy tak dlatego, bo gdybyśmy miały roślinę z bardzo delikatnymi korzonkami i dociskałybyśmy ziemię palcami za blisko rośliny, mogłybyśmy zmiażdżyć jej korzenie. Na wierzch trzeba jeszcze wysypać drobne kamyczki, które będą służyć jako górna warstwa drenażu. Podlewamy i gotowe – pierwsza sadzonka gotowa.


Nasza rada: Drobne kamyczki do górnej warstwy drenażu dla roślin skalnych możecie pozyskać przesiewając przez sito piasek, który używacie do rozluźnienia podłoża.
Drugi sposób sadzenia, polega na wkładaniu do doniczek bukiecików sadzonek (3-4 sztuki na środek doniczki) i ugniatanie ziemi przy brzegach pojemnika. To metoda dla niecierpliwych – dzięki temu sposobowi szybciej uzyskacie większe gotowe roślinki, lecz będzie ich mniej, bo do ich produkcji potrzeba więcej małych sadzonek.
Przygotowane sadzonki przenieście do tunelu foliowego, zimnej szklarni, inspektu lub postawcie pod gołym niebem, lecz koniecznie przykryjcie je folią, aby ograniczyć parowanie.
Jak zrobić sadzonki goździków
Zacznijmy od budowy rośliny. Goździk ma długi korzeń, z którego wyrastają kępki składające się z kilku cieniutkich łodyżek. Aby przygotować sadzonkę, musimy odciąć lub oderwać te kępki nieco poniżej miejsca, z którego wyrastają. Możecie zobaczyć to dokładnie na poniższych zdjęciach.


Jeśli zdarzy Wam się odciąć łodyżki bez starego pędu, nadal możecie je posadzić, jednak szanse na ukorzenienie się sadzonki będą wtedy dużo mniejsze.
A co zrobić kiedy łodyżki mają nierówną wysokość? My układamy je wtedy na tym samym poziomie, tworząc niewielki bukiecik.
Tak przygotowane sadzonki wkładamy do doniczek – możemy pojedynczo lub po kilka sztuk. Sam proces sadzenia jest taki sam – na spód keramzyt, potem podłoże i na końcu sadzonka. Wierzch również posypujemy górnym drenażem, podlewamy.


To tyle. Przed nami naprawdę dużo pracy, bo pobrałyśmy naprawdę sporo roślin do posadzenia, ale to nic, bo dla nas to bardzo przyjemna praca.
Życzymy Wam powodzenia przy robieniu własnych sadzonek, a jeśli chcecie zobaczyć wszystko to, co opisałyśmy powyżej, zapraszamy na obejrzenie filmu na naszym kanale na YouTube Jak rozmnożyć gęsiówkę i goździki.
