22 09 2022

Jak podzielić irysy

Lubimy irysy. To sprawdzone i piękne kwiaty, które zdobią nasz ogród od wczesnej wiosny, aż do lata. Mama Lucyna sadzi je na swoim ulubionym skalniaku, ja lubię mieć irysy na obrzeżach rabat. Potrzebujemy sporo młodych sadzonek na wiosnę, wiemy jak podzielić irysy, więc latem zabieramy się do ich dzielenia i rozmnażania.

Irysami możemy cieszyć się przez cały sezon. Wiosną na naszym skalniaku zakwitają niskie irysy bródkowe, później zakwitają te wyższe odmiany, między innymi irysy amerykańskie. Latem zaś zakwitają irysy syberyjskie o granatowych kwiatach – najbardziej popularne spośród wszystkich odmian. Generalnie irysy nie są kłopotliwe w uprawie, nie wymagają specjalnego podłoża, nawożenia ani nawet podlewania, zadowolą się przepuszczalną ziemią w słonecznym miejscu. Na pozór rośliny idealne, jednak mają swoje słabe strony – po kilku latach uprawy ich kłącza zagęszczają się nadmiernie, irysy słabiej kwitną i trzeba je dzielić. Ja pokażę Wam w jaki sposób podzielić irysy bródkowe oraz syberyjskie.

Jak podzielić irysy, irys wysoki amerykański
irys wysoki amerykański
irys syberyjski, Jak podzielić irysy
irys syberyjski
Jak podzielić irysy

Jak podzielić irysy bródkowe

Irysy dzielimy co około 3-4 lata, minimum 6 tygodni po zakończeniu kwitnienia, można to więc robić przez całe lato. Jak rozpoznać, że irys wymaga odmłodzenia? Należy przyjrzeć się kłączom. Jeśli są skłębione przerośnięte i zbite, oznacza to, że należy je podzielić. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć kłącze irysa bródkowego, który wymaga odmłodzenia.

Jak podzielić irysy
ten irys bródkowy wymaga odmłodzenia

Zaczynamy od wyjęcia rośliny z doniczki. O tym, jak to zrobić możecie przeczytać w osobnym artykule Jak wyciągnąć roślinę z doniczki. Nie zawsze jest to proste – ciasna doniczka i splątane korzenie lub przerośnięte kłącza potrafią to zadanie bardzo utrudnić. Gdy już Wam się to uda, przyjrzyjcie się roślinie. Stara część kłącza będzie zapewne najdłuższa, od niej odchodzić będą krótsze, młode części rośliny.

Jak podzielić irysy
stare kłącze
Jak podzielić irysy
młode kłącza oznaczone są czerwonymi kreskami

Przystępujemy do pracy. Teraz postarajcie się rozluźnić nieco korzenie rośliny, oczyszczając je z ziemi, w której rosła. Nie spieszcie się, róbcie to uważnie, aby nie uszkodzić splątanych korzeni. Gdy już oczyścicie swoją roślinę, możecie spróbować wyłamać młode części kłącza w miejscu, w którym wyrastają ze starej części. Jeśli nie możecie sobie z tym poradzić, odetnijcie po prostu część kłącza nożem.

Jak podzielić irysy
kłącze oderwij ręką lub odetnij nożem w miejscu, w którym wyrasta ze starej części rośliny

W ten sposób właśnie podzieliliśmy irysa i otrzymaliśmy młodą sadzonkę. Teraz należy jej jeszcze skrócić korzenie. Przyjrzyjcie się im – jeśli są ciemne i pogniłe, należy się ich pozbyć w całości, nawet, jeśli będzie się to wiązało z odcięciem kawałka kłącza.

Jeśli rana po oderwaniu kłącza jest duża, trzeba posypać ją węglem. Wystarczy zetrzeć taki zwykły węgiel drzewny, którego używacie do grillowania. Aby odkazić ranę rośliny, nie wkładajcie jej do węgla, bo ziemia z rośliny zabrudzi węgiel. Posypcie ranę z góry, otrząsając nadmiar węgla do miski. To wystarczy, aby zabezpieczyć roślinę przed wnikaniem różnych chorób. W ten sam sposób zabezpieczycie rany także innych roślin. Gdy już oderwiemy (lub odetniemy) wszystkie młode kłącza, starą część wyrzucamy.

RADA: Jeśli po podzieleniu kłączy nie będziecie ich od razu sadzić, pamiętajcie, aby zagrzebać korzonki w ziemi. Korzenie powinny być odkryte maksymalnie krótko.

Jak podzielić irysy
Sadzonka prawie gotowa…
Jak podzielić irysy
należy jeszcze skrócić korzenie

Jak posadzić odmłodzone irysy

Po odmłodzeniu irysy możecie posadzić bezpośrednio do gruntu albo do doniczek. Osobom początkującym proponujemy doniczki. Wybierzcie je także, jeśli dzielicie irysy późno, w drugiej części lata, a zimą przechowajcie je w namiocie bądź w nieogrzewanej szklarni. Będziecie mieć wtedy nad nimi lepszą kontrolę. Iryski sadźcie w niewielkich doniczkach. Nie muszą też być wysokie, bo irysy płytko się korzenią. Użyjcie najzwyklejszej ziemi ogrodowej – irysy to niewymagające rośliny. Aby uzyskać większą sadzonkę, wkładajcie do każdej doniczki po dwa kłącza.

Irysy uwielbiają słońce. Sadząc je do gruntu, pamiętajcie, aby ustawić kłącza od południa, w stronę północy. Dzięki temu całe kłącze może wygrzewać się w słońcu i będzie dobrze doświetlone. To zalecenie jest szczególnie ważne w przypadku irysów amerykańskich, które tworzą pióropusz liści. Posadzenie ich w odwrotnym kierunku spowoduje, że na kłącze będzie padał cień. Rośliny w doniczkach ustawcie w odpowiedni sposób. Świeżo posadzone iryski koniecznie podlejcie.

Jak podzielić irysy
Jak podzielić irysy

Jak podzielić irysy syberyjskie

Irysy syberyjskie są trochę inaczej zbudowane niż irysy bródkowe. Do szopki przyniosłam stary irys syberyjski. Ma sporo suchych liści, wszystkie je należy usunąć.

Jak podzielić irysy
ten irys syberyjski wymaga odmłodzenia

Następnie rozluźnijcie korzenie, osypując nadmiar ziemi przyklejonej do korzeni, po czym rozerwijcie bryłę korzeniową na dwie części. W przypadku trudności, użyjcie noża. Następnie podzielcie roślinę na drobniejsze części. Młodą sadzonkę rozpoznacie bez problemu. Powinna mieć zielone liście, zdrowe, mocne i jasne korzenie, zapewne będzie też mieć kiełki.

Zanim przystąpicie do sadzenia, młodej sadzonce koniecznie obetnijcie liście. Dzięki temu roślina nie będzie musiała wysilać się dodatkowo, aby je wykarmić. Jeśli chodzi o wielkość sadzonek, to decyzja należy do Was. Większa sadzonka to szybszy efekt, ale mniej roślin. Mniejsze sadzonki zakwitną później, lecz docelowo będziecie mieć większą ilość roślin. Przed sadzeniem należy przyciąć także stare korzenie oraz uschnięte części.

Jak posadzić irysy syberyjskie

Sadzonki irysów syberyjskich sadzimy do większych doniczek. Podobnie, jak w przypadku irysów bródkowych, posadźcie je w zwykłej ziemi ogrodowej. Możecie posadzić je do doniczek lub do gruntu. Pamiętajcie jednak, aby nie umieszczać sadzonek za głęboko w ziemi. Na końcu podlejcie roślinę.

Jak podzielić irysy
irysa syberyjskiego nie sadź głęboko

Mam nadzieję, że rozmnażanie roślin przynosi Wam tyle samo przyjemności co nam. Robienie własnych sadzonek to świetny sposób na ochronę cennych gatunków, które posiadacie w swoim ogrodzie, a także na sąsiedzką wymianę. Ponadto, jesteśmy pewne, że każdy ogrodnik ucieszy się z takiego sadzonkowego prezentu 🙂

Artykuł powstał na podstawie odcinka opublikowanego na naszym kanale YouTube. Jeśli zatem chcecie obejrzeć odcinek i zobaczyć jak podzielić i odmłodzić irysy, to zapraszamy.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.