11 04 2022

Wrażliwe magnolie

Magnolie to piękne krzewy lub nieduże drzewka, które oszałamiająco kwitną wczesną wiosną, gdy przyroda dopiero budzi się do życia. Ich charakterystyczne, duże kwiaty zakwitają na bezlistnych jeszcze gałązkach. Są marzeniem wielu ogrodników i pojawiają się w wielu ogrodach, jednak nie zawsze ich uprawa kończy się sukcesem. Nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych, ale są wrażliwie, nie lubią zimnych wiatrów i wiosennych przymrozków. Przeczytajcie, jak uprawiać magnolie.

Największym ciosem w uprawie magnolii bywają wiosenne przymrozki, które niszczą długo wyczekiwane kwiaty. To zawsze łamiący serce widok, kiedy duża, obsypana rozwijającymi się kwiatami magnolia zostaje zaatakowana przez bezduszny mróz, w skutek czego wszystkie kwiaty brązowieją. Gdy tak się stanie, nie ma ratunku. Pąki i płatki zamierają. Jedyne, co można zrobić, to wykonać oprysk biostymulatorem, np. Asahi SL, który pomoże roślinie pokonać stres.

Przemarznięta magnolia wygląda żałośnie

Jesienią trzeba pamiętać o okryciu drzewek (zwłaszcza młodych) przed zimnem, a w ciągu sezonu zadbać, by magnolie były odpowiednio dokarmione i by miały zawsze dostatecznie dużo wilgoci, gdyż ich korzenie są położone płytko pod powierzchnią ziemi i nie lubią przesuszania. Grozi im też uszkodzenie delikatnych korzeni podczas plewienia, dlatego wszystkie prace w pobliżu magnolii wykonujcie ostrożnie i tylko jeśli naprawdę musicie. Spełnienie tych kilku podstawowych zasad zapewni Waszym magnoliom prawidłowy wzrost i obfitość kwitnienia.

Uprawa magnolii

Magnolię posadźcie na miejscu wyeksponowanym, ale zacisznym i osłoniętym. Nową roślinę posadźcie w dołku, który będzie 2-3 razy większy niż doniczka, w której znajduje się kupiona roślina. Sadząc, uważajcie i róbcie to ostrożnie ze względu na delikatne korzenie. Najlepszą ziemią będzie mieszanka ziemi rodzimej (czyli tej z ogrodu), kompostu i torfu. Podczas suszy należy ją podlewać, szczególnie w okresie zawiązywania pąków.
Pamiętajcie też o okrywaniu. Przez pierwsze 3 lata, dopóki nie zaaklimatyzuje się w ogrodzie, należy na zimę okrywać ją włókniną. Wiosną natomiast ściółkujcie magnolię dobrym kompostem lub podsypcie nawozem wieloskładnikowym.

Cięcie magnolii

Magnolia może być dużym krzewem albo drzewem, który zakwita na przełomie kwietnia i maja. Jeśli miałabym ująć zasady cięcia w jednym zdaniu, napisałabym: najważniejsza zasada, której trzeba się trzymać – tniemy ją tylko latem.
Młodej magnolii nie tniemy w ogóle. Powinna rosnąć bez naszej ingerencji, z reguły sama tworzy ładną koronę. Do magnolii z sekatorem podchodzimy najczęściej po to, aby wykonać cięcie sanitarne; usuwamy gałązki uszkodzone, zaschnięte czy przemarznięte. Z przycinaniem tych przemarzniętych poczekajcie nawet do połowy maja, aż miną majowe przymrozki. Usuwając j wcześniej, zmusicie roślinę do wypuszczania kolejnych pędów, które znowu będą narażone na przemarzanie.
Cięcie nadmiernie rozrośniętej magnolii należy rozłożyć na lata, wycinając tylko największe gałęzie.

Więcej informacji na temat cięcia magnolii oraz ponad 80 innych roślin ozdobnych uprawianych w polskich ogrodach znajdziecie w naszej bestsellerowej książce Szkoła cięcia.

Szkoła cięcia

Choroby magnolii

Wielu miłośników magnolii ma jednak problemy z chorobami i szkodnikami pojawiającymi się na tych drzewach. W czasie obfitych opadów deszczu, a szczególnie przypadających na okres nabrzmiewania pąków i kwitnienia, mogą magnolię zaatakować takie choroby, jak zamieranie pędów i szara pleśń. Objawy tej pierwszej choroby pojawiają się na wierzchołkach pędów w postaci ciemnych, rozległych przebarwień. Następnie pędy zamierają. Z kolei szara pleśń atakuje zarówno pędy, pąki, jak i kwiaty. Na porażonych częściach widoczne są brązowe, szybko powiększające się plamy, a w okresach wysokiej wilgotności powietrza pojawia się charakterystyczny szary, pylisty nalot trzonków z zarodnikami (szara pleśń jest bardzo dobrze znana miłośnikom truskawek).

Zapobieganie chorobom polega na natychmiastowym usuwaniu porażonych pędów. Należy także wykonać oprysk preparatem grzybobójczym np. Topsin M 500 SC (obecnie Topsin został wycofany, można użyć zamiennika, np. Scorpion 325 SC). Preparaty te zwalczają także choroby występujące na liściach magnolii np. plamistość liści czy antraknozę, których objawy są bardzo do siebie podobne. Na liściach pojawiają się brązowawe plamki różnej wielkości, które z czasem pokrywają całą blaszkę liściową. Porażone liście przedwcześnie zamierają.

Magnolia 'Susan’

Szkodniki

Na magnoliach występują mszyce, których żerowanie powoduje żółknięcie, a następnie zasychanie liści. W razie stwierdzenia pierwszych uszkodzeń roślinę należy opryskać preparatem Mospilan 20 SP. Przygotowując się do wykonania zabiegu, trzeba pamiętać o tym, że niektóre odmiany mogą być wrażliwe na substancje chemiczne zawarte w preparatach. W okresie kwitnienia lepiej unikać oprysków.


Aby upewnić się, że środek nie zaszkodzi roślinom, można wykonać próbne opryskiwanie na jednym pędzie i przez kolejne 5-6 dni obserwować, czy nie będzie niepokojących zmian. Jeżeli nie, możemy być pewni, że preparat nie spowoduje uszkodzeń.

Artykuł powstał z archiwalnych tekstów wydawnictwa „Szarotka”

Lucyna Grabowska
Wojciech Pusz, kwiecień 2012, nr 4 (114)

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.