04 04 2022

Trawnik po zimie

Co roku po zimie nasze trawniki potrzebują sporej dawki zabiegów regeneracyjnych, aby mogły szybko powrócić do dobrej formy. Jednak pewne działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, a więc zanim zaczniesz ratować zieloną murawę, sprawdź, jak się do tego zabrać.

Zaczynamy od koszenia

Do grabienia i koszenia po zimie nie możesz przystępować zbyt wcześnie, musisz ocenić, czy darń już dostatecznie obeschła, czy się nie maże. Chodzenie po rozmokniętym trawniku – a, co gorsze, jeżdżenie po nim jakimkolwiek sprzętem – może odcisnąć dziury, których nie można będzie wyrównać, bo ostre wiosenne słońce szybko je zasuszy. Szczególnie grozi to trawnikowi młodemu, a także wyłysiałym fragmentom trawników starszych. Zatem lepiej poczekać z koszeniem i innymi pracami do momentu, gdy trawnik obeschnie.

Nie za nisko

Ważna jest także wysokość koszenia. Wiosną trawa jest wymęczona przez mróz i zalegający przez wiele tygodni śnieg, osłabiona przez nadmiar wilgoci, a także często zaatakowana przez pleśń pośniegową, miejscami gnijąca. Dlatego nie możesz jej dodatkowo nadwerężać zbyt niskim koszeniem.
Nie możesz trawy ścinać za nisko także dlatego, gdyż grozi to ścięciem młodych, wychodzących pędów, dzięki którym trawnik szybko się zazieleni. Pozwól im podrosnąć i pierwszy raz ustaw noże kosiarki nie niżej niż na wysokość 5 cm. Zbyt nisko skoszony trawnik będzie długo się odradzał.

Zaczynamy od usunięcia suchych ździebeł
Po zimie pierwsze koszenie wykonujemy na wysokości 5 cm

Nawożenie

Po koszeniu koniecznie trzeba nawieźć trawnik, czyli dobrze go odżywić. Do dobrego rozwoju, czyli ciągłego rozkrzewiania się, rozbudowy systemu korzeniowego i tworzenia gęstej, ładnie i równo wybarwionej murawy trawnik musi być systematycznie dokarmiany.
Najbardziej potrzebne mu są takie pierwiastki jak azot, potas i fosfor. Błędem jest nawożenie trawnika tylko azotem, co szybko poprawia jego wygląd, ale nie działa na dłuższą metę. Po posypaniu nawozem azotowym trawnik robi się zielony, ale nadal brakuje mu innych potrzebnych do życia pierwiastków i z czasem będzie coraz słabszy. Dlatego najlepiej dokarmiaj go wieloskładnikowym nawozem ogrodniczym, albo specjalnymi nawozami do trawników.

Wertykulacja i aeracja

Te dwa obco brzmiące określenia to nic innego, jak nacięcie (wertykulacja) splątanych korzeni trawy i napowietrzenie (aeracja) darni. Wykonujemy je w razie potrzeby, zwykle wówczas, gdy darń jest zbita, twarda. Chodzi o pobudzenie darni do rozkrzewiania się i doprowadzenie do korzeni więcej
powietrza.
Nacięcie darni można wykonać specjalnym przyrządem (wertykulatorem), albo grabiami o zaostrzonych, na sztorc ustawionych zębach, co wymaga dużej siły, bo grabie trzeba mocno naciskać i ciągnąć. Napowietrzyć darń można przy pomocy przyrządu zwanego aeratorem, albo posłużyć się widłami amerykańskimi, którymi robimy w trawniku dziurki, a następnie zasypujemy je piaskiem. Oczywiście nie zasypujemy każdej dziurki z osobna, lecz cały podziurkowany trawnik posypujemy piaskiem i przesuwamy go do dziurek miotłą.

Nacinanie darni przy pomocy specjalnych grabi
Napowietrzanie trawnika

Uszkodzenia

Trawa w zimie jest narażona na rozmaite uszkodzenia. Długo zalegająca skorupa zamarzniętego śniegu często jest przyczyną pleśni pośniegowej, bo nie dopuszcza do trawy powietrza. Roztapiający się śnieg pod wpływem silnego wiosennego słońca powoduje rozległe kałuże na trawniku, bowiem woda nie może wsiąknąć w zamarzniętą glebę. Jeśli kałuż jest niewiele i spowodowały wygnicie trawy, możesz w tych miejscach posiać trawę od nowa, oczywiście po wcześniejszym uzupełnieniu zagłębień mieszanką substratu torfowego, piasku i ziemi ogrodowej.
Jeśli na trawniku tworzy się dużo zagłębień z wodą, powinieneś pomyśleć o wykonaniu drenażu po to, aby sytuacja nie powtórzyła się w kolejnych latach.

Zniszczeniu ulegają trawniki, po których zimą często chodzimy albo biegają po nich psy. Po psach pozostają żółte placki wypalonej trawy i miejsca rozerwane pazurami. Te uszkodzenia można o wiele szybciej zlikwidować w sezonie niż zimą, bo zimą trawa nie rośnie, więc nie jest w stanie na bieżąco się odradzać. Po kilku jesienno-zimowych miesiącach potrzebny jest czas, aby trawnik mógł zaleczyć rany. Miejsca wypalone moczem trzeba dokładnie wygrabić, z biegiem czasu zarosną.
Darń rozerwaną przez psa trzeba załatać kawałkami trawnika wyciętego na obrzeżach.
Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.