23 03 2022

Wiosenne opryski

Choć słowo „opryski” brzmi dość groźnie, to nie zniechęcaj się na sam dźwięk tego słowa. Jest wiele preparatów, które nie są szkodliwe dla środowiska, a pomagają uniknąć uciążliwych chorób i szkodników, nękających twoje rośliny. Dzięki opryskom wczesnowiosennym możesz zapobiec wielu chorobom i szkodnikom, których zwalczenie w sezonie będzie utrudnione lub niemożliwe.

Na końcu artykułu znajdziesz linki do preparatów, które polecamy do oprysków.

Co roku pojawia się problem zbyt późnego reagowania na kędzierzawość liści brzoskwini. Ochronę powinniśmy rozpocząć już jesienią, gdy opadną liście, stosując Miedzian. Jest to tradycyjny środek miedziowy, działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Stosuje się go na rośliny owocowe (drzewa i krzewy) oraz warzywa, jest pomocny również w zabezpieczaniu bylin przed wieloma chorobami grzybowymi. Jest on zarejestrowany jako środek dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych, jest jednak szkodliwy dla środowiska wodnego i przed zastosowaniem trzeba zapoznać się z ulotką.
W marcu, w okresie bezlistnym, ponawiamy zabieg Miedzianem. Natomiast w fazie nabrzmiewania pąków, ale przed ich pęknięciem (jest to bardzo istotne, bo po pęknięciu zimujący w łuskach grzyb wnika do wnętrza rośliny) trzeba sięgnąć po Syllit lub Carpene.
Opryski wykonujemy w temperaturze powyżej 6°C i przy użyciu niezbyt zimnej wody. Podobnie wygląda postępowanie w przypadku ochrony przed torbielą śliw – chorobą, która masowo wystąpiła w zeszłym roku.

kędzierzawość liści brzoskwini
kędzierzawość liści brzoskwini

Po zimie na drzewach owocowych można zauważyć zgorzel kory (spękania, zamieranie) lub wycieki gumy mogące świadczyć o raku bakteryjnym. Należy wtedy wyciąć chore fragmenty aż do zdrowego miejsca, a powstałe rany zabezpieczyć maścią ogrodniczą przed wnikaniem innych patogenów.

W okresie bezlistnym i przed kwitnieniem rozpoczynamy także ochronę drzew owocowych przed brunatnymi zgniliznami przy użyciu takich preparatów jak Miedzian, Switch, Signum, Topsin.

Brunatna zgnilizna wiśni
Brunatna zgnilizna wiśni

Preparaty olejowe, które również zaliczamy do środków bezpiecznych, pomagają chronić drzewa owocowe przed szkodnikami, odcinając dopływ powietrza do zimujących w korze jaj lub rozwijających się z nich larw, zaduszając je (Treol dawniej: Promanal stosujemy przy temperatura powyżej 12°C). Trzeba bardzo dokładnie pokryć drzewa preparatem, tak, aby ciecz spływała z roślin. W ten sposób zwalcza się przędziorki, mszyce i czerwce. Środki te sprawdzają się także w ochronie iglaków. Dodatkowo zwalczają ochojniki (mszyce, których larwy żerują w tzw. galasach, czyli zgrubieniach pędów, przypominających szyszki) na świerkach i modrzewiach.

Opryski wykonujemy na przedwiośniu
Opryski wykonujemy na przedwiośniu
Warstwa olejowa zadusza jaja szkodników
Warstwa olejowa zadusza jaja szkodników

Przedwiośnie to termin pierwszego zabiegu przeciwko parchowi jabłoni i parchowi gruszy. Stosuje się Miedzian w stanie bezlistnym i np. Syllit lub Zato w fazie nabrzmiewania pąków. W tym samym czasie wykonać można oprysk przeciwko mączniakowi prawdziwemu jabłoni (Zato, Discus, Nimrod).

Jeśli nie chcesz jeść jabłek z parchem działaj już teraz
Jeśli nie chcesz jeść jabłek z parchem działaj już teraz

Pamiętaj także o przycinaniu drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten ma także duży wpływ na owocowanie. Wszystkie informacje na temat cięcia roślin owocowych znajdziecie w „Szkole cięcia 2” – wystarczy kliknąć grafikę pod artykułem, aby dowiedzieć się więcej.

Polecane środki (linki afiliacyjne):

Miedzian (polecamy w płynie, łatwiej uzyskać pożądaną ilość roztworu): https://bit.ly/3ivKHxD

Topsin – został zamieniony przez środek Switch 62,5 WG: https://bit.ly/3IrrRCw

Treol – środek olejowy (dawniej Promanal): https://bit.ly/3JBqIJN

Syllit: https://bit.ly/3JA3CU2

Opryskiwacz: https://bit.ly/3D85Pn9

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.