15 11 2021

Trawy ozdobne – rozplenice

Jeżeli marzycie o pięknych fontannowych trawach, które pięknie przewieszają się, nadając rabacie lekkości, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Dziś bowiem przedstawiamy rozplenice, wyjątkowe trawy ozdobne.

Aby były szczęśliwe i rozrosły się w okazałe kępy, zapewnijcie im odpowiednie miejsce w słońcu, wilgoć w nogach i dobrą, żyzna glebę. Nie martwcie się jednak, jeśli nie jesteście właścicielami dużych ogrodów, bo rozplenice pięknie wyglądają także posadzone z roślinami towarzyszącymi na rabacie, a wśród wielu odmian znajdziecie urocze miniatury.

Rozplenica 'Moudry’

To jeden z klasyków wśród rozplenic. Ma ma podłużne ciemne bardzo puchate kwiatostany, które swoim wyglądem przypominają szczotkę do czyszczenia butelek. Mimo późnej jesieni nadal wygląda nienagannie. Ta rozplenica, podobnie jak inne rośliny w naszym ogrodzie, nawożona jest dwa razy do roku kompostem oraz każdej wiosny nawozem uniwersalnym.
Lubię patrzeć na nią, gdy każdego ranka pokryta jest mieniącymi się kropelkami rosy, niczym błyszczącymi brylancikami. Pięknie wygląda także wtedy, gdy podświetlają ją promienie słońca, które starają się wbić w sam środek kępy. Posadźcie tę rozplenicę koniecznie w swoim ogrodzie, aby móc podziwiać jej urodę.

Rozplenica 'Moudry'
Rozplenica 'Moudry’

Rozplenice są doskonałymi soliterami, czyli roślinami rosnącymi samotnie. Skupiają wtedy na sobie całą uwagę i możemy podziwiać je w pełnej krasie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sadzić ją na rabacie wśród innych kwitnących bylin albo pośród krzewów. U nas nad stawem rośnie rozplenica 'Hameln’ w towarzystwie hortensji 'Limelight’ i jest to bardzo dobre towarzystwo.
Na dużej rabacie bylinowej posadziłyśmy rozplenicę obok rozchodnika 'Brillant’. Obie te rośliny kwitną w tym samym czasie. Niestety w tym przypadku nie znamy nazwy odmiany, straciłyśmy etykietę. Nic nie szkodzi jednak, nazwa nie jest nam potrzebna do uprawy, bo wszystkie rozplenice mają takie same wymagania.

Rozplenica 'Magic’

Kolejną rozplenica rosnącą na rabacie, jest rozplenica 'Magic’ o uroczych chwościkach na końcu kłosów. To jedna z najstarszych odmian, właśnie zaczyna kwitnąć. Posadzona została w środku rabaty, przed nią rośnie – i również teraz kwitnie – chryzantema ogrodowa 'Ostra’. To taka odmiana chryzantemy, która może zimować na rabacie. Część najpopularniejszych odmian, tych kupowanych w okolicy Wszystkich Świętych, jest uprawianych w namiotach, po to, aby pięknie wyglądały na grobach i one najczęściej nie zimują lub zimują bardzo słabo.
Jest też grupa chryzantem, nazywanych chryzantemami ogrodowymi, które odpowiednio zabezpieczone, przezimują na rabacie. Do tej grupy należy właśnie chryzantema 'Ostra’.

Kłos rozplenicy 'Magic'
Kłos rozplenicy 'Magic’
Rozplenica 'Magic'
Rozplenica 'Magic’

Obok, na tej samej rabacie, kwitnie spora kępa astra krzaczastego. Jego kwiaty także, pomimo późnej jesieni, wciąż wyglądają świeżo.

Rozplenica 'Viridescens’

Jedną z najpiękniejszych – naszym zdaniem – rozplenic, jest rozplenica 'Viridescens’. Ma liczne, okazałe, prawie czarne kwiatostany, które z czasem płowieją, przybierając stalowe barwy. Jest to dość wysoka odmiana. Rośnie w towarzystwie astra krzaczastego fioletowego. Tłem dla tej rozplenicy jest kalina hordowina 'Aureovariegata’, o złocistozielonych liściach.

Rozplenica 'Viridescens'
Rozplenica 'Viridescens’

Rozplenica 'Hameln Gold’

To najmniejsza rozplenica rosnąca w naszym ogrodzie, ma wysokość ok. 30 cm. Jej liście są zabarwione na złoto, na co wskazuje jej nazwa. W przypadku tej odmiany, to nie jest efekt jesiennego przebarwienia. Jest bardzo gęsta, tworzy zwartą kępę. Jej ogromną zaletą jest pełna mrozoodporność,co wyróżnia ją na tle większości małych odmian, które zazwyczaj wypadają po cięższej izmie.

Jak uratować zaniedbaną rozplenicę

Być może – podobnie jak my – macie w ogrodzie rozplenicę, która z różnych przyczyn straciła swój piękny wygląd; zdziczała i nie kwitnie już obficie. Zastanawiacie się czy można ją jeszcze uratować? Można ją odmłodzić.
W poprzednich filmikach pokazywałyśmy jak odmłodzić byliny. Trawy ozdobne to także byliny, więc można również je odmłodzić – najlepiej robić to na wiosnę, kiedy widać, że trawa „ruszyła”. W przypadku rozplenic może to stać się dość późno, nawet na początku maja! Czekajcie cierpliwie i gdy pojawia się pierwsze kiełki, zabierzcie się do pracy. Wykopcie kępę, oczyśćcie, jeśli została zdominowana przez inne rośliny, podzielcie, wybierzcie kilka najładniejszych sadzonek i posadźcie – najlepiej w nowym miejscu.

Filmy na ten temat znajdziecie tu Jak rozmnożyć i podzielić irysy oraz tu Jak rozmnożyć goździki i gęsiówkę.

Roplenice, towarzyszki miskantów

Same rozplenice są doskonałymi także doskonałymi towarzyszkami – sadzone przed wysokimi i średniej wielkości miskantami tworzą piętrową kompozycję. W naszym ogrodzie posadzone są w grupie.
Jedną z takich traw jest miskant 'Haiku’, pięknie przebarwiający się jesienią. Inna, równie efektowna trawa, której towarzyszą rozplenice, to miskant 'Zebrinus’. Ten miskant akurat zakwitł, co jest rzadkim zjawiskiem w naszych warunkach atmosfetycznych. Mamy tu jeszcze olbrzyma – miskanta 'Memory’, oraz średniej wielkości miskant 'Krater’.
Musicie nam uwierzyć na słowo, gdy tylko powieje wiatr, wszystkie te trawy szumią niesamowicie kojąco.
Ale wróćmy do rozplenic – przed miskantami posadziłyśmy kilka odmian. Jednej nie jesteśmy pewne, wydaje nam się, że może to być odmiana ’Lady U’, druga zaś, to z całą pewnością rozplenica 'Black Beauty’, o ciemnych kwiatostanach. Kolejną rozplenicą, o złocistych łodygach jest rozplenica 'Gelbstiel’, która należy do rozplenic średniego wzrostu i nadaje się do małych ogrodów. Na samym froncie rabaty rośnie rozplenica 'Moudry’.

Rozplenica 'Lady U'
Rozplenica 'Lady U’
Rozplenica 'Black Beauty'
Rozplenica 'Black Beauty’
Rozplenica 'Gelbstiel'
Rozplenica 'Gelbstiel’

Bardzo niedaleko trawiastej rabaty, przy której się znajdujemy, rosną kolejne odmiany rozplenic. Przechodzimy dosłownie parę kroków dalej i znajdujemy się przy kolejnym zestawie rozplenicy i miskanta – mamy tu miskanta 'Silberspine’ oraz rozplenicę 'Paul’s Giant’. To bardzo duża odmiana, potrzebuje naprawdę sporo miejsca.

Rozplenica wschodnia

Na koniec mamy dla Was najlepszą – według nas – rozplenicę. Jest wyjątkowa, bo długo i obficie kwitnie – zakwita już w lipcu, kwitnie do teraz (początek listopada) i wciąż wypuszcza młode kwiatostany. Jej kłosy mają inny kolor (kwitnie na różowo) i kształt niż pozostałe odmiany. To rozplenica wschodnia. Jest to inny gatunek, niż rozplenice japońskie, które opisywałyśmy wcześniej. Ma nieco inny pokrój, jej liście są krótsze, przez co nie przewieszają się, kwiatostan jest gęstszy i bardziej nabity.

Rozplenica wschodnia
Rozplenica wschodnia

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube, na którym, w odcinku o rozplenicach, będziecie mogli obejrzeć wszystkie opisane tu ślicznotki. Mamy nadzieję, że nasz film i artykuł pomogą w wyborze najlepszej odmiany do Waszego ogrodu.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.