29 10 2021

Jak uprawiać i z czym łączyć trawy ozdobne

Trawy ozdobne szerokim frontem wkraczają do naszych ogrodów. Są wśród nich olbrzymy wyrastające na ponad 3 metry wysokości i zaledwie 10-centymetrowe karzełki. Kochamy je nie tylko za to, że cudownie szumią i falują na wietrze, dzięki czemu chwilami wydaje nam się, że nasz ogród płynie, ale przede wszystkim za to, że tak niewiele od nas wymagają.

Kępy traw doskonale współgrają z kępami bylin

Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale większość z nich możemy posadzić także w lekkim półcieniu, a jeśli nie mamy takich miejsc, wybierzmy gatunki, które poradzą sobie w miejscach cienistych, np. turzyca ‘The Beatles’, kosmatki, śmiałek darniowy. Trawy doskonale czują się w swoim towarzystwie. Komponując rabatę z samych traw, sadźcie je tak, żeby wzajemnie się nie zasłaniały. Jeśli rabata widoczna jest tylko z jednej strony, z tyłu posadźcie wysokie miskanty, trzcinniki, spartyny, przed nimi średniej wysokości turzyce i rozplenice, a z przodu kępy niskich turzyc i kostrzew. Na rabacie widocznej ze wszystkich stron pośrodku posadźcie najwyższe, a wokół nich coraz niższe.

Miskanty ‘Adagio’, ‘Purpurascens’, ‘Kleine Silberspinne’, ‘Zebrinus’
na tle klonu palmowego ‘Osakazuki’, który jesienią przybiera ognistą barwę
Kolorowa kompozycja z czterech traw w jesiennej szacie. Od dołu: trzęślica modra ‘Varieagta’, imperata walcowata ‘Red Baron’, rozplenica japońska ‘Moudry’ i miskant chiński ‘Malepartus’

Trawy uprawiane w donicach doskonale nadają się na rośliny dyżurne, którymi można uzupełniać nagle opustoszałe miejsca na rabatach, czy ustawiać je pod koniec lata przy wejściu do domu, tam gdzie rosły kwiaty rabatowe. Możecie je sadzić pojedynczo, albo w większych donicach po kilka, odpowiednio je dobierając. Na przykład wysoki miskant chiński ‘Malepartus’ (zielone liście, czekoladowe wiechy) dobrze będzie wyglądał sam, ale także w towarzystwie średniej wysokości owsa wiecznie zielonego (niebieskie liście, słomkowe kwiatostany) i imperaty walcowatej ‘Red Baron’ (czerwone liście).

Trawy w jesiennym zamglonym ogrodzie wyglądają magicznie
Dobrymi towarzyszami traw są rozchodniki. Na zdjęciu rozchodnik okazały ‘Matrona’ pośród trzcinników, miskantów i rozplenic
Dobrym tłem dla traw jest żwir. Tutaj rośnie ciemno zielona rozplenica ‘Moudry’ (tak wygląda późną wiosną),
złocista turzyca sztywna ‘Aurea’, mozga trzcinowata ‘Picta’ i miskant chiński ‘Variegatus’
Turzyca tęga ‘Variegata’ należy do najmniejszych traw ozdobnych

Z traw można tworzyć wysokie i niższe żywopłoty, obwódki; można je wykorzystać do zadarniania i wypełniania miejsc na dużych klombach. Niektóre z nich (te o mocnych, silnie rozrastających się, wędrujących kłączach) są bardzo przydatne do utrzymania piaszczystych skarp. Trawy wybawią was z kłopotu, jaki sprawia piaszczysta gleba. Jeśli dołożycie do nich lawendy, krwawniki, anafalisy, dyptamy, mikołajki nadmorskie uzyskacie niebanalne kompozycje, radzące sobie z suszą i niezbyt żyzną glebą, nawiązujące do ogrodów preriowych.

Na naszym kanale znajdziecie także filmy na temat traw ozdobnych. Kliknijcie w tytuł poniżej i obejrzyjcie nasze trawy.

 1. Rozplenice w ogrodzie
 2. Miskanty – najlepsze odmiany
 3. Trawy ozdobne – rozplenice (zapis transmisji LIVE)

  Lucyna Grabowska, ogrodniczka

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.