24 09 2021

Zakładamy jesienną rabatę

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z własnym ogrodem albo marzysz o rabacie bylinowej, która będzie kolorowa nie tylko latem, ale i jesienią, nie czekaj do wiosny – spełnij swoje marzenia już dziś!

Piękną, kolorową rabatę możemy mieć także pod koniec sezonu. Jest wiele bylin, które rozweselą ogród we wrześniu, a nawet w październiku.
Niekoniecznie musimy dobierać specjalne rośliny, atrakcyjne kwiaty mają również zwyczajne, dostępne w szkółkach byliny, takie jak jesienne astry i zawilce, dzielżany, rudbekie, wysokie rozchodniki, no i oczywiście ozdobne trawy, których nie może zabraknąć na żadnej późnoletniej i jesiennej rabacie.

Założenie rabaty nie musi być wielkim przedsięwzięciem. Czasem wystarczą dwa metry kwadratowe wolnej przestrzeni i kilka sadzonek niekłopotliwych bylin.

Ważne, by wybrać miejsce słoneczne, o w miarę przepuszczalnej ziemi. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest ciężka, zbita albo odrotnie: piaszczysta i licha, koniecznie wzbogać ją dużą ilością kompostu. Kompostem zaprawiaj też każdy dołek wykopany pod sadzonki, zobaczysz, że dzięki temu rośliny będą rosły jak na drożdżach!

Poniżej znajdziesz gotowy projekt rabaty, w którym użyliśmy roślin z naszej szkółki „BylinyLucyny”. Niektóre z roślin użytych w projekcie kupisz w naszej szkółce.

Projekt jesiennej rabaty bylinowej

Przedstawiona na rysunku kompozycja to fragment naszego redakcyjnego ogrodu. Jej najwyższym akcentem jest miskant chiński ‘Rotsilber’ o purpurowych wiechach, zaś najniższą rośliną jest kostrzewa popielata 'Intense Blue’ posadzona na samym przedzie. Ta kostrzewa jest widoczna przez okrągły rok, bowiem nie traci liści na zimę.

Obok miskanta tło kompozycji stanowią: wysoki aster nowobelgijski ‘Alma Potschke’ o malinowych kwiatach i rudy dzielżan jesienny ‘Helena Red’. W środku posadziliśmy jesienne zawilce japońskie o różowych kwiatach, rozchodnik wielki o bordowych liściach i różowych kwiatach, karminowy aster krzaczasty i złotą rudbekię błyskotliwą. Na froncie obok niebieskiej kostrzewy rośnie niski, fioletowy aster krzaczasty.

Te rośliny nie mają jakichś specjalnych wymagań, poza tym, że muszą mieć dużo słońca. Odpowiada im średnio żyzna gleba ogrodowa, uzupełniana co roku wiosną kompostem, nie za mokra, ale także niewysychająca.

Nasza rabata jest atrakcyjna także późną jesienią i zimą dzięki falującym na wietrze wiechom miskanta, puszystym nasiennikom zawilca, zasuszonym kwiatostanom rozchodnika, dzielżana i rudbekii. W zasadzie wszystkie łodygi z kwiatostanami zostawiamy na zimę, ścinamy je dopiero podczas wiosennych porządków. Wcześniej usuwamy tylko te, które zaatakuje mączniak.

Lucyna Grabowska, ogrodniczka

A jeśli szukacie więcej pomysłów na rabaty, to zachęcamy do zakupu naszego e-booka, w którym znajdziecie pomysły na rabaty w czterech kolorach: białym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Kliknijcie w poniższą grafikę, a zostaniecie przeniesieni do naszego sklepu z narzędziami i publikacjami. Przeczytacie tam więcej na temat e-booka „4 pomysły na rabaty bylinowe dla każdego”. Zapraszamy!

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.