27 08 2021

Jak uprawiać jeżówki – odmiany, stanowisko, towarzystwo

Jeśli zastanawiacie się, jak uprawiać jeżówki (Echinacea), koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Warto mieć je w swoim ogrodzie, bo to wspaniałe rośliny pochodzące z amerykańskich prerii. Ogrodnicy pokochali je za odporność na choroby i długie kwitnienie. Mają mnóstwo odmian, których kwiaty przybierają różne barwy, wysokości, a nawet kształty – dzięki temu możecie stworzyć różnorodną, kolorową rabatę nawet z samych jeżówek. Na dodatek te byliny są niezawodne i proste w uprawie – poznajcie i pokochajcie jeżówki!

Jak uprawiać jeżówki

Swoją nazwę zawdzięczają budowie kwiatów przypominającej jeża przycupniętego na szeroko rozłożonej kolorowej kryzie. W istocie jest to kłująca główka, znajdująca się w środku kwiatostanu otoczonego długimi płatkami. Główka jest koszyczkowa, a wokół niej są kwiaty języczkowe (przez nas nazywane płatkami) – pod tym względem przypominają stokrotkę. Zazwyczaj są bardzo wytrzymałe, a po ścięciu ponownie kwitną. Jeżówki dorastają do jednego metra wysokości, choć znajdziecie też średnie i niskie odmiany. Wspaniale prezentują się na rabacie, ale pięknie wyglądają również w wazonie.

letnia rabata z jeżówkami
Letnia rabata pełna kolorów a niej jeżówki

Jeżówki są długowieczne i bardzo często same się rozsiewają. Nie lubią jednak przesadzania, więc dobrze się zastanówcie przy wyborze miejsca, posadźcie je i zostawcie w spokoju. Tradycyjne odmiany jeżówek nie wymagają zbyt dużej uwagi i pracy, jednak jeśli w ogrodzie macie nowe, specjalnie stworzone odmiany, musicie nastawić się na to, że będziecie mieli przy nich więcej pracy, bo bywają krótkowieczne i trzeba będzie zawczasu myśleć o ich zastąpieniu. Dodatkowo są bardziej wymagające w uprawie. Pamiętajcie, że nowe odmiany zazwyczaj nie powtarzają cech poprzez siew, a nad ich stworzeniem pracowali nie tylko ogrodnicy, ale też… laboranci. Współcześnie wiele roślin rozmnaża się metodą in-vitro, co gwarantuje 100% powtarzanie cech, ale często sprawia także, że kwiatów roślin nie da się rozmnożyć przez wysiew nasion, gdyż nie powtórzą cech. Jeśli chcecie rozmnożyć takie jeżówki, najlepiej róbcie to przez sadzonki korzeniowe.

Jeżówki pochodzą z obszarów preriowych Ameryki, dlatego są bardzo wytrzymałe na upały. Nie chorują, długo kwitną i rewelacyjnie wyglądają na rabacie. Jeśli uprawiacie je w ogrodzie, pamiętajcie, aby chronić jeżówki przed ślimakami, które mogą zjadać ich liście. Niestety, ale te rośliny są też przysmakiem gryzoni i jeśli macie kłopot z karczownikiem lub nornicami, to lepiej sadźcie jeżówki w dużych donicach zagłębionych w ziemi.

Dlaczego należy obcinać przekwitnięte kwiatostany?
Przekwitnięty kwiatostan z dojrzałymi nasionami to plon, który roślina (w tym przypadku jeżówka) chce wydać, aby się rozmnożyć i przedłużyć życie gatunku. Kiedy ścinamy przekwitające kwiatostany, zatrzymujemy ten cykl życia – roślina otrzymuje informację, że nie udało się rozsiać dojrzałych nasion, dlatego musi ponownie zakwitnąć i wydać na świat swoje potomstwo. Zatem, dzięki ścinaniu przekwitniętych kwiatostanów mamy szansę, że kwiaty ponownie się pojawią. W ten sposób możemy postępować z wieloma gatunkami, m.in. floksami wiechowatymi, szałwią omszoną, budleją Dawida, itd.

Jak uprawiać jeżówki – rozmnażanie

Czyste gatunki jeżówek, takie jak jeżówka purpurowa, blada czy żółta, możecie rozmnożyć poprzez siew. Ich nasiona znajdują się w przekwitniętej główce rośliny. Gdy opadną płatki i zostanie sama kolczasta główka, zbierzcie nasiona, a w następnym roku w styczniu-lutym posiejcie je do doniczki lub kuwetki wypełnionej ziemią do wysiewów, pomieszaną z piaskiem. Nasiona trzeba przykryć warstwą piasku lub perlitu. Jeżeli macie już jeżówki w swoim ogrodzie, to możecie zauważyć, że te rośliny często same się rozsiewają. Z tego powodu nie warto w ich bliskim otoczeniu zbyt mocno plewić ziemi, aby przypadkiem nie usunąć samosiewek.

Jeżówka Alba
Jeżówka 'Alba’

Jak uprawiać jeżówki – odmiany jeżówek

 • Jeżówka 'Cheyenne Spirit’ – odmiana ta charakteryzuje się kwiatami, które kwitną w różnych kolorach. Z jej nasion mogą wyrosnąć kwiaty pomarańczowe, kremowe, wielokolorowe i inne. Tak naprawdę to mieszanka różnych odmian i dzięki niej można stworzyć różnokolorową łączkę. Rozmnaża się poprzez siew.
 • Jeżówka 'Double Decker’ – jej kwiaty są duże, z licznymi płatkami; wytwarzają dodatkowy pióropusz mniejszych płatków na szczycie główki, stąd nazwa odmiany – „dwupoziomowiec”. Bardzo oryginalna i dekoracyjna.
 • Jeżówka purpurowa 'Magnus’ – ma ciemnoróżowe duże kwiaty; jedna ze starszych odmian.
 • Jeżówka purpurowa 'White Swan’ – jej kwiaty są białe.
 • Jeżówka purpurowa 'Alba’ – jest podobna do odmiany White Swan, ponieważ ma białe kwiaty. Ma jednak węższą główkę.
 • Jeżówka żółta – Echinacea paradoxa – nazywana jest również jeżówką dziwną. Ma żółte kwiaty i kwitnie wcześniej niż jeżówki purpurowe.
 • Jeżówka bladaEchinacea pallida – ma bladoróżowe, zwisające wąskie płatki. Wcześnie kwitnie.
Jeżówka żółta
Jeżówka żółta
Jak uprawiać jeżówki, jak ciąć jeżówki
Poznaj wszystkie sekrety jeżówek – kliknij w grafikę i pobierz bezpłatny pdf

Jak uprawiać jeżówki – najlepsze towarzystwo dla jeżówek

Jeżówki bardzo ładnie wyglądają z trawami ozdobnymi – miskantami, trzcinnikami, rozplenicami oraz kwiatami, które mają koszyczkowate kwiatuszki. Dobrze wyglądają również z liatrą, szałwią, dzielżanami, rozchodnikami wysokimi, rudbekią błyskotliwą czy słoneczniczkiem szorstkim. Wszystkie te kwiaty są bardzo miododajne.

towarzystwo dla jeżówek
Jeżówki w towarzystwie naparstnicy rdzawej, rozchodnika 'Purple Emperor’ i imperaty 'Red Baron’

Jeśli uprawiasz jeżówki oraz inne kwiaty wieloletnie, zachęcamy do zakupu naszej najnowszej książki „Cudowny świat bylin – sadź, pielęgnuj, tnij i rozmnażaj kwiaty wieloletnie”. Kliknij w poniższe zdjęcie, aby przeczytać więcej na temat książki.

Cudowny świat bylin, uprawa bylin

Zimowanie w donicach

Jeżeli donice z jeżówkami zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą tak przeczekać zimę. Donicę należy odpowiednio zabezpieczyć i pamiętać o częstszym podlewaniu – ziemia w donicy szybciej przesycha. Najlepiej taką donicę zakopać w ziemi, a dodatkowo na samej górze obsypać ją ziemią. Jeżeli donica jest ozdobna (i nie chcesz jej zakopywać) to można ją włożyć w inną, większą donicę, a przestrzeń między nimi uzupełnić gazetami. Dobrze jest położyć plaster styropianu pod donicę, aby nie stała bezpośrednio na betonie. Zanim w ten sposób przezimujesz jeżówki, sprawdź, czy dana donica może być wykorzystana zimą.

jeżówka blada
Jeżówka blada ma oryginalne, zwisające w dół, wąskie płatki

Przesadzanie jeżówek

Pisałam na początku, że jeżówek nie należy przesadzać, jest to bardzo ryzykowny proces, rośliny te nie lubią zmieniać swojego miejsca. Jeśli jednak musicie to zrobić, to najlepiej zabierzcie się za to wiosną. Należy je dobrze podlać, starać się wykopać je z jak największą bryłą korzeniową i delikatnie przenieść na szpadlu lub jakiejś płachcie (włókninie, folii, starym ręczniku), posadzić, podlać a następnie dobrze wyściółkować w nowym miejscu i pamiętać o podlewaniu. Przed przesadzeniem, poprzedniej jesieni, warto zebrać nasiona, aby móc rozsiać jeżówkę, gdyby nie przyjęła się w nowym miejscu.

jeżówki są miododajne
Jeżówki są miododajne, wabią pszczoły i motyle
odmiany jeżówek
Rabata z jeżówek w parku miejskim

Różne odmiany jeżówek uprawiane w naszym ogrodzie w Filipowicach pokazywałyśmy w filmiku o ich uprawie – zapraszamy do obejrzenia – <KLIK>
A jeśli jesteście ciekawi, jakie rośliny według nas są najlepszymi towarzyszami jeżówek, to zapraszamy na film – jakie rośliny sadzić obok jeżówek.

A Wy? Czy jesteście miłośnikami jeżówek, czy dopiero je poznajecie? Napiszcie nam w komentarzu.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.