Jeśli zastanawiacie się, jak uprawiać jeżówki (Echinacea), koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Warto mieć je w swoim ogrodzie, bo to wspaniałe rośliny pochodzące z amerykańskich prerii. Ogrodnicy pokochali je za odporność na choroby i długie kwitnienie. Mają mnóstwo odmian, których kwiaty przybierają różne barwy, wysokości, a nawet kształty – dzięki temu możecie stworzyć różnorodną, kolorową rabatę nawet z samych jeżówek. Na dodatek te byliny są niezawodne i proste w uprawie – poznajcie i pokochajcie jeżówki!
Jak uprawiać jeżówki
Swoją nazwę zawdzięczają budowie kwiatów przypominającej jeża przycupniętego na szeroko rozłożonej kolorowej kryzie. W istocie jest to kłująca główka, znajdująca się w środku kwiatostanu otoczonego długimi płatkami. Główka jest koszyczkowa, a wokół niej są kwiaty języczkowe (przez nas nazywane płatkami) – pod tym względem przypominają stokrotkę. Zazwyczaj są bardzo wytrzymałe, a po ścięciu ponownie kwitną. Jeżówki dorastają do jednego metra wysokości, choć znajdziecie też średnie i niskie odmiany. Wspaniale prezentują się na rabacie, ale pięknie wyglądają również w wazonie.

Jeżówki są długowieczne i bardzo często same się rozsiewają. Nie lubią jednak przesadzania, więc dobrze się zastanówcie przy wyborze miejsca, posadźcie je i zostawcie w spokoju. Tradycyjne odmiany jeżówek nie wymagają zbyt dużej uwagi i pracy, jednak jeśli w ogrodzie macie nowe, specjalnie stworzone odmiany, musicie nastawić się na to, że będziecie mieli przy nich więcej pracy, bo bywają krótkowieczne i trzeba będzie zawczasu myśleć o ich zastąpieniu. Dodatkowo są bardziej wymagające w uprawie. Pamiętajcie, że nowe odmiany zazwyczaj nie powtarzają cech poprzez siew, a nad ich stworzeniem pracowali nie tylko ogrodnicy, ale też… laboranci. Współcześnie wiele roślin rozmnaża się metodą in-vitro, co gwarantuje 100% powtarzanie cech, ale często sprawia także, że kwiatów roślin nie da się rozmnożyć przez wysiew nasion, gdyż nie powtórzą cech. Jeśli chcecie rozmnożyć takie jeżówki, najlepiej róbcie to przez sadzonki korzeniowe.
Jeżówki pochodzą z obszarów preriowych Ameryki, dlatego są bardzo wytrzymałe na upały. Nie chorują, długo kwitną i rewelacyjnie wyglądają na rabacie. Jeśli uprawiacie je w ogrodzie, pamiętajcie, aby chronić jeżówki przed ślimakami, które mogą zjadać ich liście. Niestety, ale te rośliny są też przysmakiem gryzoni i jeśli macie kłopot z karczownikiem lub nornicami, to lepiej sadźcie jeżówki w dużych donicach zagłębionych w ziemi.
Dlaczego należy obcinać przekwitnięte kwiatostany?
Przekwitnięty kwiatostan z dojrzałymi nasionami to plon, który roślina (w tym przypadku jeżówka) chce wydać, aby się rozmnożyć i przedłużyć życie gatunku. Kiedy ścinamy przekwitające kwiatostany, zatrzymujemy ten cykl życia – roślina otrzymuje informację, że nie udało się rozsiać dojrzałych nasion, dlatego musi ponownie zakwitnąć i wydać na świat swoje potomstwo. Zatem, dzięki ścinaniu przekwitniętych kwiatostanów mamy szansę, że kwiaty ponownie się pojawią. W ten sposób możemy postępować z wieloma gatunkami, m.in. floksami wiechowatymi, szałwią omszoną, budleją Dawida, itd.
Jak uprawiać jeżówki – rozmnażanie
Czyste gatunki jeżówek, takie jak jeżówka purpurowa, blada czy żółta, możecie rozmnożyć poprzez siew. Ich nasiona znajdują się w przekwitniętej główce rośliny. Gdy opadną płatki i zostanie sama kolczasta główka, zbierzcie nasiona, a w następnym roku w styczniu-lutym posiejcie je do doniczki lub kuwetki wypełnionej ziemią do wysiewów, pomieszaną z piaskiem. Nasiona trzeba przykryć warstwą piasku lub perlitu. Jeżeli macie już jeżówki w swoim ogrodzie, to możecie zauważyć, że te rośliny często same się rozsiewają. Z tego powodu nie warto w ich bliskim otoczeniu zbyt mocno plewić ziemi, aby przypadkiem nie usunąć samosiewek.

Jak uprawiać jeżówki – odmiany jeżówek
- Jeżówka 'Cheyenne Spirit’ – odmiana ta charakteryzuje się kwiatami, które kwitną w różnych kolorach. Z jej nasion mogą wyrosnąć kwiaty pomarańczowe, kremowe, wielokolorowe i inne. Tak naprawdę to mieszanka różnych odmian i dzięki niej można stworzyć różnokolorową łączkę. Rozmnaża się poprzez siew.
- Jeżówka 'Double Decker’ – jej kwiaty są duże, z licznymi płatkami; wytwarzają dodatkowy pióropusz mniejszych płatków na szczycie główki, stąd nazwa odmiany – „dwupoziomowiec”. Bardzo oryginalna i dekoracyjna.
- Jeżówka purpurowa 'Magnus’ – ma ciemnoróżowe duże kwiaty; jedna ze starszych odmian.
- Jeżówka purpurowa 'White Swan’ – jej kwiaty są białe.
- Jeżówka purpurowa 'Alba’ – jest podobna do odmiany White Swan, ponieważ ma białe kwiaty. Ma jednak węższą główkę.
- Jeżówka żółta – Echinacea paradoxa – nazywana jest również jeżówką dziwną. Ma żółte kwiaty i kwitnie wcześniej niż jeżówki purpurowe.
- Jeżówka blada – Echinacea pallida – ma bladoróżowe, zwisające wąskie płatki. Wcześnie kwitnie.

Jak uprawiać jeżówki – najlepsze towarzystwo dla jeżówek
Jeżówki bardzo ładnie wyglądają z trawami ozdobnymi – miskantami, trzcinnikami, rozplenicami oraz kwiatami, które mają koszyczkowate kwiatuszki. Dobrze wyglądają również z liatrą, szałwią, dzielżanami, rozchodnikami wysokimi, rudbekią błyskotliwą czy słoneczniczkiem szorstkim. Wszystkie te kwiaty są bardzo miododajne.

Jeśli uprawiasz jeżówki oraz inne kwiaty wieloletnie, zachęcamy do zakupu naszej najnowszej książki „Cudowny świat bylin – sadź, pielęgnuj, tnij i rozmnażaj kwiaty wieloletnie”. Kliknij w poniższe zdjęcie, aby przeczytać więcej na temat książki.

Zimowanie w donicach
Jeżeli donice z jeżówkami zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą tak przeczekać zimę. Donicę należy odpowiednio zabezpieczyć i pamiętać o częstszym podlewaniu – ziemia w donicy szybciej przesycha. Najlepiej taką donicę zakopać w ziemi, a dodatkowo na samej górze obsypać ją ziemią. Jeżeli donica jest ozdobna (i nie chcesz jej zakopywać) to można ją włożyć w inną, większą donicę, a przestrzeń między nimi uzupełnić gazetami. Dobrze jest położyć plaster styropianu pod donicę, aby nie stała bezpośrednio na betonie. Zanim w ten sposób przezimujesz jeżówki, sprawdź, czy dana donica może być wykorzystana zimą.

Przesadzanie jeżówek
Pisałam na początku, że jeżówek nie należy przesadzać, jest to bardzo ryzykowny proces, rośliny te nie lubią zmieniać swojego miejsca. Jeśli jednak musicie to zrobić, to najlepiej zabierzcie się za to wiosną. Należy je dobrze podlać, starać się wykopać je z jak największą bryłą korzeniową i delikatnie przenieść na szpadlu lub jakiejś płachcie (włókninie, folii, starym ręczniku), posadzić, podlać a następnie dobrze wyściółkować w nowym miejscu i pamiętać o podlewaniu. Przed przesadzeniem, poprzedniej jesieni, warto zebrać nasiona, aby móc rozsiać jeżówkę, gdyby nie przyjęła się w nowym miejscu.


Różne odmiany jeżówek uprawiane w naszym ogrodzie w Filipowicach pokazywałyśmy w filmiku o ich uprawie – zapraszamy do obejrzenia – <KLIK>
A jeśli jesteście ciekawi, jakie rośliny według nas są najlepszymi towarzyszami jeżówek, to zapraszamy na film – jakie rośliny sadzić obok jeżówek.
A Wy? Czy jesteście miłośnikami jeżówek, czy dopiero je poznajecie? Napiszcie nam w komentarzu.
