10 08 2021

Sadzenie roślin latem

Często wśród ogrodników amatorów pokutuje opinia, że rośliny kupuje i sadzi się wiosną, ewentualnie jesienią, natomiast główne zajęcie w ogrodzie latem to podlewanie rabat i koszenie trawnika. Mamy dla Was dobrą wiadomość – sadzić możecie cały sezon, wystarczy zadbać o kilka rzeczy.

Nie kupujcie rośliny, jeśli torf, w którym rośnie, jest przesuszony; jeśli sami przesuszyliście roślinę, wstawcie ją do wiadra z wodą, niech sie napije

Rośliny dostępne w punktach sprzedaży są uprawiane i sprzedawane w pojemnikach, dlatego możecie sadzić je cały czas – nawet w środku lata. Zwyczajowo najwięcej roślin sadzi się wiosną i jesienią, ale dla naszej wygody szkółkarze produkują zarówno byliny, jak i drzewa i krzewy liściaste i iglaste w doniczkach – dzięki temu mają one dobrze wykształconą bryłę korzeniową i bez problemu powinny przyjąć się w naszych ogrodach. Jednak, aby wszystko poszło zgodnie z planem i rośliny cieszyły nas swoją urodą, pamiętajmy o kilku ważnych szczegółach.

Jak kupić dobre rośliny

 1. Podczas zakupów zwracamy uwagę, aby ziemia w doniczce nie była przesuszona, a korzenie nie wystawały przez dolne otwory – jeśli korzenie poprzerastały poza doniczkę, mogły przeschnąć, co może odbić się na  wyglądzie i kondycji rośliny dopiero za jakiś czas.
 2. Oczywiście nie wybieramy sztuk ze zwiędniętymi, oklapłymi liśćmi ani tych, których liście lub igły są przypalone przez słońce.
 3. Po przywiezieniu do domu nie zostawiamy roślin w samochodzie tylko ustawiamy je w cieniu; jeśli nie możemy od razu posadzić kupionych roślin, trzeba je zadołować, czyli zakopać nawet z doniczką w ziemi, najlepiej w półcieniu i podlać. Zadołowanie pomoże chronić korzenie przed przesuszeniem, gdyż torf, w którym rośliny sadzone są przez szkółkarzy, w czasie upałów potrafi wyschnąć nawet w ciągu jednego dnia i roślina zostaje poważnie osłabiona, a w najgorszym przypadku po prostu padnie (ostatnio zostawiłam na patio 2 doniczki z surfiniami na 3 dni i choć gdy wyjeżdżałam – miały wilgoć, po powrocie zastałam suche badyle). 
 4. Rośliny przed sadzeniem trzeba dobrze podlać – najlepiej zanurzyć je w wodzie na pół godziny, aby korzenie napiły się.
 5. Podczas upałów sadzimy pod wieczór i obficie podlewamy; jeśli miejsce jest wyjątkowo słoneczne, rośliny możemy osłonić na kilka dni starą firanką, aby ułatwić adaptację do nowych warunków.
 6. Im większy egzemplarz, tym większa powierzchnia parowania i masa liści do napojenia, a jak wiadomo rośliny wodę pobierają przez korzenie, które do niedawna jeszcze kłębiły się w doniczce; zanim zaczną penetrować ziemię w poszukiwaniu wilgoci, będą korzystać jedynie z naszych dostaw wody, a więc w gorące dni nie zapominajmy o ogrodniczych obowiązkach.

Sadzimy!

1. Przed sadzeniem doniczkę zanurzamy w wiadrze z wodą na poł godziny

2. Wykopujemy dołek, dodajemy kompost

3. Krzew wyjmujemy z doniczki i sadzimy

4. Uzupełniamy ziemię w dołku

5. Obficie podlewamy

6. Z trzech prętów ustawiamy szkielet pod osłonę

7. Na pręty narzucamy firankę osłaniającą przed ostrym słońcem

O tym, co czasem sprawia nieoczekiwany problem przy sadzeniu, czyli jak wyciągnąć roślinę z doniczki, przeczytacie w odrębnym artykule

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zakładania rabaty, to zapraszamy do naszego sklepu – tam możecie kupić e-book „4 pomysły na bylinowe rabaty dla każdego”. To 32 strony praktycznych porad, jak założyć i pielęgnować rabaty w 4 zestawach kolorystycznych: białym, czerwonym, niebieskim i żółtymW środku znajdziecie dokładne projekty, spis roślin użytych w projekcie, ich opis i informacje, gdzie je można kupić. Krok po kroku pokazujemy, jak przygotować podłoże pod rabatę i jak sadzić rośliny.

Powodzenia!
Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Stiga

  Super artykuł. Bardzo ciekawy, aż szkoda, że tak późno tu trafiłam 🙁 no ale sezon letni nadejdzie za rok i na pewno wtedy wykorzystam porady 🙂

  Twój Ogrodnik

  Jeszcze nie jest za późno na sadzenie roślin – można to robić do późnej jesieni, jeśli tylko pogoda będzie sprzyjać.

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.