29 07 2021

Kolorowe kwiaty hortensji

Olbrzymie kuliste kwiaty hortensji są marzeniem niejednego ogrodnika. Tylko niektórym udaje się wyhodować krzewy o upragnionych niebieskich kwiatach. Na czym polega sztuka pielęgnacji? Dlaczego w jednych ogrodach rosną jak oszalałe i kwitną przez kilka miesięcy, a w innych męczą się i nie mogą wydać ani jednego kwiatka? Hortensje mają swoje wymagania, które trzeba poznać, a potem systematycznie spełniać.

 Miejsce cieniste

Hortensja ogrodowa 'Early Blue’

Jest kilka rodzajów hortensji. Najbardziej popularna jest hortensja ogrodowa o wielkich kulistych kwiatostanach koloru białego, różowego, czerwonego, niebieskiego, fioletowego. Krzewy dorastają do 1 m wysokości. Najlepiej czują się w cieniu lub półcieniu drzew, pod ścianą domu od strony północnej i wschodniej. W drugiej połowie lata, kiedy inne krzewy już przekwitły, one przyciągają wzrok fantastycznymi kolorami.

Do szczęścia potrzebują stale wilgotnej gleby, bowiem ich duże liście i obfite kwiaty w trakcie oddychania wyparowują duże ilości wody. Hortensje wymagają gleby żyznej, próchniczej i kwaśnej. Posadź je w dobrą ziemię ogrodową wymieszaną pół na pół z kwaśnym torfem, ponieważ nie lubią wapiennej gleby. Ziemia pod krzewem musi być przepuszczalna, bo mimo, że hortensja lubi wilgoć, jej korzenie nie mogą stać w wodzie, bo szybko zgniją. 

Może przemarzać 

Hortensja ogrodowa nie jest w pełni odporna na mróz. Wybierz dla niej miejsce zaciszne i przed nadejściem zimy (ale po lekkim przymarznięciu wierzchniej warstwy ziemi) obsyp ją do wysokości 30 cm kopczykiem z kory, liści lub torfu. Wiosną nie spiesz się z odkrywaniem krzaka, poczekaj do końca kwietnia. W marcu i kwietniu zdarzają się nieraz bardzo zimne noce i zbyt wcześnie odkryte pączki mogą zmarznąć, jak to miało miejsce w tym roku. Często złościsz się na swoją hortensję, bo starasz się, jak możesz, a ona nie zakwita. Przemarzanie pąków wiosną jest jednym z powodów braku kwiatów. 

Zasady cięcia 

Hortensja nie zakwita również z powodu niewłaściwego cięcia. Błąd numer jeden to ścinanie wiosną długich pędów,
na których są pąki kwiatowe. Hortensja kwitnie na gałązkach zeszłorocznych i trzeba te gałązki zostawić, a ściąć jedynie przekwitnięte kwiatostany, pędy złamane, skrzywione, cienkie, martwe. Podaję uproszczony kalendarz cięcia – po posadzeniu hortensji nie skracaj gałązek, wytnij przy ziemi tylko cienkie i złamane. Jesienią usuń przekwitnięte kwiatostany. Przyjrzyj się dobrze krzakowi. Z dolnej części gałązek, na których były kwiaty, wyrosły nowe pędy. Właśnie one zakwitną w przyszłym roku. Na przełomie marca i kwietnia przytnij gałęzie, które miały kwiaty w ubiegłym roku nad miejscem, z którego wyrastają pędy boczne z pąkami kwiatowymi. I powtarzaj to każdego roku.

Niebieskie kwiaty

Naturalne kolory kwiatów hortensji ogrodowych to biel, róż i czerwień. Wiele osób pragnie jednak najbardziej niebieskich i fioletowych. 
Możesz zmusić swoją hortensję, by była niebieska, dostarczając do gleby odpowiednią dawkę glinu. W tym celu od wiosny do jesieni co dwa tygodnie podlewaj roślinę o różowych kwiatach roztworem ałunu (60 g na wiadro wody). Zamiast ałunu może być inny preparat zawierający siarczan glinu. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalny, wygodny w użyciu nawóz pod nazwą ,,Niebieska hortensja’’. 
Pamiętaj także, że hortensje ogrodowe są żarłoczne i niezależnie od koloru kwiatów potrzebują regularnego nawożenia od wiosny do połowy lata nawozem do hortensji. 

1. Hortensja ogrodowa 'Expression’ 2. Hortensja ogrodowa Magical Noblesse 'Hocomano’ 3. Hortensja bukietowa Diamant Rouge 'Rendia’ PBR

Bukietowa, drzewkowata, pnąca

Oprócz opisanej hortensji ogrodowej są także inne odmiany. Hortensja bukietowa jest dużym krzewem (2 m) o kwiatach zebranych w stożki, najpierw białych, potem różowiejących.. Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego co roku wiosną trzeba przyciąć wszystkie gałęzie na wysokości 50 cm. Kolejny gatunek to hortensja drzewkowata osiągająca wysokość ok. 180 cm o dużych, ciężkich kwiatostanach, najpierw zielonkawych, potem białych i kremowych. Także kwitnie na pędach tegorocznych, więc wiosną wymaga krótkiego przycięcia wszystkich gałęzi. Jest też hortensja pnąca, która bardzo dobrze rośnie w cieniu i pięknie wygląda na różnego rodzaju
podporach.

Zobacz film, w którym pokazujemy hortensje z naszego ogrodu „Jak uprawiać hortensje – najlepsze gatunki, cięcie hortensji”.

1. Hortensja drzewkowata (krzewiasta) 'Anabelle’ 2. Hortensja bukietowa 3. Hortensja pnąca

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.