29 07 2021

Doskonałe bodziszki

Bodziszki to piękne i niezawodne byliny. Pasują do wszystkiego i sprawdzą się w każdym miejscu ogrodu. Nadają się zarówno do dużych parków i ogrodów, gdzie najczęściej są wykorzystywane do okrywania większych powierzchni gleby, jak i do małych ogródków, albo na skalniaki, gdzie mogą rosnąć pojedynczo i kwitnąć przez cały sezon.

Urodę i potęgę bodziszków najlepiej docenić można w ogrodach angielskich. Pojawiają się prawie na każdej rabacie, doskonale wypełniają przestrzenie między innymi bylinami, tworząc błękitną, fioletową lub różową mgiełkę.

Można je sadzić zarówno wśród bylin wysokich, jak i tych o średnim wzroście, a także wykorzystać na niskie obwódki na skraju rabat. Są setki gatunków i odmian. Różnią się nie tylko kolorami kwiatów, ale także barwą i kształtem liści, które mogą być ciemnozielone, jasnozielone, purpurowe, złociste, pstre, z bordowymi plamkami. Liście wielu gatunków jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono, purpurowo. Na dodatek niektóre z nich pachną.

Niezastąpione pod drzewami

Pod drzewami szybko tworzą zwarte dywany, nie chorują i właściwie niczego nie oczekują od ogrodnika pod warunkiem, że na początku przygotujemy im jako tako żyzną i zawsze średnio wilgotną glebę. Nie trzeba ich odchwaszczać, bo ich kłącza są tak gęste, że nie dają chwastom żadnych szans. Bodziszki są także samoobsługowe w zaopatrywaniu się w próchnicę, której nowa warstwa powstaje co roku z ich własnych liści i liści opadłych z drzew, pod którymi rosną.

Wiosną nie grabimy bodziszkowych łanów, młode pędy liście i kwiaty doskonale potrafią przebić się przez warstwę zmurszałych liści. Np. bodziszek korzeniasty, który utworzy szczelny, pachnący dywan z jasnozielonych liści. W maju i czerwcu obficie zakwitną karminowo-różowe kwiatki. Przez pokładające się po ziemi, częściowo zdrewniałe łodygi, tworzące plątaninę, nie przeciśnie się żaden chwast.

Do zadarniania miejsc półcienistych i słonecznych nadaje się również bodziszek Endressa tworzący kępy wysokości ok. 30 cm i średnicy ok. 50 cm. Ma żywo zielone liście i czysto różowe kwiaty, które rozwijają się bez przerwy od maja do września.

Kolejny bodziszek do okrywania gleby to bodziszek czerwony, którego kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć kolor karminowoczerwony, biały lub bladoróżowy z ciemniejszymi purpurowymi żyłkami. Bodziszek czerwony jest nieco niższy niż poprzednie, a jego liście są drobniejsze, ciemnozielone i bardziej powcinane. Kwitnie bardzo długo, od maja do września. Nadaje się na miejsca silnie nasłonecznione, suche, do obsadzania zboczy, na większy skalniak.

Mniejsze powierzchnie w słońcu, a takze w półcieniu możesz okryć bodziszkiem kantabryjskim o jasnoróżowych kwiatach, tworzącym dość szerokie kępy wysokości 30 cm. Dobrze przetrzymuje nawet dłuższe okresy suszy.

Na rabaty

Na wysokie rabaty nadaje się bodziszek wspaniały dorastający niekiedy do wys. 70 cm, o dużych liściach i kwiatach rozwijających się od czerwca do sierpnia. Możesz go posadzić zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, ale w słońcu zdecydowanie lepiej kwitnie. Kwiaty koloru purpurowoniebieskiego sa dobrze widoczne, gdyż wyrastają na długich łodygach ponad liście. Ten bodziszek jest bardziej wymagający od poprzednich, potrzebuje żyznej, wilgotnej ziemi.

Do sadzenia na rabatach nadaje się też bodziszek himalajski, którego kwiaty są także okazałe, fioletowo-niebieskie, z czerwonymi żyłkami na płatkach. Dorasta do 50 cm wysokości.

Na niższych rabatach możecie posadzić bodziszek Renarda, który wyróżnia się zupełnie innymi liśćmi. Są zaokrąglone, a ich powierzchnia nie jest gładka, gdyż blaszki liościowe są poprzecinane bardzo gesto ułożonymi nerwami, tworzącymi siatkę. Dlatego liście sprawiają wrażenie szorstkich i matowych. Są trwałe i dekoracyjne przez cały sezon. Kwiaty rozwijają się w czerwcu, są białe z fioletowo-purpurowymi żyłkami.

Na skalniaki

Do najlepszych, najbardziej niezawodnych bylin nadających sie do ogrodu skalnego zaliczam bodziszek popielaty o wdzięcznej nazwie ’Ballerina’ i liliowo-różowych kwiatach ze srebrzystym odcieniem i purpurowymi żyłkami na płatkach. Kwitnie bez przerwy od wiosny przez całe lato, aż do jesieni. Tworzy zwartą kępę wysokości około 15 cm, potrzebuje słońca i niezbyt żyznego, wapiennego podłoża.

Inna odmiana bodziszka popielatego ’Splendens’ ma nieco mniejsze, ale bardzo ładne karminowo-czerwone kwiaty z ciemnym, prawie czarnym, środkiem. Kwitnie krócej niż ’Ballerina’, tylko w czerwcu i lipcu, ale warto go mieć, bo jest śliczny.

Dobre na skalniak są bodziszki dalmackie z różowymi albo białymi kwiatkami. Niewielki wzrost, do 10 cm, pozwala sadzić je na brzegu półek skalnych. Zielone listki, przypominające kształtem nerkę, przebarwiają się jesienią na czerwono. Wystarczy mu uboga, raczej sucha, wapienna gleba w słonecznym miejscu.

Jednym z najmniejszych bodziszków jest bodziszek bezszypułkowy dorastający zaledwie do 5 cm wysokości. Jego odmiana ’Nigricans’ ma brązowo-purpurowe listki i malutkie białe kwiatuszki. Nadaje się na suche, żwirowe, lekko kwaśne miejsca. Wiosną moze zniknąć z powodu przemarznięcia, ale wkrótce znajdziecie go w innym miejscu, bo łatwo sam sie rozsiewa.

Większość tych popularnych bylin dobrze rośnie w przepuszczalnej glebie. Warto zapamiętać zasadę: im mniejsze i mniej ekspansywne bodziszki tym więcej potrzebują słońca, natomiast te szybko pokrywające glebę mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w miejscach zacienionych.

Już w sobotę 31 lipca na naszym kanale YouTube ukaże się nowy odcinek naszego spacerku „Najlepsze odmiany bodziszków”, w którym pokażemy nasz odmiany. Zapraszamy serdecznie.

Lucyna Grabowska, ogrodniczka

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.