15 07 2021

Rośliny do cienia – nasze TOP 10

Wiele osób myśląc o ogrodzie, oczami wyobraźni widzi słoneczną działkę obsadzoną pięknymi, kolorowymi kwiatami. Cień wydaje się być mało atrakcyjny i trudny do zagospodarowania. Większość osób myśli, że nie da się go zagospodarować w ciekawy sposób. Tymczasem jest odwrotnie – odpowiednio zaplanowane i obsadzone cieniste i półcieniste zakątki są piękne, kolorowe. Tak, w cieniu może być kolorowo i różnorodnie. W upalny dzień miło jest odpocząć w cieniu, warto więc zadbać także o tę część ogrodu. Pokażę Wam, jak to zrobić.

Fragment cienistej rabaty hostami, języczką Przewalskiego, pierwiosnkiem japońskim, bodziszkiem, Barnsdale Gardens
Cienisty zakątek rozjaśniają jasnozielone liście paproci, białe kwiaty serduszki wspaniałej i białe pnie brzozy, Chelsea Flower Show

Mała architektura w ogrodzie

Poza roślinami, do których zaraz przejdziemy, taki cienisty zakątek można uatrakcyjnić małą architekturą, która jest daje wiele świetnych możliwości na urozmaicenie cienistego ogrodu. Są to często rzeczy, które macie pod ręką albo nie dostrzegacie w nich potencjału. Co dokładnie możecie wykorzystać?

 • Mur – można go pomalować na jasny kolor, który będzie odbijał światło. Dzięki temu rozjaśnicie ogród. Zamiast muru, możecie wykorzystać drewnianą, stojącą kratkę.
 • Duża rzeźba (najlepiej drewniana lub szklana) – dzięki niej urozmaicicie wygląd ogrodu. Będzie przykuwała wzrok i nada konkretnego charakteru ogrodowi.
 • Olbrzymi dzban lub wazon – będzie stanowił główny punkt, na który wszyscy zwrócą uwagę. Sprawi, że kompozycja ogrodu stanie się ciekawsza i urozmaicona. Możecie go postawić na końcu ścieżki obsadzonej hostami – efekt WOW gwarantowany!
 • Doniczki – warto wykorzystać posiadane doniczki i ułożyć z nich kompozycję, która będzie przykuwała uwagę. Najlepiej do tego nadają się doniczki terakotowe, dzięki którym kompozycja nabierze konkretnego stylu. Aby uzyskać odpowiedni efekt, unikajcie białych doniczek, które bardzo szybko się brudzą, niszczą i nie dadzą Wam zamierzonego efektu.
 • Kamienie – posiadając kamienie możecie zbudować murek, który urozmaici rabaty lub podniesie je na kolejną wysokość, tworząc piętra. Dzięki czemu kwiaty nie będą rosnąć tylko na jednej wysokości. Rozdzielenie rabat sprawi, że będziemy mieć wrażenie, że w ogrodzie ciągle coś się dzieje.
 • Lustra i szklane kule – odbijają światło i sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Kule mogą być szklane, białe lub beżowe.
 • Przedmioty pomalowane na biało – może to być: taczka, krzesło, kamienie, latarenki i inne podręczne przedmioty. Dzięki jasnym kolorom będą rozświetlały ogród.
 • Wybrukowanie przestrzeni – jeżeli pozbędziecie się trawnika, wydobędziecie rośliny na zewnątrz. Płaska, jasna powierzchnia rozświetli ogród, a rośliny zostaną jeszcze mocniej wyróżnione.

Co posadzić w cienistym ogrodzie?

Większość roślin, które dobrze rosną w zacienionych miejscach ma tę zaletę, że ich główną ozdobą są liście. Dlaczego jest to zaleta? Bo dzięki temu przez cały sezon są efektowne.

Hosty to najbardziej zróżnicowana grupa roślin. Znajdziecie wśród nich odmiany niewielkie, na małe rabaty jak mini 'Green’ czy 'Golden Scepter’, średnich rozmiarów 'Blue Diamond’, a nawet olbrzymy jak 'Sum and Substance’ czy 'Elegans’. Rośliny te mają liście w różnych kolorach. Poza wyżej wymienionymi gatunkami, naszymi pewniakami z ciekawym wybarwienie liści są jeszcze: hosta 'First Frost’, 'Patriot’, 'Fire and Ice 'czy 'Snake Eyes’ (wiele z tych host kupicie w naszej szkółce Byliny Lucyny.

Hosta 'First Frost’
Hosta 'Fire and Ice’
Hosta 'Snake Eyes’

Hosta 'Patriot’

Podobnie ciekawe i ozdobne liście mają brunnery: marmurkowa, wielkolistna czy 'Langtrees’. Warto dodać, że brunnery kwitną w okresie kwiecień-czerwiec, mają wtedy śliczne niebieskie lub błękitne kwiatuszki.

Brunnera marmurkowa
Brunnera 'Langtrees’

Tworząc rabatę w cieniu, nie musicie całkowicie rezygnować z kwiatów. Swoją rabatę możecie uzupełnić konwalią majową czy zawilcem japońskim. Sprawdzą się także fiołki, bodziszki, pierwiosnki czy języczki – pomarańczowa i Przewalskiego.

W półcieniu natomiast z powodzeniem możecie uprawiać tawułki, które mają naprawdę wiele kolorów oraz hortensje i pragnie. T świetne miejsce dla bergenii i miodunek, które występują w różnych gatunkach i odmianach. Warto eksperymentować i się nie zrażać, próbować różnych rozwiązań. Cień lubią też niektóre trawy, takie jak hakonechloa o złotych i zielonych liściach czy turzyca 'Ice Dance’ (choć ta druga w cieniu będzie trochę mniej bujna).

Już 15 sierpnia rusza sprzedaż w naszej szkółce Byliny Lucyny – zapraszamy na zakupy, część roślin wymienionych w artykule pojawi się w sprzedaży. Dodatkowo, jeśli nie zapisaliście się jeszcze do naszego newslettera, to zachęcamy – zapisując się do newslettera, otrzymacie darmowy e-book „Niezawodne byliny do każdego ogrodu”.

Rośliny do cienia TOP 10

Poniżej przedstawiamy najlepsze – według nas – rośliny do cienia.

 • Brunery,
 • Hosty,
 • Fiołki,
 • Zawilce,
 • Hortensje,
 • Języczki,
 • Kokorycze,
 • Pierwiosnki,
 • Paprocie,
 • Ciemierniki.
Konwalia majowa
Bodziszek korzeniasty

Hortensja ogrodowa
Zawilec japoński

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +