10 06 2021

Jak uprawiać truskawki

Truskawki – jedne z najbardziej ulubionych owoców wielu osób – nasze też! Co roku czekamy na nie z utęsknieniem. Sezon dla nas zawsze zaczyna się zbyt późno i trwa za krótko, mimo że tak naprawdę można się nimi cieszyć nawet od kwietnia do późnej jesieni. Możecie je uprawiać w swoim ogrodzie a nawet na tarasie czy balkonie.

Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiecie się jak uprawiać truskawki aby były zdrowe i obficie owocowały.

odmiana Astra

Dobre stanowisko dla truskawek

Słońce i przepuszczalna gleba – to dwa absolutnie konieczne warunki do tego, aby uprawa truskawek mogła się udać. Truskawki nie tolerują chłodu oraz zbitej, ciężkiej ziemi. Nie sadźcie truskawek w zagłębieniach ani w miejscach, w których zbiera się woda, bo narazicie truskawki na choroby grzybowe i gnicie. To możliwość dojrzewania w promieniach słońca decyduje o tym czy owoce są słodkie i mają intensywny kolor.

Pisząc o stanowisku dla dla truskawek, nie możemy pominąć jednej ważnej informacji. Otóż jest kilka roślin, po których nie powinniście sadzić truskawek. Są to na przykład pomidory i ziemniaki. Za to wskazane jest sadzenie truskawek w miejscach, w których rosły aksamitki, bo wyciągają nicienie.

Wybierz odpowiednią odmianę

O tym kiedy będziecie mogli się cieszyć własnym zbiorem decyduje odmiana, którą posadzicie. Na naszym rynku owoce dostępne są w sprzedaży od wiosny do jesieni. Nie jest prawdą, że w kwietniu do sprzedaży trafiają wyłącznie owoce importowane. Wśród wielu odmian tych owoców znajdziecie te owocujące wcześnie, są odmiany późne oraz takie, które powtarzają owocowanie. Jeśli macie odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie, warto posadzić kilka odmian, które będą dostarczać owoców przez dłuższy czas.

Nawet teraz możecie posadzić truskawki – wciąż nie jest za późno na to. Kupując sadzonki teraz (piszemy ten artykuł pod koniec maja) wybierajcie te bardziej wyrośnięte, które zaczynają już kwitnąć. Jeżeli mają kwiaty, będą miały owoce.

Odmiana Wikat

Sadzonki frigo

Od wielu lat można kupić także tak zwane sadzonki frigo. Ten typ sadzonek można zamówić u hodowcy o każdej porze roku, są to sadzonki uśpione. Powinny (co do zasady) w ciągu 6-8 tygodni zacząć owocować. Wydadzą wtedy owoce raz, w kolejnych latach natomiast będą owocować już zgodnie z terminem charakterystycznym dla tej odmiany. My także próbowałyśmy uprawiać sadzonki frigo, jednak bez specjalnych sukcesów – precyzyjnie rzecz ujmując nie udały nam się wcale. Nie zrażajcie się jednak i jeśli macie ochotę spróbować z frigo, zróbcie to. Nam się uprawa nie udała, nie znaczy to jednak, że i Wasze próby skończą się podobnie.

Pamiętajcie aby sadzonki przed posadzeniem do gruntu trzeba zahartować – zostawcie je w jakimś pomieszczeniu lub w cieniu na 2-3 dni, aby mogły się zaaklimatyzować, a po posadzeniu sporo podlewajcie.

Kiedy sadzić truskawki

Jeśli zaś chodzi o termin sadzenia, to jak już zapewne sami zauważyliście, jest on mocno ruchomy. Kiedyś był to zdecydowanie wrzesień, ale już nie jest. Zalecamy posadzić młode sadzonki tak wcześnie jak to możliwe, czyli wtedy, gdy będą dostępne w sprzedaży – nawet w sierpniu.

Truskawka pnąca

Jeśli macie już swoje krzaczki i chcecie posadzić truskawki z własnych sadzonek, poczekajcie, aż truskawki wypuszczą wąsy, na końcu których będą młode sadzonki.

Jeśli Wasze truskawki zapadły na jakąś chorobę (najbardziej charakterystyczne choroby to szara pleść, biała plamistość liści truskawek i czerwona plamistość liści truskawek), nie pobierajcie z nich kolejnych sadzonek, bo na pewno odziedziczyły tę chorobę.

Chore truskawki

Jeśli już jesteśmy przy tym temacie, to ważne jest aby odmłodzić swoje truskawki co 3-4 lata i przenieść je w nowe miejsce, bo starsze krzaczki słabiej owocują i są narażone na choroby.

Jak sadzić truskawki

Jeśli doczytaliście artykuł do tego momentu, sporo już wiecie na temat uprawy truskawek. Znacie terminy sadzenia, odmiany truskawek, wiecie, po jakich roślinach ich nie sadzić. Pora aby napisać w jaki sposób posadzić truskawki. Sadzimy je zachowując odpowiednie odległości pomiędzy rzędami oraz pomiędzy krzaczkami – 50-60 cm pomiędzy rzędami oraz 15-30 cm między krzaczkami. Zasada ta sprawia, że krzaczki po deszczu szybko obsychają. To ważne, bo wilgoć sprzyja zapadaniu na choroby. A jeśli już zdarzy się, że Wasze truskawki zachorują, to pamiętajcie, aby nigdy nie zostawiać chorych owoców na krzaczkach. Zbierajcie je na bieżąco – unikniecie rozprzestrzeniania się choroby na pozostałe rośliny.

Ściółka

Zadając sobie trochę fatygi na początku ściółkując zagonki, zyskacie później sporo czasu – odpadnie wam kilka problemów: ograniczycie parowanie wilgoci z gleby, a co za tym idzie będziecie rzadziej podlewać, odstraszycie ślimaki, zagłuszycie chwasty, a truskawki nie będą brudzić się od ziemi.

Uprawie truskawek poświęciłyśmy sporo miejsca w naszej książce „Szkoła cięcia 2” o cięciu i uprawie drzew i krzewów owocowych. Znajdziecie w niej mnóstwo informacji na temat sadzenia, pielęgnacji, sposobów uprawy i ochrony truskawek. Opisy zostały wzbogacone zdjęciami i rysunkami, które obrazują przedstawione informacje.

Pamiętajcie, że truskawki można z powodzeniem uprawiać również w donicach, na stołach w workach, w wiszących doniczkach i w formie zielonych ścian. Dzięki temu możecie uprawiać te pyszne owoce nawet w najmniejszym ogródku czy na własnym balkonie.

Truskawki na wzniesionej grządce
Truskawki pnące w donicy

Jeśli chcecie zobaczyć nasze grządki i posłuchać jak opowiadamy o truskawkach, zapraszamy na film „Jak uprawiać truskawki”.

Czy uprawiacie truskawki w swoich ogrodach? Jeśli nie, polecamy spróbować – mamy nadzieję, że zachęciłyśmy was do tego i przekonaliście się, że uprawa nie jest trudna.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.