31 05 2021

Maliny – jak uprawiać i odmłodzić maliniak

Marzysz o uprawie własnych malin? Nie wiesz, jak je posadzić, jaką ziemię lubią albo masz już maliny i chcesz je odmłodzić, ale nie masz pojęcia, jak? Rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Na przykładzie naszego starego, zaniedbanego maliniaka powiemy Ci, jak go odmłodzić.

Stare krzewy, słabe owocowanie

W naszym maliniaku rosła odmiana Polana. Jest to odmiana owocująca jesienią, na tegorocznych pędach, ale odpowiednio przycięta powtarza owocowanie.

Nasz maliniak miał już kilkanaście lat i zaczęły się kłopoty: maliny chorowały, krzaki były słabe, nisko rosły a pomiędzy nie wrósł perz i trawa. Tej wiosny (2021 rok) postanowiłyśmy się za niego zabrać i odmłodzić nasze uprawy.

Zwinięte liście chorych malin

Najwygodniej uprawiać maliny w szpalerze, przywiązując je do podpór. Zdecydowanie ułatwia to zbiór owoców – w niektórych przypadkach go w ogóle umożliwia, bo wcale nie łatwo wejść w plątaninę kłujących krzaczków aby zebrać owoce. Taki maliniak był naszym marzeniem od bardzo dawna, lecz ważniejsze obowiązki i pilniejsze sprawy skutecznie blokowały nam możliwość wzięcia się za bary z naszym maliniakiem.

Uprawa malin w skrzyniach

Teraz nareszcie, dzięki męskiej pomocy przy zbijaniu skrzyń, udało nam się wprowadzić zmiany do tej części ogrodu. W ten sposób w miejscu starego maliniaka, stanęły dwie skrzynie z malinami. Część sadzonek zamówiłyśmy, aby odnowić uprawy, a część wykopałyśmy z gruntu – wybierałyśmy młode, żywotne sadzonki, które według nas rokują i jest wysoce prawdopodobne, że będą owocować.

Dlaczego zdecydowałyśmy się na skrzynie? Dla porządku. Skrzynia ogranicza rozrastanie się chwastów i trawy. Nie ma dna – deski są wsadzone w ziemię na głębokość około 15 cm, zabezpieczone od środka folią aby nie niszczyły się zbyt szybko. Ziemia w takiej skrzyni jest oczyszczona, przekopana i nawieziona.

Teraz wystarczy wbić podpory. Nie jest to zawsze konieczne. Polana, na którą się zdecydowałyśmy, nie rośnie aż tak wysoko, aby wymagała podparcia. Jeśli jednak posiadacie lub zamierzacie kupić maliny dwuletnie (owocujące na przełomie czerwca i lipca), wtedy bezwzględnie podpory będą Wam potrzebne.

Posadzone przez nas krzaczki wypuszczą pędy, na których już od sierpnia aż do czasu gdy przyjdą mrozy, będą owoce.

W drugiej skrzyni postanowiliśmy spróbować metody no dig, czyli bez kopania. Zdjęliśmy darń i rozłożyliśmy karton. Zrobiliśmy tak, aby nie przekopywać tego miejsca – przekopywanie i usuwanie perzu oznaczałoby sporo dodatkowej pracy. Kartony pomogą nam w zatrzymaniu wybijających chwastów. Na kartonie rozłożyliśmy ziemię z kompostem i posadziliśmy maliny.

Pamiętajcie, że młodych malin nie sadzi się głęboko. Sadzonki powinny być przysypane cienką – 4-5 centymetrową – warstwą ziemi. Młode maliny trzeba także obficie podlewać.

Czego potrzebują maliny

Maliny – jak większość roślin owocowych – potrzebują stanowiska słonecznego z żyzną i zawsze wilgotną glebą. Krzaczki nie będą owocować dobrze w suchej i przepuszczalnej glebie. Pamiętajcie o tym zakładając maliniak, bo jeśli nie możecie im zagwarantować takich warunków, a bardzo zależy Wam na ich uprawie, będziecie musieli często i sporo podlewać.

Jak odmłodzić maliny

Robiąc przegląd malin, które macie w swoim ogrodzie, przyjrzyjcie się im krytycznym okiem. Nie odmłodzicie starych, zdrewniałych pędów z jednym odrostem – szkoda Waszego czasu i pracy. Do odmłodzenia wybierzecie krzaczki, które mają po kilka młodych pędów, wykopcie je i przed przeniesieniem na nowe miejsce skróćcie długie i grube korzenie, zostawiając choć jeden pąk.

Pamiętajcie, aby wykopanych sadzonek nie zostawiać na słońcu. Umieśćcie je w pojemniku, przysypcie świeżym podłożem i w miarę możliwości szybko posadźcie w nowym miejscu.

Cała nasza wiedza na temat uprawy i cięcia malin znajduje się w książce „Szkoła cięcia 2”. Polecamy i zachęcamy do kupna.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.