31 05 2021

Jak uprawiać maliny, jak odmłodzić maliniak

Czy wiesz jak uprawiać maliny? Jak je posadzić, jaką ziemię lubią, albo masz już maliny i chcesz je odmłodzić, ale nie masz pojęcia, jak? Rozwiejemy Twoje wątpliwości! Na przykładzie naszego starego, zaniedbanego maliniaka powiemy Ci, jak go odmłodzić.

Uwielbiamy maliny i nie wyobrażamy sobie, aby nie było ich w naszym ogrodzie, dlatego mamy całkiem spory maliniak. Aby dobrze owocowały muszą być cięte co roku. Właściwa pielęgnacja, uprawa i cięcie malin są proste, należy pamiętać tylko o tym, że są dwa rodzaje malin: owocujące na pędach dwuletnich i owocujące na pędach jednorocznych. Zanim zatem przystąpisz do cięcia, upewnij się, który rodzaj malin uprawiasz w swoim ogrodzie.

Stanowisko dla malin

Maliny – jak większość roślin owocujących – najlepiej rosną w słońcu, zapewnij im odpowiednie stanowisko, a krzaczki będą pełne smacznych owoców. Jeśli masz taką możliwość, rozważ uprawę malin w szpalerze przywiązanym do podpór, to znacznie ułatwi zbiór owoców. W niektórych przypadkach go w ogóle umożliwi, bo wcale nie łatwo wejść w plątaninę kłujących krzaczków, aby zebrać owoce.

Gleba pod maliny powinna być lekko kwaśna, żyzna. Najlepiej wymieszać ją z kompostem lub obornikiem. Maliny nie lubią gleby suchej i piaszczystej, ani mokrej i ciężkiej. Latem, gdy owocują, pamiętaj o systematycznym podlewaniu.

Jak sadzić maliny

Sadzenie malin polega na umieszczeniu ich w ziemi płytko, pod samą powierzchnią gruntu. Przygotuj zatem szersze i płytsze dołki, na spód których wysyp trochę kompostu. Jeśli zależy Ci na dodaniu obornika, pogłęb dołek, tak, aby po posadzeniu korzenie maliny nie dotykały go. Na korzeniach malin na pewno zobaczysz białe pąki – one powinny znaleźć się 2-3 centymetry pod ziemią. Od razu po posadzeniu zetnij sadzonkę przy samej ziemi.

Jak uprawiać maliny – cięcie malin

Maliny letnie, które owocują na pędach dwuletnich, w czerwcu i lipcu, tniemy wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu nie będą owocowały, a słabe i małe pędy, które wypuszczą, powinieneś usunąć. W kolejnych latach, po owocowaniu, wytnij wszystkie pędy, które owocowały – zostaw tylko 9-10 tegorocznych młodych i silnych. Usunięte pędy koniecznie spal, bo najczęściej są porażone przez groźną chorobę, zamieranie pędów malin, która może się szybko rozprzestrzenić na inne krzewy.

Popularne odmiany malin letnich to: 'Malling Promise’, 'Malling Jewel’, 'Canby’, czy 'Nawojka’.

Maliny jesienne możemy ciąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to wycięcie po owocowaniu wszystkich pędów tuż przy ziemi. Robimy to jesienią. Zaletą tej metody jest to, że pozwala unikać rozprzestrzeniania się chorób. Ponadto jeśli masz duży maliniak, ta metoda znacznie przyspieszy i ułatwi pracę.

Jeśli uprawiasz maliny powtarzające (czyli jesienne), być może zauważyłeś już, że owoce, które rodzą, znajdują się tylko w górnej części krzewu. Właściwym cięciem możesz sprawić, że dolna część krzewu także wyda owoce w kolejnym roku, na początku lata. W tym celu wiosną zetnij górną część pędów, na której były owoce ubiegłej jesieni. To właśnie drugi sposób cięcia malin powtarzających.

Popularne odmiany malin jesiennych to: 'Polana’, 'Heritage’, 'Pokusa’, czy 'Poranna Rosa’.

Dokładne opisy cięcia i uprawy malin, wraz z wyraźnymi rysunkami, znajdują się w naszej książce „Szkoła cięcia 2”. Sprawdź koniecznie. W książce znajdziesz opisy cięcia aż 45 roślin owocowych, uprawianych w polskich ogrodach. Kliknij w poniższą grafikę i sprawdź szczegóły.

Jak ciąć rośliny owocowe, jak uprawiać rośliny owocowe

Dlaczego maliny nie owocują

W naszym ogrodzie rośnie odmiana 'Polana’. Krzewy malin w naszym maliniaku były już stare; miały po kilkanaście lat i zaczęły sprawiać kłopoty – maliny chorowały, krzaki były słabe, nisko rosły, a pomiędzy nie wrósł perz i trawa. Postanowiłyśmy się zabrać za nasze krzewy malin i odmłodzić je.

jak uprawiać maliny, maliniak
Maliniak w ogrodzie w Filipowicach przed odmłodzeniem

jak uprawiać maliny owocowanie
Zwinięte liście chorych malin

Uprawa malin w skrzyniach

Dzięki męskiej pomocy przy zbijaniu skrzyń, udało nam się wprowadzić zmiany do tej części ogrodu. W ten sposób w miejscu starego maliniaka, stanęły dwie skrzynie z malinami. Część sadzonek zamówiłyśmy, aby odnowić uprawy, a część wykopałyśmy z gruntu – wybierałyśmy młode, żywotne sadzonki, które według nas rokują i jest wysoce prawdopodobne, że będą owocować.

jak posadzić maliny

Dlaczego zdecydowałyśmy się na skrzynie? Dla porządku. Skrzynia ogranicza rozrastanie się chwastów i trawy. Nie ma dna – deski są wsadzone w ziemię na głębokość około 15 cm, zabezpieczone od środka folią, aby nie niszczyły się zbyt szybko. Ziemia w takiej skrzyni jest oczyszczona, przekopana i nawieziona.

jak uprawiać maliny w skrzyniach

Teraz wystarczy wbić podpory, choć nie jest to zawsze konieczne. Polana, na którą się zdecydowałyśmy, nie rośnie aż tak wysoko, aby wymagała podparcia. Jeśli jednak posiadasz lub zamierzasz kupić maliny dwuletnie (owocujące na przełomie czerwca i lipca), wtedy bezwzględnie podpory będą Ci potrzebne.

Posadzone przez nas krzaczki wypuszczą pędy, na których już od sierpnia, aż do czasu gdy przyjdą mrozy, będą owoce.

W drugiej skrzyni postanowiliśmy spróbować metody no dig, czyli bez kopania. Zdjęliśmy darń i rozłożyliśmy karton. Zrobiliśmy tak, aby nie przekopywać tego miejsca – przekopywanie i usuwanie perzu oznaczałoby sporo dodatkowej pracy. Kartony pomogą nam w zatrzymaniu wybijających chwastów. Na kartonie rozłożyliśmy ziemię z kompostem i posadziliśmy maliny.

Jak uprawiać maliny, metoda no dig

Pamiętaj, że młodych malin nie sadzi się głęboko. Sadzonki powinny być przysypane cienką – 4-5-centymetrową – warstwą ziemi. Młode maliny trzeba także obficie podlewać.

Jak odmłodzić maliny

Robiąc przegląd malin, które masz w swoim ogrodzie, przyjrzyj się im krytycznym okiem. Nie odmłodzisz starych, zdrewniałych pędów z jednym odrostem – szkoda Twojego czasu i pracy. Do odmłodzenia wybierz krzaczki, które mają po kilka młodych pędów, wykop je i przed przeniesieniem na nowe miejsce skróć długie i grube korzenie, zostawiając choć jeden pąk.

Pamiętaj, aby wykopanych sadzonek nie zostawiać na słońcu. Umieść je w pojemniku, przysyp świeżym podłożem i w miarę możliwości szybko posadź w nowym miejscu.

Zmagania z naszym mailiniakiem można zobaczyć także na naszym kanale na YouTube, w odcinku Maliny – jak uprawiać i odmładzać maliniak

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mirek

  Świetny pomysł z malinami w skrzyniach. Dziękuję za poradę. Planuję zrobić w ten sam sposób 🙂

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.