21 05 2021

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi pojawia się w ogrodzie na stosunkowo krótki czas, bo już w lipcu nie ma po nim śladu. To taki polski superfoods – w swoim składzie zawiera więcej siarki niż zwykły czosnek, a jednocześnie ma tę ogromną zaletę, że mniej obciąża żołądek i wątrobę.
Wiemy, że chcecie go uprawiać, ale zdarza się, że macie z tym problemy. W naszym ogrodzie roślina ta ma się bardzo dobrze, chętnie Wam o nim opowiemy.

Czosnek niedźwiedzi od zwykłego czosnku różni się tym, że nie wykształca dużych główek z podziałem na ząbki, jego cebulki są dość niewielkie i położone głęboko pod ziemią, ale to nie ma większego znaczenia, bo zjadamy jego młode liście. Są praktycznie bezzapachowe, lecz roztarte w dłoniach lub nadgryzione, zaczynają pachnieć mocniej.

Można go czasem pomylić z konwalią majową, dlatego trzeba uważać, bo konwalia jest trująca.

Skąd wzięła się nazwa czosnku niedźwiedziego?

Jeśli macie podejrzenia, że nazwa jest jakoś związana z niedźwiedziami, to macie rację. Liście tego czosnku pojawiają w tym samym czasie, w którym niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego. Dawniej wierzono, że niedźwiedzie jedzą wiosną liście czosnku, który dzięki swoim właściwościom pomaga im oczyścić układ pokarmowy i odzyskać wigor po zimie.

Czosnek niedźwiedzi doskonale zadarnia

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi naturalnie występuje w lasach. Musicie wiedzieć jednak, że stamtąd nie możecie go pozyskać – jest pod ochroną. Jego sadzonki możecie kupić np. na targu, jest także w naszej szkółce Byliny Lucyny. Kupując sadzonki, zwróćcie uwagę, aby czosnek miał korzenie – choćby niewielkie. Cebula tej rośliny nie wygląda jak np. u tulipanów – jest podłużna i biała – przypomina bardzo mały por.

Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym o zasobnej, żyznej, zawsze lekko wilgotnej glebie. Można go zbierać zanim zakwitnie, wtedy jego liście są soczyste i miękkie. Po zakwitnięciu liście stają się twarde, łykowate i pozbawione swoich cennych właściwości. Niemniej wciąż stanowi ozdobę ogrodu i cieszy drobnymi, gwiazdkowatymi kwiatuszkami.
Czosnek niedźwiedzi bardzo intensywnie się rozsiewa i doskonale zadarnia. W naszym ogrodzie jest już łan sporej wielkości, który wyrósł z dwóch niewielkich cebulek!

Gdy zanadto rozpanoszy się w Waszym ogrodzie, wystarczy ściąć krótko wszystkie liście, aby osłabić cebulki.

Jeśli zaś chcecie go przenieść w nowe miejsce, zróbcie to wcześnie, gdy tylko liście wzejdą nad ziemię. Cebulki łatwiej się wtedy ukorzenią. W nowym miejscu posadźcie je tak głęboko, aby cała biała część liści znalazła się pod ziemią. Jeśli zatem sadzicie sadzonki starsze, musicie wsadzić je głębiej. Najlepiej jednak przyjmują się sadzonki młode, tym starszym od razu po posadzeniu trzeba czasem usunąć niektóre liście, aby roślina nie mdlała, co jednocześnie osłabi niestety cebulę. Czosnek można rozmnażać też z siewu, ale jego nasiona bardzo długo przelegują, bo około roku i dopiero potem kiełkują.

Jak zbierać czosnek niedźwiedzi

Jeśli chcecie co roku cieszyć się poletkiem czosnku niedźwiedziego, pamiętajcie, aby podczas zbiorów nie ścinać wszystkich liści – zostawcie minimum 1-2 liście u każdej rośliny. To właśnie liście zasilają cebule i sprawiają, że w kolejnym roku także będziecie się cieszyć czosnkiem niedźwiedzim z własnego zbioru.

Wszystkich, którzy czują niedosyt zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku na temat uprawy czosnku niedźwiedziego.

Lubicie czosnek niedźwiedzi? Macie go w swoim ogrodzie? Napiszcie w komentarzu jak wykorzystujecie go w kuchni.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.