20 05 2021

Rośliny miododajne – nasze TOP 6

Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę. Pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki od herbaty, przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej.*

Piszemy o tym, bo dziś, 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Od kilku lat coraz więcej mówi się na temat tego, że pszczoły wymierają w zastraszającym tempie.


„Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!” Albert Einstein.

My, ogrodnicy, doskonale wiemy o tym, jak duże znaczenie dla środowiska naturalnego mają pszczoły. Wbrew pozorom każdy z nas może przyczynić się do tego, aby pszczołom pomagać, jest to naprawdę proste. Jak to zrobić?

Rośliny miododajne

Posadź w swoim ogrodzie rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły i inne owady zapylające do Twojego ogrodu.
Przedstawiamy naszą subiektywną listę Top 6 takich roślin.

Budleja Davida 'Black Knight’

Budleja Davida (omżyn) jest cennym krzewem ze względu na późną porę kwitnienia (lato-jesień) i atrakcyjny kształt. Jest nazywana krzewem motylim, gdyż na jej kwiatach ciągle widać dziesiątki motyli, które obsiadają ją z powodu cennego nektaru. Kolejną jej zaletą jest piękny zapach, dlatego warto sadzić ją w miejscach, w których często przebywamy.

Odmiana ‘Black Night’ wyróżnia się ciemnofioletowymi kwiatami, najciemniejszymi wśród budlei. Kwiaty zebrane są w wydłużone, stożkowe kwiatostany wyrastające na końcach tegorocznych gałązek.

Aby krzew obficie kwitł, należy co roku wczesną wiosną przyciąć wszystkie pędy miej więcej 30 cm nad powierzchnią gruntu. Jeśli tego nie zrobimy, budleja będzie miała coraz mniej kwiatów, które na dodatek będą niewielkie. Podczas kwitnienia stopniowo ścinamy przekwitające kwiatostany, co pobudza krzew do tworzenia nowych pąków’’

Najlepiej czuje się w słonecznym, zacisznym miejscu, w ciepłej, przepuszczalnej, żyznej glebie o odczynie obojętnym. Nie lubi gleb ciężkich, zimnych, mokrych ani nawet okresowo zamakających.

Na zimę obsypujemy krzew kopczykiem kory, kompostu lub odkwaszonego torfu wysokości 40 cm. Wiosną kopczyk rozgarniamy, nawozimy budleję Azofoską i przycinamy.

Dzielżan 'Ranchera’

Jego zaletą jest zwarty pokrój i niski wzrost (od 0,2-0,5 m) oraz piękny czerwony kolor, a także przyjemny zapach. Zaczyna kwitnąć w sierpniu, a potem jego kwiaty rozwijają się stopniowo aż do października. Dzięki temu jest wspaniałą ozdobą późnoletniego i jesiennego ogrodu.

Oryginalne koszyczkowe kwiaty dzielżana ‘Ranchera’ składają się z dwóch rodzajów kwiatów- języczkowych (czerwonych) i rurkowych, które zmieniają barwę od seledynowej, poprzez śliwkową aż do żółtej.

Jeżówka 'Alba’

Jeżówka ‘Alba’ ma piękne duże, białe kwiaty języczkowate, otaczające nastroszony, kolczasty, pomarańczowo-brązowy środek. Wyrastają na wyprostowanych łodygach. Długo kwitnie, nie wymaga podpierania.

Jeżówki to grupa roślin należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae), są bardzo cenione i chętnie uprawiane w ogrodach. Mają okazałe kwiaty z charakterystycznym wypukłym koszyczkiem, przypominającym nastroszonego jeża – stąd też ich nazwa.

Kwitnienie rozpoczyna się w końcu lipca i potrafi trwać nawet do listopada, ale konieczne jest usuwanie przekwitłych pędów kwiatowych. Dużą zaletą kwiatów jeżówek jest też ich miododajność oraz trwałość.

Uprawa jeżówek nie jest trudna, lubią stanowiska słoneczne do lekkiego półcienia. Dzięki silnemu systemowi korzeniowemu dają sobie radę nawet na słabszych glebach, jednak ich preferencje to gleba żyzna i przepuszczalna. Źle znoszą przesadzanie.

Korzenie i kłącza są jadalne, po wysuszeniu stosowane w ziołolecznictwie celem podniesienia odporności.

Jeżówki należą do roślin dających samosiewy, lecz wówczas może wystąpić zmienność cech, zwłaszcza u nowych odmian. Są w pełni mrozoodporne.

Zastosowanie dla jeżówek to przeważnie rabaty bylinowe, głównie w założeniach naturalistycznych oraz ogrodach ziołowych. Najefektowniej wyglądają posadzone w grupie. Ze względu na dużą trwałość często wykorzystuje się je w kompozycjach jako kwiaty cięte, zarówno świeże, jak i po zasuszeniu wspomnianych wcześniej „jeżyków”.

’Kocimiętka Fassena’

Jedna z najdłużej kwitnących bylin, dekoracyjna przez cały sezon. Szarozielone liście i lawendowe kwiaty są pachnące i aromatyczne. Jest rośliną uniwersalną, nadającą się na rabaty, obwódki, do sadzenia jako wypełnienia w dużych nasadzeniach. Niezastąpiona w każdym ogrodzie. Miododajna.

Po przekwitnięciu kocimiętkę należy przyciąć, aby zakwitła ponownie.

Penstemon palczasty

Penstemon palczasty ‘Husker Red’ ma przez cały rok bardzo ładne, purpurowe liście. Purpurowe są także łodygi, na których od czerwca do października rozwijają się różowobiałe kwiaty. Dobrze rośnie w słońcu, na glebie średnio żyznej, raczej suchej. Częściowo zimozielony. Pięknie wygląda na rabacie bylinowej, wśród innych kwitnących roślin o dużych kwiatach oraz traw, można go sadzić w środku lub nawet z tyłu rabaty, gdyż podczas kwitnienia osiąga wysokość 100 cm. Ciekawie wygląda na rabacie żwirowej, jest wytrzymały na ostre słońce i brak wilgoci. Może również rosnąć w lekkim cieniu.

Żywokost wielkokwiatowy

Żywokost wielkokwiatowy jest bardzo dobrą rośliną okrywową na miejsca lekko ocienione. W maju rozwijają się kremowe kwiaty, ozdobne także w pąkach, które są lekko zaczerwienione. Przez cały sezon do jesieni ozdobą tego żywokostu są ładne zielone liście, które są cennym surowcem do sporządzania gnojówek. Liście można ścinać kilka razy w sezonie, bowiem bardzo szybko odrastają nowe. Nie ma prawie żadnych wymagań co do gleby, odpowiadają mu miejsca zarówno słoneczne, jak i półcieniste.
Z naszych doświadczeń wynika, że rośliny (np. pelargonie i inne balkonowe) systematycznie podlewane rozcieńczoną gnojówką z żywokostu wspaniale rosną, obficie kwitną i nie chorują. Ścięte liście żywokostu wzbogacają kompost.

Poidło dla owadów

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić dla pszczół oraz innych owadów zapylających jest poidełko. Spracowane i przemierzające wiele kilometrów owady muszą pić. Postaw im więc poidło – a najlepiej kilka – w miejscu zacienionym i spokojnym, w niewielkiej odległości od swoich miododajnych roślin, aby mogły odpocząć i napić się.

Możesz kupić takie poidło, ale zrobienie go jest dziecinnie proste. Jeśli masz jakieś podstawki pod doniczki lub spodeczki, wykorzystaj je. Pamiętaj, aby pojemniki były szerokie i płaskie, lecz na tyle głębokie, aby woda z nich nie wyparowała zbyt szybko w wysokiej temperaturze.

Zadbaj o to, aby pszczoła miała gdzie usiąść aby się napić. W tym celu znajdź np. otoczaki lub kawałki drewna, szyszki, korę lub inne naturalne materiały, które ułożysz w naczyniu. Powinny wystawać nad powierzchnię wody.

I tak naprawdę to tyle. Pamiętaj tylko aby uzupełniać wodę.

A jeśli chcesz mieć wyżej wymienione i inne rośliny miododajne w swoim ogrodzie, to zapraszamy Cię do naszej szkółki roślin Byliny Lucyny. Zamówienia można składać od 15 sierpnia 2021 r.

*http://www.uratujpszczole.pl/ciekawostki_o_pszczolach

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.