07 04 2021

Korona wrzecionowata

Drzewka owocowe szczepione na podkładkach karłowych i półkarłowych najlepiej owocują, gdy nadamy im kształt wrzecionowaty. Taka forma gwarantuje, że wszystkie konary i gałęzie będą dobrze oświetlone przez słońce, a samo drzewko nie zajmie dużo miejsca i z powodzeniem zmieści się w niewielkim ogrodzie. Zbieranie owoców jest bardzo łatwe.

Usuwamy gałązki, które wyrastają z przewodnika pod kątem ostrym. Położone najniżej gałęzie powinny być najdłuższe, a te wyrastające coraz wyżej powinny być coraz krótsze. Przewodnik przywiązujemy do palika po to, by drzewko miało solidne oparcie.

Aby utrzymać koronę wrzecionowatą, musimy co roku tak przycinać gałęzie, aby zachować ich piętrowe ułożenie, wycinając wszystkie pędy, które zaczynają rosnąć w górę, zagęszczają koronę, pilnować, by te najwyżej położone były krótkie i nie pozwolić, aby zdominowały je „wilki”. Jeśli macie drzewko o bezładnej, zagęszczonej, rozwichrzonej koronie, możecie spróbować stopniowo, powiedzmy w ciągu dwóch lat, nadać mu kształt wrzeciona. Ustalcie najpierw, gdzie będą poszczególne piętra, wybierzcie najbardziej poziomo rosnące konary i w oparciu o nie kształtujcie wrzeciono.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.