Drzewka owocowe szczepione na podkładkach karłowych i półkarłowych najlepiej owocują, gdy nadamy im kształt wrzecionowaty. Taka forma gwarantuje, że wszystkie konary i gałęzie będą dobrze oświetlone przez słońce, a samo drzewko nie zajmie dużo miejsca i z powodzeniem zmieści się w niewielkim ogrodzie. Zbieranie owoców jest bardzo łatwe.

Usuwamy gałązki, które wyrastają z przewodnika pod kątem ostrym. Położone najniżej gałęzie powinny być najdłuższe, a te wyrastające coraz wyżej powinny być coraz krótsze. Przewodnik przywiązujemy do palika po to, by drzewko miało solidne oparcie.
Aby utrzymać koronę wrzecionowatą, musimy co roku tak przycinać gałęzie, aby zachować ich piętrowe ułożenie, wycinając wszystkie pędy, które zaczynają rosnąć w górę, zagęszczają koronę, pilnować, by te najwyżej położone były krótkie i nie pozwolić, aby zdominowały je „wilki”. Jeśli macie drzewko o bezładnej, zagęszczonej, rozwichrzonej koronie, możecie spróbować stopniowo, powiedzmy w ciągu dwóch lat, nadać mu kształt wrzeciona. Ustalcie najpierw, gdzie będą poszczególne piętra, wybierzcie najbardziej poziomo rosnące konary i w oparciu o nie kształtujcie wrzeciono.
