22 02 2021

Już niebawem się obudzą!

Przez ostatnie dziesięć dni poruszałam się po ogrodzie ciągle tym samym szlakiem. Wydeptałam nawet ścieżkę. Uparcie oglądałam pąki na najwcześniejszych krzewach.

Zaczynałam od ogródka przed domem, gdzie rośnie kalina bodnantska ‘Dawn’, potem przenosiłam się do ogrodu skalnego, aby zobaczyć, czy nie pękł któryś z pąków na wawrzynku wilczełyko ‘Rubra’, następnie podchodziłam do oczaru, no i oczywiście do dereni właściwych.

Na pewno znacie tę obsesję nawiedzającą niecierpliwych ogrodników pod koniec zimy. Ja co roku mówię sobie, że trzeba się zdać na przyrodę, która żyje własnym rytmem, ale mimo to, łażę niecierpliwie po ogrodzie każdego dnia i modlę się o chociażby jeden marny kwiatuszek.No i wreszcie coś się budzi! Ale, mówię sobie, spokojnie, to tylko kilka nabrzmiałych  pączków na krzewach, których kwiaty lubią zimno. Dobre i to!

Już niedługo rozwiną się takie piękne kwiaty

Na kalinie widać wyraźnie mocno zaróżowione pąki. Mam nadzieję, że lada dzień się rozwiną, tym bardziej, że meteorolodzy zapowiadają kilkanaście dni ładnej pogody. Na gałązkach widać także zbrązowiałe kwiaty, które rozwinęły się w listopadzie, a potem zmarzły. Lubię kalinę ‘Dawn’ właśnie za to, że już w listopadzie zapowiada wiosnę, potem zasypia i na przedwiośniu szybko zaczyna żyć od nowa. Kwiaty ma czarujące, różowe i różowobiałe, a pączki czerwone, a potem różowe. Widać je doskonale, bo gdy kwitnie, nie ma jeszcze liści. A na dodatek pięknie pachnie.

Pąki na mojej kalinie bodnantskiej 'Dawn’

Najładniejszy z moich wawrzynków wilczełyko rośnie obok wielkiego głazu. Przywiozłam go wiele lat temu z Litomyśla, z tamtejszej szkółki. Jest niewielki, prawie wcale nie przyrasta, z czego bardzo się cieszę, gdyż w ogrodzie skalnym większe krzewy nie mają racji bytu. Poza tym wawrzynki nie przepadają za przycinaniem. Mój krzaczek jest wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że ma bardzo ciemne, purpurowe kwiaty. Na tle jasnej skałki wyglądają wspaniale. Ta odmiana nazywa się ‘Rubra’, nigdy nie spotkałam jej w sprzedaży w Polsce. Niebawem pączki się rozwiną i kwiaty będą takie, jak na zdjęciu. No i będą pachnieć.

Rozkwitnięty wawrzynek wilczełyko 'Rubra’

Na takie kwiaty wawrzynka wilczełyko trzeba będzie jeszcze poczekać

Na takie kwiaty wawrzynka wilczełyko trzeba będzie jeszcze poczekać

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.