17 02 2021

W lutym rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów

Przy ładnej, suchej, słonecznej pogodzie (bez mrozu) możecie rozpocząć wycinanie starych konarów drzew ozdobnych i owocowych, prześwietlanie koron i usuwanie odrostów z pnia.

Można także rozpocząć odmładzanie starych żywopłotów liściastych i cięcie najbardziej odpornych na zimno drzew i krzewów owocowych – jabłoni, grusz, porzeczek i agrestu.

Druga połowa miesiąca to ostatni „dzwonek” na cięcie aktinidii i winorośli, gdyż późniejsze cięcie spowoduje wyciek soków.

Pod koniec miesiąca przycinamy gałązki krzewów balkonowych przechowywanych w piwnicach (m.in. fuksji, szafirowej burzy, lantany) i przenosimy je do jaśniejszych pomieszczeń.

Jak widać, w lutym mamy już sporo pracy z sekatorem; lepiej nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę i rozłożyć prace na kilka dni. Przed przystąpieniem do cięcia koniecznie sprawdźcie, czy wasze sekatory są dobrze naostrzone i naoliwione, aby cięcie było łatwe i bezpieczne, oraz, aby gałęzie po wykonaniu cięcia miały równe, proste brzegi.

Do pomocy przynieście drabinę, którą – o ile ziemia nie jest zupełnie zamarznięta – bezpieczniej jest ustawić na szerokich deskach; dzięki temu nogi drabiny nie zapadną się w mazistej ziemi.

Przy cięciu większych konarów pamiętajcie o zasadzie, że najpierw nacinamy gałąź od dołu, bliżej pnia, a następnie od góry, parę centymetrów dalej – ta technika pozwala uniknąć dużych ran drzew, powstających, gdy w trakcie cięcia odcinana gałąź pod swoim ciężarem pęka i odłamuje spory kawałek kory. Przy usuwaniu bardzo dużych konarów lepiej poprosić o pomoc kogoś z większym doświadczeniem, oraz za pomocą lin asekurować odcinaną gałąź. Warto też przed przystąpieniem do akcji rozejrzeć się wokół i sprawdzić, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa i czy przypadkiem odcięta gałąź, upadając, nie połamie cennych dla nas roślin.

Większe rany możemy zasmarować farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego lub maścią ogrodniczą. Pamiętajcie, że lepiej ciąć partiami, co jakiś czas sprawdzając z oddali efekt swojej pracy, niż od razu uciąć za dużo, bo wtedy niewiele już można zrobić.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.