17 02 2021

Odmładzamy sansewierię

Rośliny domowe, które starzeją się lub są za duże, trzeba odmłodzić, czyli po prostu zrobić z nich sadzonki, które dadzą początek nowym, zdrowym i silnym roślinom. Sadzonki uzyskujemy na 3 sposoby: przez podział, z liści lub z pędów.

Poniżej znajdziecie szczegółową instrukcję rozmnażania sansewierii przez podział, ale możecie ją również rozmnożyć z sadzonek liściowych.

Nasza sansewieria tak wysoko urosła, że przewraca się, a ponadto pędy tak szczelnie wypełniają doniczkę, że nie można jej podlać. Już w zeszłym roku próbowałam trzymać sansewierię na podłodze, ale i tutaj zawsze trzeba ją było o coś oprzeć. Mogłabym ją odmłodzić przez odpowiednie przycięcie, ale lepszy jest sposób bardziej radykalny, czyli wyjęcie rośliny z dotychczasowej doniczki, podzielenie jej i posadzenie młodych części od nowa.

Postanowiłam, że odmłodzoną sansewierię posadzę do tej samej doniczki, bo przecież roślina będzie mniejsza.

Lucyna Grabowska

1 Wielka, przewracająca się sansewieria musiała zawsze być o coś oparta. Tu stoi w kącie parapetu.

2 Po wyjęciu z doniczki okazało się, że bryła korzeniowa jest bardzo zbita, a korzenie nie mają już miejsca na rozrastanie się.

3 Na brzegach bryły widoczne są najmłodsze przyrosty – ich kłącza są jasne, a liście znacznie krótsze i ładnie wybarwione. Z nich powstanie nowa, mniejsza sansewieria. Niektóre młode pędy udało się oddzielić ręką.

4 Aby nie ułamać grubych, jasnych kłączy postanowiłam odciąć je nożem.

5 Tak wygląda młody pęd sansewierii. Jeśli chcielibyście uzyskać więcej młodych roślin, możecie posadzić do doniczek tylko po jednym pędzie i czekać aż się rozrosną. Ja postanowiłam przygotować więcej takich odnóżek i posadzić je do jednej doniczki.

6 Tu wyraźnie widać różnicę między starymi i nowymi pędami sansewierii. Po lewej stara część – jej korzenie są sczerniałe, zbite i nie dadzą się podzielić, liście utraciły atrakcyjną barwę, nie ma na nich charakterystycznego wzorku, są bardzo ciemne. Po prawej stronie oddzielone młode pędy z jasnymi kłączami, sprężystymi korzeniami i ładnie wybarwionymi liśćmi.

7 Teraz pora na przygotowanie doniczki. Na dno umytej, dotychczasowej doniczki wsypuję warstwę drenażu. Ja miałam pod ręką grubszy żwir, który używam do wykładania ścieżek na skalniaku.

8 W innej, większej doniczce przygotowuję mieszankę ziemi kwiatowej z piaskiem w stosunku 4:1 i dosypuję garść rozdrobnionej gliny, gdyż sansewieria lubi ziemię przepuszczalną. Glina jest potrzebna po to, by nieco związać cząsteczki podłoża. W zbyt luźnym podłożu nowo posadzone pędy sansewierii będą się przewracać.

9 Po wymieszaniu podłoża, przesypię je do doniczki, w której będę sadzić młode pędy.

10 Przed sadzeniem przymierzam, czy dobrze zaplanowałam głębokość sadzenia – po posadzeniu dolna, biała część pędu powinna znaleźć się pod ziemią.

11 Pędy sansewierii podczas sadzenia trudno jest utrzymać w pozycji pionowej, najlepiej poprosić o pomoc kogoś z domowników.

12 Na szybsze ukorzenienie się młodych pędów korzystnie wpływa związanie ich tasiemką. Na końcu ugniatamy ziemię i podlewamy, ale nie za dużo, tylko tyle, żeby ziemia szybciej osiadła. Sansewieria nie lubi dużo wody. Latem podlewamy ją nie częściej niż co tydzień, zimą co dwa tygodnie.

13 Odmłodzona sansewieria jest o pół metra niższa od tej starej, ma piękne liście i dosyć miejsca w doniczce.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.