17 02 2021

Jak ciąć aktinidię

Jeśli chcecie latem zrywać pyszne owoce aktinidii (kiwi), musicie co roku ciąć krzewy, aby nie dopuścić do ich zagęszczenia. Aktinidię tniemy właśnie teraz, w lutym. Nie odkładajcie cięcia, bo wkrótce zaczną krążyć soki i wasza aktinidia podczas cięcia będzie płakać (z każdej ranki będą wyciekać soki), a to może być dla kiwi niebezpieczne.

Przycinanie aktinidii to nic trudnego, chwyćcie zatem dobrze naostrzony sekator i przekonajcie się sami.
Oto sposób na cięcie aktinidii zaniedbanej, która ma masę splecionych pędów, a rodzi mało owoców. 
 Na krzewie są dwa rodzaje pędów: długie i wyrastające z nich krótkie. Owoce zawiążą się na pędach krótkich, więc dbajcie o to, by na krzewie tych krótkich gałązek było jak najwięcej. Zatem zostawicie w spokoju krótkie gałązki (skróćcie tylko te, które mają więcej niż 20 cm długości),a zajmijcie się tymi bardzo długimi. Całkiem gołe wytnijcie zupełnie, a te, na których przy nasadzie są krótkie gałązki owoconośne, skróćcie do 60-80 cm. Wytnijcie gałązki pokładające się na ziemi i gałązki nadmiernie zagęszczające krzew. 

Aby jeszcze bardziej ułatwić Wam zrozumienie zasad cięcia, przygotowaliśmy krótki filmik instruktażowy o tym, jak ciąć aktinidię:

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.