10 01 2021

Piwonia krzewiasta – uprawa

Piwonia krzewiasta jest kuzynką piwonii ogrodowej, jednak zdecydowanie się od niej różni i jest marzeniem wielu ogrodników – można powiedzieć, że należy do ogrodowej arystokracji. Choć jej uprawa nie jest trudna, to może się wiązać z niespodziankami.

Piękny kwiat piwonii drzewiastej

Piwonie drzewiaste, nazywane też krzewiastymi, tworzą zdrewniałe gałązki i osiągają 1-1,5 m wysokości. Wiosną z nagich pędów wyrastają liście i ogromne, tajemniczo postrzępione bordowe pąki, które następnie rozwijają się w przecudnej urody olbrzymie kwiaty. Piwonie drzewiaste nie są tak popularne, jak piwonie bylinowe, ale w ostatnich latach stają się modne zarówno wśród bardziej zaawansowanych ogrodników, jak i nowicjuszy.

Ja uwielbiam ich różowe, czerwone, białe i żółte kwiaty, które są dobrze widoczne na wyprostowanych gałązkach, bowiem ich średnica dochodzi do 20 cm, a nieraz jest jeszcze większa.

Kupuj szczepioną piwonię

Kupując piwonię krzewiastą upewnij się, czy nie pochodzi z siewu i jest uzyskana ze szczepienia.

To bardzo ważne, bo piwonie krzewiaste wyprodukowane z nasion wyrastają wprawdzie na dość okazałe krzaki, ale ich kwiaty rozwijają się dopiero po siedmiu latach, są małe, mają niezbyt dobrze wykształcone płatki, a kolory są bure – niby bordowe, niby różowe. Kupuj tylko piwonie szczepione, zakwitną po dwóch, trzech latach.

Uprzedzam, nie są tanie, ale z roku na rok ceny robią się bardziej przystępne, bo importerzy sprowadzają ich coraz więcej. Każda roślina powinna być zaopatrzona w etykietę, choć prawdę mówiąc, zdarzyło mi się niejeden raz, że kwiaty były zupełnie innego koloru, niż na obrazku. Każda piwonia krzewiasta jest piękna, tylko trzeba właściwie ją posadzić, a potem umiejętnie pielęgnować.

Piwonia krzewiasta to polska nazwa rośliny Paeonia suffruticosa. Natomiast popularnie używa się nazwy piwonia krzewiasta (lub drzewiasta) dla różnych piwonii, które mają formę krzewu – do tej grupy zalicza się następujące piwonie: Paeonia suffruticosa, Paeonia arborescens, Paeonia delavayi i Paeonia lutea.

Sadzenie piwonii

Dobrze zastanów się nad wyborem miejsca, bo piwonia krzewiasta nie lubi przesadzania, natomiast bardzo lubi mieć ciepło, zacisznie i słonecznie. Z tymi piwoniami jest podobnie, jak z innymi krzewami, bardzo dobrze prezentują się, gdy dwa, trzy krzewy rosną obok siebie.

Piwonia drzewiasta nieraz wymaga podpierania

Dla piwonii przygotuj glebę o dużej zawartości próchnicy, żyzną, przepuszczającą wilgoć, łatwo nagrzewającą się. Dół musi być głęboki i szeroki, mimo, że na początku sadzonka ma stosunkowo mały system korzeniowy. Najlepiej wypełnić go ziemią kompostową o odczynie obojętnym (6,5-7 pH). Dobrym okresem na sadzenie jest lato, ale jeśli kupisz piwonię krzewiastą wiosną, nie męcz jej w doniczce, tylko posadź i dbaj, by miała zawsze wilgoć.

Sadzonkę umieść w dołku ukośnie i tak głęboko, by miejsce szczepienia znalazło się kilkanaście centymetrów pod powierzchnią ziemi. Taki sposób sadzenia spowoduje, że piwonia lepiej i szybciej się zagęści, a tym samym będzie w krótszym okresie miała więcej kwiatów.

Jak dbać o piwonie

Jeśli chcesz cieszyć się wspaniałymi kwiatami, pamiętaj o podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych.

 • Glebę pod piwonią okrywaj warstwą kory, by nie wysychało podłoże. Podlewaj ją, ale nie przelewaj.
 • Ważna jest dla niej dostateczna ilość wody w czasie kwitnienia; gdy ma pod dostatkiem wilgoci, kwitnie dłużej.
 • Dokarmiaj krzew nawozami do roślin kwitnących, a więc o większej zawartości fosforu i potasu, natomiast o zmniejszonej zawartości azotu. Podsypuj nawóz wiosną i na początku lata, by roślina zdążyła przygotować się do zimy.
 • Na zimę otul piwonię włókniną, chochołem ze słomy, albo obwiąż wokół krzewu gałązki iglaste. Wiosną zdejmuj okrycie na raty, i nie wyrzucaj go, by było pod ręką na wypadek nawrotu przymrozków. Ja nieraz zdejmuję i nakładam okrycie piwonii kilka razy. Warto to robić, bo właśnie wiosną najbardziej na przemarznięcie narażone są pąki kwiatowe.

Zobacz jak uprawiać, sadzić i dzielić popularne piwonie chińskie na naszym kanale na YouTube. Czekają tam aż dwa filmy o tych pięknych roślinach. „Piwonie – uprawa, sadzenie, dzielenie” oraz „Jak uprawiać i z czym łączyć piwonie”.

O tym jak ciąć piwonię drzewiastą przeczytasz w artykule Cięcie piwonii drzewiastej oraz w naszej książce „Szkoła cięcia”.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +