10 01 2021

Kompostowanie trawy

Skoszoną trawę możesz wykorzystać do różnych celów. Kilkucentymetrowa warstwa rozłożona pod drzewami owocowymi, ozdobnymi, a także pod krzewami dobrze spełnia rolę ściółki i zabezpiecza korzenie przed wysychaniem, a potem stopniowo rozkłada się i wzbogaca w próchnicę górną warstwę gleby.

Możesz przeznaczyć ją na kompost, ale nie wolno wysypywać na pryzmę świeżo skoszonej trawy, gdyż wkrótce utworzy się z niej zbita, zlepiona warstwa, nie przepuszczająca powietrza ani deszczu i zahamuje procesy „przerabiania” kompostu znajdującego się pod spodem.

Trawę trzeba do kompostowania przygotować.Po skoszeniu powinna Świeżo skoszona trawa nie nadaje się na kompost. Trzeba ją lekko podsuszyć, wymieszać z chrustem lub gazetami, by móc ułożyć z niej pryzmę.przez kilka dni przeschnąć. W tym celu co jakiś czas przemiszaj ją widłami. Następnie wymieszaj trawę z drobnymi gałązkami i liśćmi po to, by ją rozluźnić. Możesz też owijać naręcza trawy gazetami. Z tak przygotowanej trawy ułóż pryzmę.

Na spód daj warstwę gałęzi. Dodaj trochę gotowego kompostu, w którym są pożyteczne organizmy, przyspieszające procesy rozkładu. Następnie układaj na przemian mniej więcej 20-centymetrowe warstwy podsuszonej, wymieszanej z chrustem trawy i cieńsze, 5-centymetrowe, ziemi ogrodowej. Na warstwy trawy rozsypuj około 0,5 kg wapna ogrodniczego. Po kilku miesiącach częściowo rozłożony kompost z trawy możesz dodawać do normalnego kompostu przy okazji przerzucania pryzmy.

Jest też prostszy sposób. Skoszoną trawę możesz dokładać także do zwykłej pryzmy kompostowej, jednak jej warstwy nie mogą być zbyt grube, a trawa musi być lekko przesuszona i wymieszana z chrustem.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.