10 01 2021

Jak zabezpieczyć powojniki na zimę

Nie wszystkie powojniki są jednakowo wytrzymałe na mróz. Do bardziej odpornych należą powojniki włoskie. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój krzew przetrzyma zimę, okrywaj go w najbardziej mroźnych miesiącach, czyli w styczniu i w lutym. Trzeba okryć zwłaszcza rośliny młode.

Różne odmiany powojników

Powojniki to pięknie kwitnące pnącza, które pasują do każdego ogrodu. Możesz tak dobrać gatunki i odmiany, żeby cieszyć się ich pięknymi kwiatami od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Kwiaty powojników mogą być bardzo duże, albo zupełnie małe, mogą mieć kształt wieloramiennej gwiazdy, albo ślicznego dzwoneczka, występują także w wielu kolorach. Aby jednak obficie kwitły, musicie prawidłowo przycinać powojniki. Należy pamiętać, aby terminy i sposób cięcia dostosować do gatunków, jakie uprawiacie w swoim ogrodzie.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o gatunkach i cięciu powojników, zajrzyjcie do Szkoły cięcia – książki, która nauczy Was ciąć powojniki oraz inne rośliny ozdobne w swoim ogrodzie.

Cięcie powojników szkoła cięcia cięcie roślin ozdobnych

Stanowisko dla powojników

Powojniki posadź w słońcu lub w półcieniu. Większość powojników lubi glebę świeżą, żyzną, próchniczną, o odczynie zasadowym (pH 6,5-7,5), zabójcze są dla nich gleby kwaśne.

Powojnik alpejski
Powojnik alpejski
Powojnik tangucki
Powojnik tangucki

Sadzimy je do dość głębokiego dołu, wypełnionego kompostem, 5 do 10 cm głębiej, niż rosły w doniczce. Na dno dołu dajemy 8-cm warstwę drenażu, bo korzenie lubią wilgoć, ale nie znoszą zamakania. Nie lubią też przegrzania, dlatego glebę wokół należy ściółkować i dodatkowo podsadzać powojniki niewysokimi krzewami, takimi jak trzmielina, berberys czy lawenda. Powojniki są roślinami uniwersalnymi, można je sadzić w kompozycjach z krzewami i bylinami, rozpinać na wszelakich podporach lub używać do zadarniania.

Powojnik pnący
Powojnik pnący
‘Ville de Lyon’
‘Ville de Lyon’

Okrywanie powojników

Bryła korzeniowa jest tym fragmentem rośliny, której powinniście poświęcić najwięcej uwagi, bo nawet jeśli przemarznie nadziemna część powojnika, roślina będzie w stanie wypuścić nowe pędy. Nad korzeniami usypujemy kopczyk z kompostu.
Osłona części nadziemnej rośliny nie może być zbyt szczelna. Powinna być przewiewna, aby pąki znajdujące się na pędach nie rozbudziły się zbyt wcześnie, bowiem w przypadku nawrotu mrozów groziłoby im uszkodzenie. Pędy rozpięte na kratce owijamy razem z podporą kilkoma warstwami włókniny, dzięki czemu unikniecie połamania kruchych gałązek.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.