10 01 2021

Jak wyciągnąć roślinę z doniczki

Zdarza się, że kupiona w doniczce bylina za nic w świecie nie chce z tej doniczki wyjść. Próbujesz ją po prostu wyciągnąć, chwytając za listki. Nic z tego. Próbujesz ściskać boki pojemnika, by rozluźnić bryłę korzeniową. Też bez skutku. Uderzasz pięścią w dno lub próbujesz nożem oddzielić ziemię od ścianek, ale i to nie pomaga.

Przez wiele lat miałam problemy podczas wysadzania bylin z doniczek do gruntu. Dobrą radę dała mi koleżanka – hobbystka. Najłatwiej wyjmiesz roślinę, gdy odwrócisz pojemnik do góry nogami i uderzysz brzegiem o kant stołu, blat, kołek w płocie, itp. Oczywiście roślinę trzeba podtrzymać, aby nie wypadła, bo może się uszkodzić.

 Wyjętą z doniczki bylinę posadź do dołka wypełnionego żyzną ziemią. Wcześniej powinieneś dowiedzieć się jaka gleba jest dla niej właściwa i przygotować odpowiednią mieszankę. Bylinom lubiącym glebę wapienną, np. zawilcom, trzeba podsypać szczyptę wapna ogrodniczego, zaś bylinom lubiącym podłoże kwaśne, np. lewizji, trzeba dodać zakwaszonego torfu.

 Bardzo ważne jest podlanie każdej rośliny osobno w trakcie sadzenia (nie po sadzeniu, lecz podczas sadzenia), wlewając wodę do dołka jeszcze niezupełnie zasypanego. Po wsiąknięciu wody, uzupełnij ziemię, ugnieć ją i uformuj małą misę po to, by przez najbliższe dni woda z podlewania lub deszczu dostawał się do korzeni. Błędem jest podlewanie nowo posadzonych bylin z góry, bo wówczas woda spływa po liściach obok korzeni.

Lucyna Grabowska

Jak to zrobić?

1 Nie wyciągaj na siłę byliny wyprodukowanej w doniczce, bo to może się skończyć uszkodzeniem rośliny

2 Odwróć doniczkę dnem do góry i energicznie uderzaj o kant blatu. Jest to najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób 'wystukania’ bryły korzeniowej

3 Bryłkę korzeniową byliny włóż do dołka wypełnionego właściwym podłożem i podlej

4 Na końcu ugnieć ziemię nad korzeniami i uformuj misę

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.