10 01 2021

Jak siać pomidory

Pomidory to ciepłolubne warzywa w pełnym znaczeniu tego słowa. Potrzebują ciepła nie tylko w okresie dojrzewania owoców, ale podczas całego okresu wegetacji, czyli od momentu wysiania nasionka.

Dlatego, jeśli chcecie uprawiać pomidory w ogrodzie albo w skrzynkach czy donicach na tarasie, musicie pomyśleć o tym już dziś i wysiać je w domu, aby spokojnie mogły urosnąć. Generalnie pomidory potrzebują ok. 6 tygodni od momentu wysiania do czasu, gdy można je będzie wysadzić do gruntu czy posadzić do doniczek.

 Nie warto wysiewać pomidorów za wcześnie, gdyż lepiej w gruncie przyjmują się sadzonki mniejsze, nie wybujałe. Jeśli myślicie o uprawie pomidorów ogrodzie, możecie wybrać odmiany większe, np. Marmande (sprawdziliśmy ją w zeszłym roku w naszym ogrodzie – pyszne, duże malinowe owoce) lub Awizo F1 (wczesna odmiana, plenna, odporna na zarazę ziemniaczaną).

Natomiast jeśli chcecie uprawiać pomidory na balkonie zdecydujcie się na odmiany karłowe, np. Maskotka lub Balkoni Red, które się krzewią i nie trzeba im wyłamywać  bocznych pędów ani ich podwiązywać. O tym, jak uprawiać pomidory i zioła na balkonie, piszemy w kwietniowym numerze „Twojego Ogrodnika” w tekście „Balkonowi ogrodnicy – pomidorki i zioła”.

Zanim wysadzicie sadzonki pomidorów na zewnątrz, musicie zahartować młode rośliny. Nie spieszcie się z tym, poczekajcie parę dni po majowych chłodach, bo spadek temperatury poniżej 10˚C zahamowuje wzrost pomidora na kilkanaście dni, natomiast spadek temp. do -1°C uśmierca sadzonki.

Poniżej pokazujemy krok po kroku jak wysiać nasiona pomidorów.

Powodzenia!

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.