17 10 2020

Jesienne dzielenie bylin

Kategoria:
kwiaty
pielęgnacja roślin i ogrodu
wrzesień

Koniec września i początek października to świetny czas, by dzielić i sadzić byliny. Zaletą wykonania tych prac właśnie teraz jest to, że do zimy jeszcze daleko, ziemia po lecie jest nagrzana, a upały już się skończyły – dzięki temu podzielone rośliny, które powtórnie posadzimy w ogrodzie, bez problemu się przyjmą. Zwyczajowo rośliny dzielimy wiosną lub jesienią – ja zdecydowanie wolę ten drugi termin, wiosną nie mam na to czasu.

Byliny, które można teraz dzielić, to m. in:

Bergenie – to wspaniałe, niewymagające byliny, które mogą rosnąć na każdej glebie. Świetnie radzą sobie nawet w głębokim cieniu; na słońcu ich grube, skórzaste liście mogą lekko brązowieć, ale nie wpływa to istonie na urodę tych świetnych roślin. są wielozadniowe – mogą zadraniać, tworzyć obwódki czy zdobić większy skalniak, łądnie wyglądają nad brzegiem stawu czy pod świerkami. Są wytrzymałe, nie chorują, pięknie kwitną. Ładnie wyglądają obok ciemierników i paproci.

Serduszki okazałe – bardzo oryginalne, z przewieszającymi się girlandami ślicznych kwiatów w odcieniach różu i bieli, które wyglądają jak mniaturowe serduszka (stąd nazwa rośliny). Wiosną bardzo szybko z gruntu wyrastają ładne, pierzaste liście wraz z pędami kwiatowymi. Serduszki latem zamierają, co trzeba wziąć pod uwagę i posadzić obok nich rośliny, które je zasłonią, np niższe gatynki traw czy paprocie. Najlepiej czują się w półcieniu, odwdzięczą się wtedy bujnym wzrostem i kwitnieniem. Nie chorują, nie szkodzą im wiosenne przymrozki.

Ciemierniki – kwitną bardzo wcześnie, ciemiernik biały nazywany jest nie bez przyczyny różą Bożego Narodzenia. Talerzykowate kwiaty w kolorze białym, jasnozielonym (ciemiernik palmowy) czy odcieniach różu (ciemiernik ogrodowy) bardzo wcześnie zdobią ogród. Po nich pojawiają się dekoracyjne, skórzaste, ciemnozielone liście. Ciemierniki najlepiej rosną w półcieniu, w zacisznym miejscu, w glebie żyznej i lekko wilgotnej. Dzieląc je starajmy się zachować w każdej części 2-3 pąki i ok. 3-5 liści. Długo się aklimatyzują na nowym miejscu, przemyślmy więc, gdzie je umieścimy, aby uniknąć przesadzania.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +