20 02 2020

20 lutego 2020 – Najwcześniejsze kwiaty w naszym ogrodzie

Kategoria:

W tym roku w naszym ogrodzie najwcześniej rozwinęły się duże kwiaty ciemiernika białego (Helleborus niger), odmiany ‘Van  Keesen’. Od kilkunastu dni górują nad liśćmi na sztywnych wyprostowanych łodyżkach, podczas gdy inne ciemierniki, owszem pokazują główki, ale jeszcze nie całkiem rozwinięte.
Wśród zeszłorocznych liści, nieco podniszczonych, widać duże kępy pąków ciemierników wschodnich w przeróżnych kolorach. Trzeba się wstrzymać z wycinaniem starych liści, bo jeszcze mogą przyjść mrozy.

Wiele radości na przedwiośniu dają nam cebulowe karzełki takie jak żółte ranniki zimowe (Erantis hyemalis), których z roku na rok jest w ogrodzie coraz więcej, pod warunkiem, że podczas plewienia nie usuniemy malutkich siewek. Przedwiośnie to pora wybijania spod ziemi przebiśniegów (Galanthus nivalis), nazywanych też śnieżyczkami.

Krokus za chwilę rozkwitnie (Crocus)

Niedługo po nich pojawią się śnieżyce (Leucojum vernum), krokusy (Crocus) i cebulice syberyjskie (Scilla sibirica).

Królem ogrodu skalnego jest niewątpliwie miłek amurski (Adonis amurensis), którego pąki wystają ponad grunt i wypatrują każdego promyka słońca. Jak tylko słońce zaświeci, natychmiast się otwierają.

W całej okazałości możemy podziwiać oczary (Hamamelis virginiana) obsypane kwiatami o wąziutkich płatkach przypominających cienkie sznureczki. Kwiaty tych najwcześniej rozkwitających krzewów mogą być żółte, miedziane, purpurowe, pomarańczowe. Jeśli chcemy mieć konkretny kolor, trzeba kupować te krzewy właśnie teraz – kwitnące w doniczkach.

Za chwilę kolorowo zrobi się także na wrzosowisku. Otwierają się pąki wrzośców krwistych białych, różowych i purpurowych.

Wiosna tuż-tuż.

Miłek amurski (Adonis amuriensis) nieśmiało wystawia pierwsze kwiaty

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.