02 09 2019

Piękne płomyki

Kategoria:

Od kilku dni wszędzie słyszę głosy, że „koniec lata, że coraz zimniej, że jesień nadciąga”. Co więcej, sama złapałam się na tym, że siedząc wieczorem pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach, myślałam o tym, że wkrótce spadnie śnieg. Dzięki Bogu, następnego dnia przeszłam się po ogrodzie i mi przeszło 🙂

Tak naprawdę, to bardzo lubię tę porę roku. Nie jest już tak gorąco, jak w lipcu, wieczory są chłodniejsze, w ciągu dnia można spokojnie popracować w ogrodzie…  do jesieni  jeszcze daleko, wiele roślin przeżywa właśnie szczyt kwitnienia, więc jest na co popatrzeć; z drugiej strony, właśnie teraz widać braki czy błędy w nasadzeniach, dlatego warto przejść się po ogrodzie z aparatem i porobić zdjęcia w miejscach problematycznych, by w długie zimowe wieczory planować zmiany na rabatach.

Ale wracając do przełomu sierpnia i września… W naszym ogrodzie o tej porze królują płomyki wiechowate (Phlox paniculata). Mamy wiele odmian w różnych kolorach, dzięki czemu możemy łączyć je w barwne kompozycje, zestawiać ze sobą lub z innymi bylinami. Płomyki wiechowate szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu ze słoneczniczkami, jeżówkami, przegorzanami, hortensjami i trawami.  Niestety lubią chorować na mączniaka i można albo ten fakt zaakceptować, albo nie, ale płomyki w ogrodzie mieć tak czy tak – warto. Są niezawodne, pięknie kwitną, łatwo się rozmnażają i co najważniejsze – pięknie pachną, dzięki czemu sierpniowy ogród wabi nas cudownie. W tym roku zagapiłam się i nie przycięłam ich na początku czerwca, czego efekt widać na zdjęciach – są bardzo wysokie, ale i dość wiotkie, przez co olbrzymie wiechy ich kwiatów pochylają się nad niższymi roślinami. W przyszłym roku przeplotę je leszczynowymi gałązkami i przytnę część pędów na początku lata, co powinno je wzmocnić i sprawić, że będą bujniejsze, a kwitnienie rozciągnie się w czasie.

Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.