10 03 2019

Iglaki w balotach – sadzenie w ogrodzie wiosną

Wiosna to dobra pora na sadzenie iglaków wykopanych ze szkółki, tzw. balotowanych, czyli z bryłą korzeniową owiniętą w worek jutowy lub w siatkę ogrodniczą.

 Wykopcie dołek dwa razy szerszy i głębszy od bryły korzeniowej, spulchnijcie szpadlem dno i ściany dołka, na dno dajcie warstwę ziemi do iglaków (do tej ze sklepu dodajcie ziemię ogrodową, drobną korę i w razie potrzeby trochę piasku – jeśli ziemia w waszym ogrodzie jest ciężka, zbita).

włożeniu iglaka do dołka sprawdźcie, czy jest umieszczony na takiej głębokości, na jakiej rósł w szkółce; nie wolno przysypywać ziemią dolnych gałązek, bo to może spowodować chorobę krzewu. Przed przysypaniem bryły ziemią rozwiążcie jutę i zostawcie ją w dołku; z biegiem czasu rozłoży się.

Po wypełnieniu dołka ziemią, koniecznie podlejcie i odczekajcie, aż podłoże osiądzie, wtedy uzupełnijcie glebę w dołku i dobrze ugniećcie ją nogą. Pod krzewem rozłóżcie korę, która zatrzyma wilgoć.

Przywiążcie drzewko do kołka wbitego ukośnie. Zaraz po posadzeniu nie nawoźcie krzewów, pozwólcie korzeniom „szukać” pokarmu, a tym samym rozrastać się na boki. Nawożenie rozpoczniecie po miesiącu.

Lucyna Grabowska, ogrodniczka

O sadzeniu iglaków jesienią możecie przeczytać tutaj

O zabezpieczeniu iglaków na balkonie przed zimą przeczytacie w tym miejscu

Iglaki brązowieją – martwić sie czy nie? – dowiecie się tutaj

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.