Wiosna to dobra pora na sadzenie iglaków wykopanych ze szkółki, tzw. balotowanych, czyli z bryłą korzeniową owiniętą w worek jutowy lub w siatkę ogrodniczą.
Wykopcie dołek dwa razy szerszy i głębszy od bryły korzeniowej, spulchnijcie szpadlem dno i ściany dołka, na dno dajcie warstwę ziemi do iglaków (do tej ze sklepu dodajcie ziemię ogrodową, drobną korę i w razie potrzeby trochę piasku – jeśli ziemia w waszym ogrodzie jest ciężka, zbita).


włożeniu iglaka do dołka sprawdźcie, czy jest umieszczony na takiej głębokości, na jakiej rósł w szkółce; nie wolno przysypywać ziemią dolnych gałązek, bo to może spowodować chorobę krzewu. Przed przysypaniem bryły ziemią rozwiążcie jutę i zostawcie ją w dołku; z biegiem czasu rozłoży się.
Po wypełnieniu dołka ziemią, koniecznie podlejcie i odczekajcie, aż podłoże osiądzie, wtedy uzupełnijcie glebę w dołku i dobrze ugniećcie ją nogą. Pod krzewem rozłóżcie korę, która zatrzyma wilgoć.
Przywiążcie drzewko do kołka wbitego ukośnie. Zaraz po posadzeniu nie nawoźcie krzewów, pozwólcie korzeniom „szukać” pokarmu, a tym samym rozrastać się na boki. Nawożenie rozpoczniecie po miesiącu.
Lucyna Grabowska, ogrodniczka
O sadzeniu iglaków jesienią możecie przeczytać tutaj
O zabezpieczeniu iglaków na balkonie przed zimą przeczytacie w tym miejscu
Iglaki brązowieją – martwić sie czy nie? – dowiecie się tutaj
