05 08 2022

Letnie cięcie roślin

Wbrew pozorom i utartym schematom, że rośliny tniemy na wiosnę, latem wiele roślin również wymaga cięcia. Są nawet takie gatunki, które można ciąć wyłącznie o tej porze, ponieważ tnąc je wiosną, narazimy je na tzw. płacz, czyli intensywny wyciek soków, albo na atak chorób grzybowych, którym sprzyja wiosenna wilgotna pogoda, jak ma to miejsce w przypadku wiśni ozdobnych i owocowych. Są też takie krzewy i drzewa, które tnąc wiosną pozbawiamy kwiatów, ponieważ kwitną one na pędach ubiegłorocznych i ścinając je wczesną wiosną, odcinamy pąki kwiatowe. Takie krzewy tniemy po kwitnieniu, czyli właśnie latem.

W naszym ogrodzie w Filipowicach w czerwcu, lipcu i sierpniu tniemy bez ustanku, a na kompost co chwila trafiają ogromne taczki pełne gałązek, pędów i liści, oraz oczywiście – przekwitłych kwiatów.

Jakie rośliny tniemy latem?

Przede wszystkim skupiamy się na drzewach i krzewach, ozdobnych i owocowych. Nasz ogród jest już dojrzały, wymaga nieustannej opieki i czujnego oka, inaczej w szybkim czasie wszystko zarosłoby, a rośliny straciły pokrój i zaczęły wzajemnie się ranić i dusić. Młodzi, początkujący ogrodnicy przez kilka pierwszych lat nie mają tego kłopotu, zachwycają się każdym listkiem, pędem, gałązką. Ale po około 10 latach sytuacja ulega zmianie – drzewa i krzewy, które porządnie zapuściły korzenie, dają nieraz 30-40 centymetrowe przyrosty i pokazują swoim właścicielom, jak bardzo naiwni byli, sadząc je blisko ścian budynków i siebie nawzajem. Część z nich zaczyna gorzej kwitnąć albo ogałacać się od dołu, tracą wigor i ewidentnie coś im jest. Właśnie wtedy okazuje się, że cięcie jest podstawowym zabiegiem, dzięki któremu możemy uratować wiele roślin i wydłużyć ich życie, a nawet przywrócić im świetną formę i dać szansę na pozostanie przez wiele lat w naszych ogrodach.

cięcie wiśni lato
drzewa owocowe tniemy latem
Cięcie roślin latem
Latem nie odkładaj sekatora – cięcia w ogrodzie jest naprawdę sporo
cięcie roślin latem
chwila odpoczynku i ścinanie kwiatów do wazonu. Uwielbiamy bukieciki!

Jeśli masz w swoim ogrodzie krzewy takie jak kolkwicja, jaśminowiec, żylistek, forsycja, wejgela (krzewuszka), pęcherznica, berberys, i widzisz, że z roku na rok tracą formę, wypuszczają coraz mniej nowych pędów i gorzej kwitną albo łysieją, właśnie teraz możesz rozpocząć akcję ratunkową, wycinając 2-3 najstarsze gałęzie ze środka i skracając długie pędy. Zasadniczo odmładzanie przeprowadza się na wiosnę mocnym cięciem, ale nie każdy jest na to gotów (psychicznie i emocjonalnie, bo wymaga to stalowych nerwów i wycięcia wszystkiego w czambuł) mentalnie, dlatego właśnie proponujemy ci łagodną metodę odmładzania na raty. Takie wycinanie starych gałęzi możesz powtórzyć w kolejnych 2-3 latach i w ten sposób stopniowo odmłodzisz swój krzew.

berberys odmładzanie lato
Berberys można odmładzać latem
cięcie roślin latem, letnie cięcie

Zapisz się na wyzwanie Letnia Szkoła Cięcia, naucz się ciąć rośliny w swoim ogrodzie latem oraz odbierz listę 70 roślin, które tniemy o tej porze roku oraz poznaj podstawy letniego cięcia:

Jak ciąć krzewy ozdobne

Na przykładzie krzewuszki pokażemy Ci, jak dbać o te krzewy:

Jak najszybciej po kwitnieniu skracamy gałązki krzewuszki z przekwitłymi kwiatami tuż nad miejscem, z którego wyrasta młody pęd boczny. Bardzo zagęszczone wajgele odmładzamy na raty, wycinając latem nie więcej niż 2-3 najstarsze gałęzie tuż przy ziemi. W kolejnych latach wycinamy następne najstarsze gałęzie. Jeśli krzewuszka za bardzo się rozrosła i chcemy ją zmniejszyć, możemy skrócić kilka najdłuższych gałęzi o 1/3. Robimy to rozważnie, aby po cięciu krzew zachował zgrabny kształt. Takie cięcie przyspieszy wyrastanie nowych pędów, na których pojawią się liczne kwiaty.

Nawożenie w połowie czerwca przyspiesza zawiązywanie licznych pąków kwiatowych. Pielęgnacja po zimie polega na wycinaniu przemarzniętych pędów lub skracaniu częściowo nadmarzniętych.

Ta instrukcja cięcia pochodzi z naszej książki „Szkoła cięcia”

W naszych książkach z serii „Szkoła cięcia” znajdziesz metody cięcia i ratowania zaniedbanych albo uszkodzonych drzew i krzewów ozdobnych i owocowych, a cięcie każdego omówionego gatunku przedstawiamy krok po kroku na pięknych, ręcznie wykonanych rysunkach tak, by jak najbardziej ułatwić ci to zadanie.

Cięcie żywopłotów

Teraz jest idealny czas na cięcie żywopłotów, liściastych i iglastych. Ptaki zakończyły gniazdowanie, a krzewy dały duże letnie przyrosty i możemy zabrać się za ich cięcie. Pamiętaj, że lepiej ciąć stopniowo, niż golić do żywego – szczególnie cięcie letnie polega głównie na skracaniu lub ścięciu tegorocznych przyrostów. Jeśli chcesz odmładzać żywopłoty, poczekaj z tym do wiosny. Ale nie zapomnij ich przyciąć latem, bo jeśli zostawisz długie nieścięte przyrosty, zimą przy dużych opadach śniegu mogą się one połamać i oszpecić Twój żywopłot, szczególnie ten formowany.

żywopłot ze świerka, cięcie żywopłotów latem
żywopłot ze świerka

Cięcie letnie drzew i krzewów owocowych

Latem można też doprowadzać do ładu krzewy i drzewa owocowe i po zebraniu owoców zmniejszać ich rozmiary (np. czereśnie, wiśnie) albo wycinać stare, słabo owocujące gałęzie, np. u porzeczek. Latem możemy ratować wiśnie przed moniliozą, która atakuje zarówno wiśnie ozdobne i owocowe – wycinanie uszkodzonych gąłązek to jeden z ważnych sposobów walki z tą chorobą.

czereśnia, cięcie czereśni
czereśnia
porzeczka, cięcie porzeczki
porzeczka

Jabłonie powinniśmy trzymać w ryzach i na bieżąco przyciąć młode pędy czy usuwać wilki, które niepotrzebnie zagęszczają korony, bo przecież zależy nam, żeby owoce dojrzewały, drzewa nie zajmowały zbyt wiele miejsca, a nie tylko miały mnóstwo gałązek zacieniających koronę i ograniczających dostęp światła do owoców, które będą dojrzewać w nieskończoność.

Winorośl i aktinidia – to kolejne owocowe krzewy, a właściwie silnie rosnące pnącza, które musimy przywoływać latem do porządku. Trzeba to robić kilkukrotnie w sezonie, aby skierować ich energię nie tylko na wypuszczanie długaśnych nowych przyrostów, ale przede wszystkim na dojrzewanie owoców.

winorośl tniemy latem wielokronie
latem winorośl tniemy wielokrotnie
Do ścinania owoców i kwiatów polecamy zakrzywiony sekator z naszego sklepu

Po co ciąć byliny

Latem tniemy mnóstwo bylin, z różnych powodów. Część z nich zmuszamy do ponownego zakwitnięcia, inne pozbawiamy nasion, by się nie rozsiewały jak szalone, jeszcze inne wyglądają na mocno zmęczone i cięciem sprawiamy, aby wypuściły młode, soczyste liście.
Jeśli nie usuwałybyśmy przekwitłych kwiatów taki roślin jak np. orliki, w szybkim czasie rozsiałyby się po całym ogrodzie i miałybyśmy mnóstwo niepotrzebnego plewienia. Z tego powodu musimy mieć też na oku brunnery, niezapominajki, szafirki, zawilce i wiele innych lubiących się rozsiewać roślin.

jeżówki
Kwiaty jeżówek usuwamy na bieżąco do września, po to, by tworzyła wciąż nowe kwiatostany
chaber górski
chaber górski po kwitnieniu ścinamy nisko, po to, by odbudował ładną kępę i zakwitł ponownie

Bardzo wiele bylin wymaga cięcia po to, by odzyskały ładny wygląd albo nie traciły siły na zawiązywanie niepotrzebnych nasion. Funkie (hosty), które już przekwitły, odzyskają schludny wygląd, jeśli wytniemy łodygi z przekwitniętymi kwiatami. Warto to robić już pod koniec kwitnienia, aby uniknąć przyklejania się opadłych płatków do pięknych ozdobnych liści tych roślin.

usuwanie brzydnących liści
regularnie usuwaj brzydnące liście
wycinanie uschniętych kwiatostanów
usuwaj uschnięte kwiaty

Ścinając kępy szałwii, kocimiętki, chabrów górskich, ostróżek po kwitnieniu możemy sprawić, że zakwitną powtórnie. Przywrotnik raczej już nie powtórzy tego wyczynu, ale odzyska formę, wypuszczając młode mięciutkie liście, w kolorze świeżej zieleni.

Przy okazji, pamiętaj o ścinaniu kwiatów jednorocznych do bukietów – to powoduje, że kwiatów będzie więcej i więcej. Usuwaj też na bieżąco przekwitłe kwiatostany budlei i róż, by zmusić te krzewy do zawiązywania kolejnych pąków.

Cięcie iglaków

Pośród krzewów ozdobnych nie możemy zapominać o iglakach rosnących jako solitery albo tych w pięknych iglastych kompozycjach – teraz latem jest idealny moment, aby zmniejszyć ich rozmiary. Pamiętaj, aby uwinąć się z tym do połowy sierpnia, późniejsze cięcie może spowodować, że rośliny wypuszczą młode przyrosty, które nie zdążą zdrewnieć do zimy i mogą zostać uszkodzone przez zimowe mrozy. To samo dotyczy roślin zimozielonych liściastych, takich jak bukszpany, laurowiśnie, berberys Juliany.

cięcie iglaków latem
iglaki cięcie latem
iglaki tniemy latem

Krzewy ozdobne gubiące liście na zimę, które można teraz ciąć to m.in.: berberysy, migdałki, śliwy wiśniowe, tawuły japońskie i wiele innych.

Pełną listę gatunków, które można teraz ciąć, możesz pobrać tutaj: przy okazji wyślemy Ci kilka przydatnych lekcji dotyczących letniego cięcia roślin:

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy powodzenia w cięciu,

Lucyna Grabowska, Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krystyna

  Dziękuję za radę wsprawie cięcia. Bardzo mi się przydał.

  […] Letnie cięcie roślin https://twojogrodnik.pl/2022/08/05/letnie-ciecie-roslin/2. Zmniejszamy berberys, ratujemy chorą wiśnię […]

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.