02 08 2020

Rozmnażanie i cięcie

Kategoria:
kwiecień

PODZIEL BRUNNERY I HOSTY

Jeśli brunnery i hosty w twoim ogrodzie wypuściły już pędy, możesz je wykopać i podzielić. Część sadzonek możesz posadzić w inne cieniste miejsca, inne – do ozdobnych donic, jeszcze inne do doniczek przemysłowych – i  trzymać w zapasie „pod ręką”.

PRZYTNIJ AGRESTY I PORZECZKI

Agresty i porzeczki w formie krzaczastej, jak i te szczepione „na nóżce” – te świeżo kupione i posadzone – wymagają cięcia zaraz po posadzeniu. W kwietniowym numerze „Twojego Ogrodnika” na stronie 25 zamieściliśmy rysunki, które ułatwią ci to zadanie.

USZCZKNIJ GROSZKI

Siewkom groszków ozdobnych, gdy osiągną ok.  10 cm wysokości, trzeba uszczknąć wierzchołek (nad parą liści), co wzmocni roślinki i spowoduje, że będą się krzewić

PRZYTNIJ BRZOSKWINIĘ

Brzoskwinie tniemy co roku – wytnij zupełnie wszystkie słabe, połamane gałązki oraz te cieńsze niż ołówek. Te, które mają grubość przynajmniej małego palca, przytnij zdecydowanie – tnąc nad 3 pąkiem.

ODMŁADZAJ BYLINY

Wiosna to dobry czas na dzielenie bylin. Jeśli w twoim ogrodzie są byliny, które pośrodku mają zbrązowiałe, martwe części albo które słabo kwitły w zeszłym roku, musisz ja odmłodzić, najlepiej przez podział. Jeśli nie wiesz jak to zrobić – koniecznie zajrzyj na stronę 19 do kwietniowego numeru „Twojego Ogrodnika”; zamieściliśmy tam zdjęcia pokazujące krok po kroku jak odmłodzić byliny.

SKRÓĆ LAWENDĘ

Lawendę przytnij mniej więcej w połowie zielonych pędów

DZIEL TRAWY

Jeśli trawy ozdobne rozpoczęły wzrost, możesz rozpocząć rozmnażanie ich przez podział

PRZYTNIJ RÓŻE

Przytnij róże wielkokwiatowe i rabatowe, zostawiając po 2-3 pączki na pędzie. Rób to wówczas, gdy pączki zaczną lekko nabrzmiewać

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +