19 03 2024

Wiosenne sprzątanie rabat bylinowych – witamy wiosnę w ogrodzie

Witaj w naszym ogrodniczym zakątku! Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a promienie wiosennego słońca zachęcają nas do wyjścia do ogrodu. Czy zastanawiałaś się już, jak przywrócić blask Twojej rabacie bylinowej po zimowym śnie? Razem krok po kroku sprawimy, że będzie ona rozkwitać pełnią życia przez cały rok. Jak się do tego zabrać? Przygotowałam dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci zadbać o Twoje rośliny.

Kiedy rozpocząć prace porządkowe i sprzątanie rabat w ogrodzie?

Przede wszystkim, nie musisz się spieszyć. Korzystaj z ładnej pogody i działaj, ale pamiętaj, że gleba jest bardzo mokra i chodzenie po niej doprowadzi do jej ubicia, co jest bardzo niekorzystne. Możesz rozpocząć sprzątanie usuwając w pierwszej kolejności resztki roślin na brzegach rabaty, a w miarę obsychania gleby, posuwać się do jej wnętrza.

Uważaj na wychodzące z ziemi pędy i liście roślin cebulowych. Ostrożnie traktuj pojawiające się siewki – może okazać się, że wysiały się jakieś cenne byliny lub inne rośliny – szkoda byłoby je pochopnie wyrwać, prawda? Zapewne na razie trudno będzie Ci ocenić, czy te siewki są wartościowe, czy to zwykłe chwasty, ale zdobądź się na cierpliwość- może właśnie patrzysz na swoje nowe ciemierniki, jeżówki albo brunnery?

Czy sprzątać liście z rabaty?

Generalnie – to zależy od Ciebie i Twojej ogrodniczej filozofii. Starte liście wspaniale budują próchnicę w glebie, stając się pożywieniem dla milionów bakterii, grzybów i innych glebowych żyjątek. Z drugiej strony – usuwanie zeszłorocznych liści i resztek roślin ułatwia wychodzenie nowym pędom i siewkom; pozwoli też glebie „odetchnąć” czyli pomoże dotlenić glebę (czasem od zbitej warstwy liści może pojawiać się pleśń) i ustrzeże nasze byliny przed chorobami oraz szkodnikami. Czy wiesz, że sprzątanie rabat z zeszłorocznych liści może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się mączniaka? I choć pozostawienie liści na rabacie ma wiele zalet, to warto rozważyć, że pod taką kołderką zimują ślimaki, które chętnie złożą też pod nią swoje jaja. Z drugiej strony, liście tworzą cenną próchnicę w glebie, dlatego nie musisz usuwać ich bardzo dokładnie. Chodzi o to, żeby gleby nie pokrywała gruba warstwa zbitych liści. Sprzątnięte liście koniecznie umieść na pryzmie kompostowej lub w workach, w których zamienią się we wspaniałą próchniczną ziemię liściową. Gdy będzie gotowa, możesz rozłożyć ją z powrotem na rabatach.

Podział i przesadzanie bylin – dlaczego warto?

Wiosna to dobry czas na wykopanie, podział i przesadzanie wielu bylin. Takie działanie nie tylko poprawia wzrost i kwitnienie naszych roślin, ale także pozwala nam na ich rozmnożenie. Dzięki temu, np. astrom krzaczastym na Twojej rabacie nie tylko będzie żyło się lepiej, ale także obficiej zakwitną w kolejnym sezonie. Astry są dość żarłoczne, lubią dość częste odmładzanie i przesadzanie w nową świeżą glebę, najlepiej wzbogaconą kompostem. Takich bylin, które lubią częste odmładzanie, jest sporo. Sprawdź w naszej książce „Cudowny świat bylin” które z nich możesz odmładzać przez podział, a które rozmnażaj w inny sposób.

Nawożenie

A co z nawożeniem? Jest to kluczowy krok, aby dostarczyć naszym bylinom wszystko, co najlepsze po zimowej przerwie. Jednak nie spiesz się i nie rozsypuj nawozów zbyt wcześnie, szczególnie tych szybko działających. My nawożenie rozpoczynamy dopiero w 3.dekadzie marca, kiedy się ociepli, wegetacja ruszy na dobre, a ryzyko powrotu zimy minie.

My najczęściej nawozimy ogród wiórami rogowymi, kompostem i mączką bazaltową. Ale na rynku znajdziesz mnóstwo różnych nawozów, wybierz ten, który w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.

Przydatne narzędzia

Aby skutecznie zadbać o rabatę bylinową po zimie, niezbędne okażą się pewne narzędzia, które ułatwią pracę i pomogą w osiągnięciu najlepszych efektów. Grabie do liści są nieocenione w usuwaniu zeschłych resztek roślinnych i liści, które mogły zalegać przez zimę. Sekator nożycowy do przycinania przyda się do usunięcia uszkodzonych i martwych części roślin, co stymuluje ich zdrowszy wzrost. Nie można zapomnieć o łopatce ogrodowej, która jest niezbędna przy przesadzaniu roślin lub dodawaniu nowych okazów do rabaty lub wykopywaniu młodych siewek. Dla ochrony rąk warto zaopatrzyć się w rękawice ogrodowe, które uchronią przed urazami i brudem. Ja używam takich w miarę cienkich, bo lubię czuć co robię.

Najczęstsze pytania:

Zbieranie liści – jak to zrobić dobrze? Regularne usuwanie opadłych liści jest ważne nie tylko dla estetyki, ale i zdrowia Twoich roślin. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, najlepiej ręcznie, aby nie uszkodzić korzeni. Liście z rabaty bylinowej najlepiej usuwać rękami albo delikatnymi pazurkami, szczególnie w miejscach, gdzie rośnie dużo roślin cebulowych lub spodziewasz się wielu młodych siewek.

A co z młodymi siewkami? Traktuj je z ogromną ostrożnością. Delikatne młode rośliny są bardzo wrażliwe. Zacznij od dokładnej obserwacji i zaznaczenia siewek. Będzie Ci łatwiej rozpoznać, jaki to gatunek i przesadzić młode roślinki, gdy pojawia siew liście właściwe. Do tego czasu wykaż się cierpliwością.

Usuwanie suchych pędów i liści to również ważny krok. Dzięki niemu rośliny lepiej będą się rozwijać i kwitnąć.

Kiedy zacząć nawożenie? Wiosną, kiedy ziemia jest już ciepła, to najlepszy moment. Wcześniejsze nawożenie może za bardzo podpędzić młode przyrosty, które zostaną uszkodzone przez marcowo-kwietniowe przymrozki.

Jakie jest podstawowe wyposażenie ogrodnika? – grabie, nożyce do przycinania, łopatka ogrodowa i solidne rękawice ogrodowe to Twoi najlepsi pomocnicy w przygotowaniu rabaty do sezonu. Przyda się też podkładka pod kolana, dwa wiadra i lekka taczka lub wózeczek ogrodniczy.

Planowanie prac – jak się za to zabrać? Zacznij od dokładnego oczyszczenia rabaty, co pozwoli Ci na ocenę stanu roślin – zdecyduj, które z nich wymagają odmłodzenia, dodatkowej przestrzeni czy nawożenia, a potem zaplanuj rozmnażanie/przesadzanie zgodnie z potrzebami danego gatunku. Nie wiesz, jak odmładzać byliny? Nauczysz się tego z naszą książką „Cudowny świat bylin” (klik)

Masz więcej pytań – Jak często podlewać rabatę wiosną? Jakie byliny najlepiej sadzić w tym czasie? Jak i kiedy przesadzać byliny? A może jak zabezpieczyć rabatę przed przymrozkami? Zapraszam do zadawania pytań! Pamiętaj, że każdy ogród to inna historia, a ogrodnictwo to pasja, która pozwala na ciągłe odkrywanie i uczenie się nowych rzeczy. Razem sprawimy, że Twój ogród stanie się miejscem pełnym życia i kolorów. Czy jesteś gotowa rozpocząć tę wiosenną przygodę ze swoją rabatą bylinową? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami lub planami na ten sezon. Razem zadbajmy o piękno Twojego ogrodu!

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.